Emeklilikte yaşa takılanlar 2013 ( Mayıs) Son durum

Emeklilik için yaş bekleyen ve yaşa takılanlar ile alakalı güncel ve son dakika gelişmeleri ver değerli sgk.net misafirleri.  % 5 indirimle erken emeklilik ve yaşa takılanlar nasıl emekli olup maaş alacaklar ?

Emekliliği için yaşının dolmasını bekleyenler için SGK’nın yeni başkanı Yadigar Gökalp İlhan’dan çok güzel haberler var. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Yadigar Gökalp İlhan Hanımefendi, makamlarında karşılayıp öğle yemeği ikramında bulunmaları esnasında zaman kazanmak adına sorduğumuz sorularımıza gayet içten cevaplar verdiği gibi, gerçekten SGK‘nın birikmiş sorunlarına çözüm getirmek istek ve amacında. Bizden de katkı bekliyor, soru ve sorunlara hep birlikte çözüm getirmeyi istiyor.

İlk sorum “emeklilikte yaşa takılanlar” ile ilgili oldu. Başkan İlhan, bu konuda çalışmalarının devam ettiğini ve yakında gerçek metnin ortaya çıkacağını ifade etti. “Her erken emekli olunacak yaş için emekli aylıklarında bir indirim söz konusu olup olmadığı” soruma ise şimdilik taslak metinde her erken emekli olunacak yaş için “yüzde 5′lik bir indirimi” düşündüklerini, ama henüz kesinleşmediğini ekledi. Maliye’nin görüşünün yüzde 5 kesinti yapılması yönünde olduğu belirtildi. Gökalp, konuyla ilgili olarak yasa çıkarsa sigorta süresi ve prim gün sayısı dolup yaşı bekleyen 300 bin kişinin (SSK’lının) emekli olma hakkı elde edeceğinden maliyet unsurunun hesaplandığını da belirtti.


YAŞA TAKILANLARIN BORÇLANMA TALEBİNİ DE İLETTİM

SGK Başkanı ile görüşeceğimi duyan “emeklilikte yaşa takılanlar” grubu da beni arayıp başkana bir teklifleri olduğunu belirttiler. Tekliflerini başkan hanıma ilettim. Grubun teklifi, “Emekliliğimize yaş şartından kaç yıl kalmışsa parasını peşin ödeyelim, aylıktan indirim yapmasınlar” idi. Başkan hanım bu teklife de sıcak baktığını ve bakanlık makamıyla birlikte konuyu değerlendireceklerini ifade etti. Bu uygulanırsa günlük en az 10.5 lira borçlanmak gerekiyor. Bu da örneğin 5 yılınız kalmışsa 19 bin lira borçlanma demek.

ERKEN EMEKLİLİK SADECE SSK’LILARA

Yaşı beklerken iş bulma umut ve isteği azalan ve emekli de olamayanlardan sadece SSK’lılara (4/A’lı) erken emeklilik hakkı gelirken, Bağ-Kur’lu (4/B’li) ve memurlara (4/C’li) bu hak şimdilik düşünülmüyor. Bu konuda en önemli kriter iş bulma konusu olduğu için SSK’lı olup da emeklilik bekleyenlerin ilk planda düşünülmesi doğru olmakla birlikte, Bağ-Kur’lulara ve memurlara da erken emeklilik getirilmesi yerinde olacaktır.

YAŞA TAKILANLAR KİMLER?

SSK’lı olanlardan 8.9.1999 gününe kadar emeklilik için iki şart vardı. Birincisi, sigortalılık süresi (kadınlar için 20, erkekler için 25 yıl), ikincisi de 5000 günlük prim ödeme gün sayısı. Bu tarihten sonra ise üçüncü bir şart daha geldi, yaş şartı. 8.9.1999 gününden önce işe girenler için kadınlarda 40 ile 58, erkeklerde ise 44 ile 60 yaş arasında değişen yaş bekleme süresi getirildi. Memurlar ve Bağ-Kur’lular için de benzer şekilde yaş şartı getirildi.
Emeklilikte yaşı bekleyenler”in büyük bir derdi daha var. İşe girmek isteseler “Yaşlısın” diyorlar, emekli olalım dediklerinde ise “Gençsin” diyorlar. Bu sebeple iki arada bir derede kalmış gibiler.

ALMANYA VE FİNLANDİYA ÖRNEKLERİ

Almanya’da normalde emeklilik yaşı, işe giriş ve doğum tarihlerine göre 65 veya 67′dir. Ancak 63 yaşına gelmiş olanlar her eksik yaş için yüzde 2′lik daha düşük emekli aylığı bağlama oranıyla 67 yaşını beklemeden emekli de olabiliyorlar. Daha sonra çalışsalar bile emekli aylıkları artmıyor. Finlandiya’da da benzer uygulama var, ama daha güzel. Eksik aylık bağlama oranıyla daha erken yaşlarda emekli olanlar, emekli olduktan sonra çalışmaya devam ederlerse her çalıştıkları yıl aldıkları emekli aylığı yüzde 2 artarak gerçek emekli aylıklarına yükseliyor.

