Dul yetim aylığı hakkında Son durum nedir ( Ali Tezel )

Eşi ölmüş kadınların ve bunların çocuklarının dul yetim aylığı alma hakları hakkında Ali TEZEL’in bir yazısını sizlerle daha iyi anlaşılması açısından paylaşmayı uygun görüyoruz.
Basının hemen hepsinde dul kadınlara müjde haberlerini okuyorsunuz. Dul kadının hem eşinden hem babasından aylık alabilmesinin ön koşulu, çalışmaması ve emekli olmamasıdır… Son Yargıtay Kararından yararlanmak için ise koca veya ana-babasından en az birisinin 6.8.2003 gününden önce vefat etmiş olmasıdır…
 
Sosyal Güvenlik Kurumu uygulaması gereğince koca veya babası aynı Kurumdan emekli olmuş ve her ikisi de vefat etmiş olan kadınların, hem kocasından hem de babasından aylık alma hakkı yoktur. Sadece fazla olan aylık kadına ödenir. Basında son günlerde çok gördüğümüz Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nun hem kocasından hem de babasından aylık alma imkanı getiren karar ise irdelenmeye muhtaçtır.
Yasal ismi ölüm aylığı olan bu aylıkların, kocadan gelenine dul aylığı, ana-babadan gelenin de yetim aylığı denir.
***DUL AYLIĞI İÇİN EVLENMEMEK YETER ŞART
Kadın-erkek ayrımı olmadan vefat eşlerden aylık alabilmek için evli olmamak yeter şarttır. Evli olmadığı sürece kadın-erkek vefat etmiş emekli eşten dul aylığı alabilir. Evlenirse dul aylığı kesilir, evlilik son bulunca da yeniden dul aylığı alınabilir.
YETİM AYLIĞI FARKLIDIR
Vefat etmiş babası veya annesi SSK’lı olan kadınların SSK veya Bağ-Kur’dan yetim aylığı almasının ön koşulu, evli olmaması, çalışmaması ve emekli olmamasıdır. Bu üç şarttan herhangi biri yoksa baba veya anadan yetim aylığı alınamaz. Ancak, vefat etmiş ana veya babası memur ise bu durumda, iki şart vardır, memur olmamak ve evli olmamak. Yani, kadın SSK’lı veya Bağ-Kur’lu olsa da buralardan emekli olsa da evli olmamak şartıyla eski adıyla Emekli Sandığı yeni adıyla SGK Kamu Görevlileri Dairesinden yetim aylığı alabilir.
***6 AĞUSTOS 2003 GÜNÜNDEN ÖNCE FARKLIYDI
506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu’nun “Ölüm Aylığı” şartlarını düzenleyen, “Eş ve Çocuklara Aylık Bağlanması” başlıklı 68 inci maddesi 6.08.2003 günü Resmi Gazetede yayımlanan 4958 sayılı Kanun ile değiştirilmiştir.
İlgili maddeye, 4958 ile “buralardan gelir veya aylık almaya” ibaresi getirilmiştir.
“VI – Sigortalının kız çocuklarına bağlanan aylıklar, Sosyal Sigortaya, Emekli Sandıklarına tabi işlerde çalışmaya buralardan gelir veya aylık almaya başladıkları veya evlendikleri tarihi takibeden devre başından itibaren kesilir. Aylığın kesilmesine yol açan sebebin ortadan kalkması halinde I inci bölümün (C) fıkrası hükmü saklı kalmak şartiyle, bu tarihten başlanarak yeniden aylık bağlanır. Ancak evliliğin son bulması ile kocasından da aylık almağa hak kazanan kimseye bu aylıklardan fazla olanı ödenir.”
KOCA VEYA ANA-BABADAN BİRİSİNİN 6.8.2003’DEN ÖNCE VEFAT ETMİŞ OLMASI GEREKİYOR
Yargıtay’ın son kararı ile kocası veya aylık alacağı ana-babası 6.8.2003 gününden önce ölmüş olan dul kadınlara hem kocasından hem de ana-babasından aylık alma hakkı getirilmiştir. Ancak, bu uygulamayı SGK hala kabul etmediğinden dava gerekir. Bu sebeple durumunuz yukarıdaki şartlara uyuyorsa önce SGK’dan yetim aylığı talebinde bulunun, SGK reddedince de Yargıtay kararını örnek göstererek dava ediniz.
Ali Tezel
 28.03.2012

Bir önceki yazımız olan Ssk Sgk Prim dökümü ve dökümanı nasıl alınır ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

SGK.NET Google Aramaları:

ali tezel ben eşimden ssk dan dul aylığı alıyorum ababamdan bakur aylığı alabilirmiyim,ssk dul yetim aylığı,eşim öldü maaş alıyorum evlenirsem kesilirmi,emeklı sandıgı yetım aylıgı aNnemde vefat edınce,Anneden kızına yetim aylığı bağlanırmı,isci emeklisi olunce esi maasin ne kadarini alir,memurun olurse esime olum ayligi ne kadar,özürlü maaşı alan eşim ben sigortali calisabilirmiyim,ali tezel bosanan kadinin haklari nedir,ssk dul yetim maaşı
Dul yetim aylığı hakkında Son durum nedir ( Ali Tezel ) makalesi Ana Sayfa, Ssk Haber kategorisinde yayınlanmaktadır.

“Dul yetim aylığı hakkında Son durum nedir ( Ali Tezel )” için 184 yorum

 1. sema başaran diyor ki:

  ben memur emeklisi bekar bayanım. babam işçi emeklisiydi 1984 yılında vefat etti. ben babamdan aylık alabilirmiyim cevaplarsanız sevinirim. teşekkür ederim.

 2. Bennu özçelik diyor ki:

  Ben bekar 06-11-1976 dogomluyu bayanım. Babamdan emekli aylığı alıyorum. Ssk emeklisi.sigortalı işe girersem maaşım kesilirmi. Sigortalı iltem çıkarsam maaşım tekrar bağlanırmı? Bunun için ne belgeler gereklidir.ve ne kadar sürede bağlanor?

 3. BİRSEL AKGÜL diyor ki:

  Kordon Vergi Dairesinde vergi memuru olarak çalışmakta olan evlenmemiş bayanım.Babam eski SSK emeklisi iken vefat etti.Babamın emekli maaşından yararlanabilecek kimse yoktur.Babamın emekli maaşından yararlanma hakkım var mıdır.Bu konuda aydınlatırsanız sevinirim. Saygılarımla .

 4. ali yılmas diyor ki:

  babam 1995 de vefat ettı ben yetım aylıgını alabılırmıyım alırsam toplu parasını da verırıler mı gerıye donuk teşekkurler

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
ssk-sorgulama
Ssk Sgk Prim dökümü ve dökümanı nasıl alınır ?

Ssk Sgk Bağkur ve Emekli sandığına ait prim dökümanları Ssk Sgk prim dökümünü almak yada dökümana ulaşmak için lütfen aşağıdaki...

Kapat