Emeklilik yaşı ile ilgili son haberler

Emeklilik yaşı ile ilgili son durum son haberler en son gelişmeler 2012 2013

Emeklilik yaşının 53’e yükseltilmesi de masaya yatırılan alternatif çözüm yolları arasında.

Sosyal güvenlik sistemindeki karadeliği büyüten genç emekliliğe karşı formül aranıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bürokratlarının çalışmalarının bir ayağını da 2015 yılı sonrasında aylığa bağlanacaklar için yaş sınırının 53’e yükseltilmesi oluşturuyor.

AFRİKA’DA BİLE YOK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı uzmanlarının çizdiği sosyal güvenlik stratejisinde Afrika ülkelerinde bile 49 yaşında emekliliğin olmadığı ve Türkiye’deki genç emeklilerin hem aylık alıp hemde bir işte çalıştığı bilgisi yer alıyor.

10 milyon 227 bin emekli ile adeta bir emekli cenneti haline gelen Türkiye’de emeklilik yaşının halen kadınlarda 48, erkeklerde 49 olması nedeniyle bu sayı giderek artıyor.

Avrupa ülkelerinde 4 çalışana bir emekli düşerken Türkiye’de bu oran 1,95 düzeyinde. Bu tablonun en önemli nedenlerinden birisi de genç yaşta emekli olan kişilerin ikinci bir işte sigortasız çalışması. 10 milyon emekliden yaklaşık 2 milyonunun ikinci bir işte çalıştığı belirtiliyor. Ancak bu kişilerden yalnızca 250 bini Sosyal Güvenlik Destek Primi ödeyerek kayıtlı çalışıyor.

Geri kalan bölümü kaçak şekilde kayıtdışı çalışıyor. Genç emekliler, sağlık güvencesi ve emeklilik hakkı elde ettikleri için sigorta talep etmiyorlar. Bu nedenle işvereninde tercihettiği iş gücünü oluşturuyorlar. Bu tablo nedeniyle genç emeklilik, devlete maliyetinin yanı sıra kayıtdışılığın da önemli bir nedeni haline geldi.

36 BİN KİŞİ TESPİT EDİLDİ

Denetimlerde de primyatırmadan çalıştığı tespit edilen 36 bin kişi kayıt altına alındı. Ekonomi yönetimine sunulan raporda genç emekliliğin yol açtığı bu tablo üzerinde durulurken çözüm yolları tartışıldı. Emeklilik yaşının düşük olmasının Türkiye ekonomisi için ciddi bedellere yol açtığı üzerinde duruldu. 53 yaşında emekli olunması halinde çalışanlarla emekliler arasındaki aktif pasif dengesinin biraz daha düzeleceği kaydedildi.

1 milyon kişiyi ilgilendiriyor 2008 yılında kanunda yapılan değişiklikle emeklilik yaşı 65 yaşa yükseltildi. Ancak 65 yaşında emeklilik erkekler için 2044 yılından sonra kadınlar için 2048 yılından sonra gelecek bir şart. O yıla kadar emeklilik yaşı her yıl kademeli olarak artacak. Önümüzdeki 5 yılda kadınlardan 48 yaşında erkeklerden 49 yaşında emekli olacak 1 milyondan fazla vatandaşın olduğu belirtiliyor.

Süleyman Demirel döneminde çıkarılan kadınlarda 37 erkeklerde 43 yaşında emeklilik düzenlemesi Türkiye’de genç emekli sayısını patlattı. 2 milyona yakın genç emekli bulunduğu belirtilirken, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye’nin genç emekliler yüzünden 1 trilyon dolar kaybettiğini açıklamıştı.

SGK’nın geliri arttı SGK’nın gelirlerinde 2012’nin ilk 6 aylık döneminde 2011’in aynı dönemine gör e yüzde10,14’lük artış gözlendi. Geçen yılın ilk 6 ayında 59,9 milyar lira olan gelirler, bu yılın aynı döneminde 66 milyar liraya yükseldi. Gelirlerdeki yükselmede prim tahsilatının artması etkili oldu.

Kurumun emekli maaşı ve sağlık ödemelerinde ise 10 milyar liralık yükselme yaşandı.Geçen yıl 68,3 milyar lira olan gelirler 79 milyar liraya çıktı.