ÇALIŞTIKÇA EMEKLİ AYLIKLARI DÜŞÜŞÜ DE DEĞERLENDİRİLİYOR

İşin ilginci çalışanları daha geç emekli etmeye çalışan hükümetler “Bu yetmez, bir de çalıştıkça emekli aylıklarını düşüreceğiz” dediler. Bu sebeple 1.1.2000 gününden sonra biraz, 1.10.2008 gününden sonra ise her prim ödenen ay için ileride alınacak emekli aylıkları 2′şer lira düşüyor. SGK Başkanı ile bu konuyu görüştüğümüzde Denizli Pamukkale Üniversitesi’nden Doç Dr. Oğuz Karadeniz’in bu konuda teklifi olduğunu ve değerlendirdiklerini belirtti. Teklife göre, aktif yaşlanma politikaları kapsamında, günü dolduktan sonra yaşı beklerken çalışmaya devam ederken, her fazla 360 gün aylık bağlama oranının (ABO) 2 değil, 3 olarak alınması ve 50 yaşından sonra çalışılan her yıl için de ABO’nun 4 olarak alınması durumunda sigortalıların daha çok aylık almak adına çalışmaya devam edecekleri beklentisi olacağı belirtilmiş.

Emekliliği yaşa takılanlar son durum 2013

Emekliliği yaşa takılanlar son durum 2013

EMEKLİ ÇALIŞANLARA DA MÜJDE GELEBİLİR

İkinci olarak da emekli olduktan sonra çalışıp SGK‘ya SGDP primi ödeyerek çalışan emeklilerin, bu çalışmalarından emekli aylıklarına yansıma olmadığından gerçekte 1.5 milyondan fazla emekli çalışan olduğu halde 80 bini kayıtlı, geri kalanı kayıtdışı çalışmaktadır. Bunu engellemek adına, emekli olduktan sonra çalışılan her yıl için emekli aylıklarının yüzde 2 artırılması da düşünülmektedir. Bu durumda hem gelir vergisi hem de prim geliri artmış olacak.

SGK DENETMENLERİ MERKEZİLEŞECEK

Halen il müdürüne bile değil Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlükleri’ne bağlı çalışan Sosyal Güvenlik Denetmenleri’nin yerelleşmesi sorununu ortadan kaldırmak için denetmenlerin belli illerde grup ve büro başkanlıkları olarak toplanması ve merkezileştirilmesi de düşünülen değişiklikler arasında. Ayrıca denetmenlerin harcırah ve ücretleri konusunda da çalışmalar devam ediyor.

SOKAK ÇOCUKLARI KURTULDU

Ana-babası olmayan 18 yaşından küçük çocukların zorunlu “Genel Sağlık Sigortası” kapsamında hem gelir testi hem de GSS primi konusunda zorluklar vardı. Konuyu gazetemizde de Ceyda Erenoğlu ile Hilal Öztürk haberleştirmişti. Artık sokak çocuklarının, para ödemeden primleri Hazine’den ödenerek sağlıkları karşılanmış olacak.

YABANCILARDA SEVE SEVE GSS KALKIYOR

Özellikle İngiliz ve Alman hükümetleri ile diplomatik soruna sebep olan, yabancılardan ülkemizde bir yıldan çok ikamet edenlerin zorunlu olarak GSS primi (aylık 250 lira gibi) ödemeleri uygulamasına da son veriliyor. Bundan böyle sadece isteyen yabancı GSS primi ödeyecek, istemeyen ödemeyecek.

TOPLULUK ÇALIŞANLARINA YÜZDE 5′LİK İNDİRİMDEN İŞVEREN YARARLANACAK

5510/5-g kapsamında yurtdışında (eski adı topluluk sigortası) çalışanları için işverenler, sadece GSS (yüzde 12.5) ve kısa vadeli (yüzde 2) prim ödüyorlar ve yüzde 5′lik indirimden yararlanamıyorlardı. Şimdi yapılan düzenlemeyle bu işverenler de yüzde 5′lik işveren indiriminden faydalanacaklar.

 

Bir önceki yazımız olan Sgk Ölüm aylığı hangi şartlarda bağlanıyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Emeklilikte yaşa takılanlar 2013 ( Mayıs) Son durum makalesi Ana Sayfa, Ssk Haber kategorisinde yayınlanmaktadır.

