Emekli olduktan sonra çalışanlar

Emekli olduktan sonra çalışma ve çalışanların durumu, bilmesi gerekenler.

Emeklilikten Sonra Tekrar Çalışma

Hizmet akdiyle çalışan sigortalılar:

a) Kanunun yürürlük tarihinden önce mülga 506 sayılı Kanun kapsamında olanlardan;

- Kanunun yürürlük tarihinden önce mülga 506 sayılı Kanuna göre yaşlılık aylığı bağlananların,
- Kanunun yürürlük tarihinden önce yaşlılık aylığı bağlanıp mülga 506 sayılı Kanunun değişik 63 üncü maddesine göre yeniden çalışmaya başlayanların,
- Kanunun yürürlük tarihinden önce yaşlılık aylığı bağlanıp mülga 506 sayılı Kanunun değişik 63 üncü maddesine göre yeniden çalışmaya başlayanlardan tekrar aylık bağlananların,
- Kanunun yürürlük tarihinden önce işe başlamış olanlara 5510 sayılı Kanuna göre yaşlılık aylığı bağlananların,
5510 sayılı Kanunun yürürlük tarihinden sonra tekrar çalışmaya başlamak istemeleri halinde, prime esas kazançlarının % 30’u ile kısa vadeli sigorta prim oranı toplamına tekabül eden miktarda sosyal güvenlik destek primi ödemeleri halinde aylık aylıklarını kestirmeden çalışma hakları bulunmaktadır.

b) 5510 sayılı Kanunun yürürlük tarihinden sonra hangi statüde çalışıp çalışmadıklarına ve hangi statüden yaşlılık veya emekli aylığı bağlanıp bağlanmadığına bakılmaksızın, 4/a (hizmet akdi) statüsünde çalışmaya başlamaları halinde sosyal güvenlik destek primi ödeyerek aylıklarını kestirmeme hakları bulunmamaktadır. Bu durumda olanlar, aylıklarını kestirerek tüm sigorta kollarına tabi olmak zorunda olacaklardır.

Kendi nam ve hesabına bağımsız çalışan sigortalılar:

a) Kanunun yürürlük tarihinden önce 1479 sayılı Kanun kapsamında sosyal güvenlik destek primi ödeyenlerden, almakta olduklarının % 15’i tutarında sosyal güvenlik destek primi kesilmek şartıyla aylıklarının ödenmesine devam edilecektir. % 15’lik oran, 5510 sayılı Kanunun yürürlüğe girdiği yıl için % 12, 2009 yılı için % 13, 2010 yılı için % 14 ve 2011 ve takip eden yıllar için de % 15 oranında kademeli olarak uygulanacaktır.

b) Kanunun yürürlüğe girmesinden sonra 4/b statüsünde tekrar çalışmaya başlayanlardan ise istemeleri halinde Kanunun yürürlüğe girdiği ve takip eden yıllar için yine aylıklarının % 15’i tutarından sosyal güvenlik destek primi alınacak ve bunların aylıkları kesilmeden çalışma imkanı olacaktır.

c) Tarımsal faaliyet olarak aylık bağlandıktan sonra tekrar çalışmaya başlayanlar ise sosyal güvenlik destek primi ödenmesi şartı aranmadan aylıklarını almaya devam edeceklerdir.

Kamu görevlisi olan sigortalılar:

Hangi statüde çalışıp çalışmadıklarına ve hangi statüden yaşlılık veya emekli aylığı bağlanıp bağlanmadığına bakılmaksızın, 4/c (kamu görevlisi) statüsünde çalışmaya başlayanların 5330 sayılı kanun hükümleri de dikkate alınarak, sosyal güvenlik destek primi ödeyerek aylıklarını kestirmeme hakları bulunmamaktadır.

Emeklilikten sonra tekrar çalışma durumunda yapılacak işlemlere aşağıdaki tabloda yer verilmiştir.

Bir önceki yazımız olan Ölüm aylığı bağlanma şartları ne kadar sorgulaması ve bilinmesi gerekenler başlıklı makalemizde ölüm aylığı nasıl alınır hakkında bilgiler verilmektedir.

