Emeklilerin maaşında ne kadar artış olacak ?

Emeklinin yeni zamdan sonra maaşı ne kadar olacak 2012

Tasarıya ilişkin bilgi veren Çalışma Bakanı Faruk Çelik, intibak konusunun haksızlıkları giderici, adaleti sağlayıcı bir yöntem olduğunu ifade ederek, “Emeklilerimiz yıllardır intibak taleplerini dile getiriyor. Biz de intibak sisteminin parametrelerini belirledik” yorumunda bulundu.


EN YÜKSEK ARTIŞ 322 TL’YE ÇIKACAK
İntibak çalışmasının 2000 yılı öncesi emekli olan 2 milyon 743 bin 371 SSK emeklisini kapsadığını kaydeden Çelik, intibak sonucu meydana gelecek artışların, prim ödeme gün sayısı ve ödenen primlerin miktarlarına göre değişkenlik göstereceğiniin altını özellikle çizdi.. İntibak farklılıklarını anlatan Faruk Çelik, şöyle konuştu: “2000 yılı öncesi emekli olan 2 milyon 743 bin kişinin yüzde 70′inin aylıklarında artış meydana gelecek. En yüksek artış ise 322 liraya kadar çıkacak. 2012 yılı zamları da hesaba katıldığında toplam yıllık maliyet, ek ödeme dahil 2.7 milyar lira olacak.”
BAĞ-KURLU’YA DA ZAM
2002 Nisan-Haziran dönemi Bağkur emeklilerine değinen Bakan Çelik, “Bu kapsamda 12 bin 186 kişinin aylığı aynı gelir basamakları üzerinden yeniden hesaplanacak. Burada da en yüksek artış 118 lira olacak” dedi. Çelik, intibak düzenlemesiyle kimsenin maaşında azalma olmayacağını vurguladı.
EK ÖDEMELER 1 HAFTA İÇİNDE YAPILACAK
‘Tütün ikramiyesi’ olarak adlandırılan ve 37 bin 951 harp malulü ile şehit dul ve yetimini ilgilendiren 55 milyon 89 bin 556 liralık 2011 yılı ek ödemeleri 1 hafta içinde yapılacak. Gerekli onayların tamamlandığı, Maliye’den ödeneğin gelmesinin beklendiği öğrenildi. Ödemeler, aylık alınan banka şubesindeki hesaplardan veya PTT merkezlerinden gerçekleştirilecek. Bu kapsamda olan 37 bin 951 kişiye toplam 55 milyon 89 bin 556 lira ek ödeme yapılacak.

 

Bir önceki yazımız olan 2012 İntibak Yasası Haberleri - ' İntibak yasasına ' Eleştiri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Emeklilerin maaşında ne kadar artış olacak ? makalesi Ana Sayfa, Ssk Haber kategorisinde yayınlanmaktadır.

“Emeklilerin maaşında ne kadar artış olacak ?” için 1 yorum

  1. Recep Yemişkumu diyor ki:

    Yararlı bilgiler için teşekkür ediyorum sağolun.

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
emekli
2012 İntibak Yasası Haberleri – ‘ İntibak yasasına ‘ Eleştiri

2000 yılı öncesi emekli olan 2 milyon 700 bin kişiyi ilgilendiren İntibak Yasasıyla çalışma hayatı boyunca, çalışma ve prim ödeme...

Kapat