“Emeklilikte yaşa takılanlar 2013 ( Mayıs) Son durum” için 6 yorum

 1. ERHAN KOÇAŞ diyor ki:

  sayın büyüklerim ben 01.04.1988 de istanbulda işe girişim var iş veren girişimi yapmış 8 aylık çalışmamı ödememiş benim şu anda 7200 günüm var. 01.04.1990 dan beri çalışmakdayım 1988 girişim ne olacak bana yardımcı olurmusunuz. telf. 05553629800 saygılarımı arz ederim .

 2. davut diyor ki:

  emeklilik çalısanın hakkıdır ……. bütcemiz yok diye milleti kandırmayın işcinin calısanın hakkını yemeyin

 3. kaya diyor ki:

  ben 1986 yılında sigortalandım şu an 8225 pirim günüm var ve 49 yaşında emekli olacam. 49 yaşında ödemiş olduğum pirim günüm 10.000 bulacak bu haksızlık değilmi. sırf yaştan dolayı mağdur olmuş olacağım benim gibi böyle olan çoktur. bu insanlara haksızlık olmuyormu. Yaşar okuyan denilen vatandaş sana hakkımı helel etmiyorum zehir zıkkım olsun bu derdi kucağımıza atan sensin sen kendini kurtardın nasıl olsa millet vekilliği emekliliğinin bol paralı şekli ile keyfini sürüyorsun bizlere ne olecek özel sektörde işverenler bizleri bu yaşlara kadar çalıştırmıyorlar Yaşar bey hakkım zehir zıkkım olsun sana . Şimdiki millet vekillerinede sesleniyorum kendinize kıyak emekliliği hemen kısa sürede çıkarıyorsunuz size gelimce bu mübah biz halka gelince günah yok ya . sizlerede hakkımı helal etmiyorum. Hükümetden beklentimiz şudurki yaşadığımız haksızlığa çözüm bulsun. İsterlerse bulabileceklerinden eminim. isterlerse tabi. Bide şu maliye bakanımızdanda anlayış bekliyoruz. Çok engel çıkarmazsa tabi neolacak kendinin tuzu kuru vatandaş ne yaparsa yapsın kendisi rahat sayın bakanım anlayış lütfen. Hiç birinden ümidim yok bu işi yapsa yapsa sayın Başbakanımız yapar. umutluyuz devlet büyüklerimiz umudumuzu kırmayınız herkese saygılar.

 4. yaşar avcı diyor ki:

  slm 1067 doğumluyum 1 6 1989 da ssk lı işe başladım 6100 günüm var ben şuna degınmek istiyorum özel sektörde bu pirimi doldursndak saten insan bitiyo helede işmakinaların da çalışanlara allah yardım cısı olsun 50 yaşın da bır adam işmakınası kulansada zor geliyor o sarsıntılara dayan mak yerine göre cok zor emeklı olma itıyoruz en azın dan gurbetcılık mi den iş bulmak da zor değil ama özelsetörde calımak cekılmıyo saygilarımla

 5. abdi öz diyor ki:

  benim 1984de işe bşlangıç tarihim var 48 yaşında emekli oluyorum şuanda 6000 günüm var devletin benden istemiş olduğu 5225 gün sayısı şuanda yaşım 01.01.1969 yani 44 yaşındayım 5 tane çocuğum var ben şu anda askeri ücretle çalışmaktayım ve çalıştığım için maışımın 2-3 tl düştügünü biliyorum böyle terbiyesiz yasa olurmu bakana tükürmek istiriyorum böyle bir yasa yaptığı için sayın bakana soruyorum acab kına bizim hırsızlıkmı yapmamız gerekiyor yoksa kendimimi pazarlayayım ben ne yapayım çalışmak şuçmu bakana iletirseniz çok memnun olurum

 6. tülay diyor ki:

  burada okudugum ve anladıgım kadarıyla beklenilen yazdan eveli olan yıllar yada günler icin 10.50tl günlük düşdügünü anladım bu parası olanlara yarıyor demekkine cünkü benim yılım doldu ama ne yazıkkine yaşımı beklerken 2 tane dogum borclanmasıyla acık günümü tamamlayıp erken emekliden bende yararlanma ümidim varken ben hem erken emekli yıllarımın borcunu hemde dogum borcunu nasıl öderim ben 01.01.1965 dogumluyum 10.09.1979 da işe girişim var şu ana kadarda 2311 günüm primim var bende şeker hastasıyım ve calışamıyorum işyerlerinde yaşlısın derler ssk ve devlet gencsin der ne yapacagız ve bakımada muhtac birisiyim eşimde yok calışanımda

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
erken emeklilik (2)
Kadınlarda erken emeklilik şartları ?

Özellikle gündemden düşmeyen haberlerin başında kadınların emeklilik haberleri geliyor. Geçtiğimiz günlerde 8 çocuğ yapanın 50 bin gibi bir para ödeyerek...

Kapat