SGK.NET Google Aramaları:

emekli biri çalışırsa,emekli olduktan sonra işçi olarak çalışanların durumu,emekli olduktnzonra calisanlarin bildirimi,emeklilik dilekçesini verdikten sonra tekrar işe başlama,kaçak sgk pirimi ne olur,ssk hakkı kac a
Emekli olduktan sonra çalışanlar makalesi Ana Sayfa, Ssk Haber kategorisinde yayınlanmaktadır.

“Emekli olduktan sonra çalışanlar” için 15 yorum

 1. Admin diyor ki:

  Merhabalar sayın Tuna

  http://www.sgk.net/emekli-haberleri/emekli-olanlar-kidem-ihbar-tazminati-alabilir-mi.html

  Linkine tıklayarak gerekli cevabı alabilirsiniz.

 2. ibrahim tuna diyor ki:

  ben 2011 yılında emekli oldum başka özel bir şirkette 20 aydır çalışıyorum.sebepsiz olarak işten çıkardılar tazminat alma hakkım varmı.cevabınıza şimdiden teşekkürler.

 3. murat diyor ki:

  babam emeklı olduktan sonra calısıyordu.destek prımı yerıne ssk yatırmıs muhasebecı dılekce fılan verdık hal oldu dedıler.2 ay maas cekemdı ne zman yatırır lar 2 aylık maası acil cevap yazarsanız sevınırım lutfen

 4. mustafa serbest diyor ki:

  Ben 1999 mart ayında emekli oldum.Ve aynı işyerinde çalışmaya devam etmekteyim.Benim sgk primlerim düzenli ödenip ödenmediğini nereden ve nasıl öğrenirim.
  Birde 15 sene çalışma süreci dolduktan sonra yeniden tazminat hakkı doğarmı.

 5. mehmet diyor ki:

  emekli aylığı zaten düşük birde çalışıyor diye %15 kesiliyor. milletvekilleriyle kıyaslamayacağım ama bu can yakıcı bir yasa. emeklilerin çoğu bu yasa nedeniyle kaçak çalışıyor. işçiye maaş ve pirim yatırmıyor devlete vergi vermiyor, maaşından kesinti olmuyor. iyimi oldu. neden emeklinin düşük maaşına göz dikiliyor. lütfen adaleti herkez için düşünelim. emekli iş üretebiliyorsa çalışabiliyorsa ve çalışanı isthdam edebiliyorsa ne mutlu. emekli de bir insandır, üzmeyelim.

 6. Admin diyor ki:

  Calistiginiz gun kadar prim yatirilir.sizin yapacaginiz bir sey yada yaturacaginiz pirim olmaz.Emekli maasinizdan da hicbir kesinti yapilmaz.

 7. bahadır aydos diyor ki:

  merhaba arkadaşlar benim sorum ssk emeklisiyim ay içerisinde sigorta mecburiyeti olan bir iş yerinde 10 veya 15 gün sigortalı çalışıldığı zaman iş veren sigorta ssk destek pirimi yatırıyor(tam 1 aylıkmı yoksa çalışılan gün kadarmı ,çalişilan gün kadarsa ayı tamamlamak için kalan günleri emekli çalışan kendisimi ödüyor) aynı zamanda bizim emekli maaşımızdanda kesinti oluyormu ceaplarınız için TEŞEKKÜRLER

 8. Mesut Soydemir diyor ki:

  Selamlar;1_ Ben E.S.Kurumundan 1991 yılında emakli oldum, daha sonra özel bir şirkette 1995 yılında çalışmaya başladım. Bu tarihe kadar çalışmaktayım.Destek pirimi yatırılıyor, Daha önceki hizmetimle bu çalıştıklarım birleştirilir mi?
  2_SGK deki 1995 yılından bu tarafa hizmet dökümümü alamıyorum. Yardımcı olursanız memnun olurum.
  Teşekkürler.