ÇELİK BİLGİ VERDİ

Türkiye’de hâlâ 48-49 yaşında emekli maaşına bağlananların bulunduğu, söz konusu tablonun açığına neden olduğu biliniyor. Çalışma Bakanı Faruk Çelik’in, Bakanlar Kurulu’na sosyal güvenlik sistemiyle ilgili yaptığı sunumda da bütçenin kara deliği sosyal güvenlik açıklarının sebepleri yer aldı.

Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç da pazartesi günü yapılan Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasındakonuyla ilgili üstü örtülü bilgi vermişti. Çalışma Bakanı Çelik’in bir önceki BakanlarKurulu’nda sosyal güvenlikle ilgili yapılacak proje ve projeksiyonlarla ilgili sunum yaptığını belirten Arınç,son Bakanlar Kurulu toplantısında diğer bakanların sorularıyla konu üzerinde yeniden çalışma yapıldığını söylemişti.

Kaynak: BUGÜN

Bir önceki yazımız olan Binlerce Dul ve Yetim Hakkını Bilmiyor malesef başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

SGK.NET Google Aramaları:

sgk emeklilikle ilgili son haberler,emeklilik yaşı ile ilgili düzenleme,SGKİLE İLGİLİ SONHABERLER 24 TEMMUZ,ssk emeklilik son haber,ssk emeklilikle ilgili son gelişmeler
Emeklilik yaşı ile ilgili son haberler makalesi Ana Sayfa, Ssk Haber kategorisinde yayınlanmaktadır.

“Emeklilik yaşı ile ilgili son haberler” için 24 yorum

 1. mehmet diyor ki:

  dünyada bizden fazla vergi ödeyen başka ülke varmı oluk oluk para para akıyor bu devlete hala doymuyorlar neymiş herken emeklilik bununlamı batıyor bu ülke beyfendiler kendilari 15 yılda emekli oluyolar ama bize galince yok bizi avrupayla karıştırmasınlar onlar emekli maaşıyla dünyayı geziyor biz bırak dünyayı memleketimize gidemiyoruz zaten kademeli olarak erkese vurmuş dahaneyin uzaması bu bir milyon emekliylemi batıcak bu ülke eğer batacaksa emekliliği kaldırın olsun bitsin kimseyi emekli yapmayın bir tek milletvekilleri olsun

 2. YUSUF diyor ki:

  KAMUDA ÇALIŞAN YANİ DEVLETİN ÖZ ÇOCUKLARI EMEKLİ OLMUYOR.ÇÜNKİ MAAŞLARI DÜŞÜYOR ONLAR İÇİN SORUN YOK.AMA ASKARİ ÜCRETLLİLERİ ETKİLEDİĞİ İÇİN KİMSENİN SESİ ÇIKMIYOR.ANKARAYA YÜRÜYELİM ARKADAŞLAR İSYAN ÇIKARTALIM HAKKIMIZI ARAYALIM.ALLAH DOĞRUNUN YARDICISIDIR

 3. ferudun diyor ki:

  49 yaşını gençmi diyorsunuz bu gün iş aramaya gittiğinizde 35 yaşın üzerinde eleman almıyorlar nasıl olacak bu verilmiş hakkı insan ların elinden alıp 3 yıl gibi uzun bir zaman içinde sizler kendiniz bir dönem vekillik yaptığınızda hemen emekli oluyorsunuz bütün kanunları kendinize göre çıkartıyorsunuz ama her şeyin bir zamanı gelir.

 4. bahar diyor ki:

  2007 de işten çıkarıldığımdan beri 2018 yılımı yani 49 yaşımı bekliyorum.eşimin aldığı700 tl ile 2 çocuk okutmayı kolaymı zannediyorsunuzda insanların elinden verilmiş haklarını alıyorsunuz.sadece haklarını değil sabırla beklediğim 6 senemi uzatıyorsunuz.umut kırmak nekadarda kolay sizin için.allah bildiği gibi yapsın sizi.

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
dul yetim
Binlerce Dul ve Yetim Hakkını Bilmiyor malesef

2008 yılında Konya SGK İl Müdürlüğü’nde sadece 1 saat kadar arşivde araştırma yapmıştık. Sadece 1 saat içinde 1963 dulun gerek...

Kapat