 9. SERİME KARATAŞ diyor ki:

  bende 2011 yılında 5150 gün ile emekli oldum.Özel bir şirkette tekrar çalışmaya başladım.yaklaşık 1,5 yıldır tekrar sigortalı çalışıyorum.Benim merak ettiğim ben işten çıkarsam haklarım nedir.çıkarılırsam ne olur.Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.işlerinizde kolaylıklar dilerim.Serime Karataş

 10. Mehmet Bülent Can diyor ki:

  2000 yılında SSK ve kamu hizmetlerimi birleştirip işçi olarak emekli oldum.2002 Kasımında Kamuda memur olarak tekrar çalışmaya başladım ve emekli maaşımı kestirdim.Şimdi 2012 Ağustosunda,önceki hizmetlerimide birleştirerek memurluktan emekli olmak için dilekçe verdim.Ancak işçi emeklisi iken memur olarak çalışmaya başladığım için hizmet birleştirmesi yapamayacağım bildirildi.Son memur olarak çalışmamda 9 yıl 10 ay hizmetim olduğu ve hizmet birleştirmesi yapılamayacağından bu sürenin emekli olmama yetmediği bildirildi.Şimdi ben ne yapacağım?Önceki hizmet sürelerim neden badem oluyor?Bu mantıksız iş doğrumu?Cevabınızı bekliyorum mailime.Lütfen…

 11. zeki gökalp diyor ki:

  1998 yılında sskdan 5000 gün 25 sene şartlarıyla emekli oldum. 2008 yılında %50 sinde fazla hissesi kamuya ait olan bir şirkette işe girdim. Burada sgk destek pirimi değil de normal sgk lı pirimi ödeyerek çalışacağım belirtildi. Bir sene süre içerisinde hem emekli aylığımı hemde işyeri maaşı alarak çalıştım. Bir sene sonra emekli aylığım kesildi. Üç senedir emekli aylığımı almadan çalışıyorum. SGK pirim ödeneğime 4 senelik bir gün sayısı eklendi. Yeniden emekli aylığımın bağlanması emekli olabilmem için sgk ya muraacat edicem.

  1- Yeni bağlanacak olan emekli aylığımda hangi kıstaslar ölçü alınacak? emekli aylığımda ne kadar bir yükseliş olacak?

  2- Bana bir sene ödeme yapılan emekli aylığıma ne gibi bir işlem yapılacak?

  3- Çalıştığım yerden emekli olarak ayrıldığım da kıdem tazminatı alabilecekmiyim?

 12. zeki gökalp diyor ki:

  1998 yılında sskdan 5000 gün 25 sene şartıyla emekli oldum.2008 yılında %50 sinden fazla hisseli kamuya ait olan bir şirkette işe girdim. Burada sgk destek pirimi değil de

 13. muammer şarlak diyor ki:

  2005 yılında ssk dan emekli oldum.şuan tekrar çalışmak istiyorum.beni sigortalı yapmak istiyorlar.ve sadece destek primi yatırılır diyorlar.çevremde şahit olduğum olaylar çok farklı.kimisinin maaşı kesilmiş 8 ay sonra uğraşarak tekrar bağlatmış.kimisinin tamamen kesilmiş.kimisinin hiç kesilmemiş.benim durumum ne olur?
  saygılarımla…

 14. Admin diyor ki:

  Selamlar Cüneyt Pigey,

  Malesef işten çıktıktan sonra maaşınızda herhangi bir iyileştirme yada değişiklik olmayacaktır. Kanun gereği sigortalı olarak gösterilip destek primi yatırılıyor adınıza.

  Saygılar.

 15. cüneyt pigey diyor ki:

  emekliyim ve tekrar çalışmak mecburiyetindeyim.çalışıyorum.
  tekrar işten ayrılınca bu çalışmanın karşılığında emekli maaşımda bir değişiklik olacakmı? teşekkür ederim.

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
ölüm aylığı şartları
Ölüm aylığı bağlanma şartları ne kadar sorgulaması ve bilinmesi gerekenler

Ölüm aylığı şartları ölüm aylığı ne kadar başvuru için gerekenler nelerdir ? Ölüm Aylığı Şartları Gerek 5510 sayılı Kanunun yürürlük...

Kapat