Dul maaşı sorgulama

Dul maaşı sorgulama ssk sgk 2012 tc kimlik no ile dul yetim maaşı sorgulama hakkında genel bilgile…

Eşi ölmüş kadınların ve bunların çocuklarının dul yetim aylığı alma hakları hakkında Ali TEZEL’in bir yazısını sizlerle daha iyi anlaşılması açısından paylaşmayı uygun görüyoruz.

Basının hemen hepsinde dul kadınlara müjde haberlerini okuyorsunuz. Dul kadının hem eşinden hem babasından aylık alabilmesinin önkoşulu, çalışmaması ve emekli olmamasıdır… Son Yargıtay Kararından yararlanmak için ise koca veya ana-babasından en az birisinin 6.8.2003 gününden önce vefat etmiş olmasıdır…
Sosyal Güvenlik Kurumu uygulaması gereğince koca veya babası aynı Kurumdan emekli olmuş ve her ikisi de vefat etmiş olan kadınların, hem kocasından hem de babasından aylık alma hakkı yoktur. Sadece fazla olan aylık kadına ödenir. Basında son günlerde çok gördüğümüz Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nun hem kocasından hem de babasından aylık alma imkanı getiren karar ise irdelenmeye muhtaçtır.
Yasal ismi ölüm aylığı olan bu aylıkların, kocadan gelenine dul aylığı, ana-babadan gelenin de yetim aylığı denir.
***DUL AYLIĞI İÇİN EVLENMEMEK YETER ŞART
Kadın-erkek ayrımı olmadan vefat eşlerden aylık alabilmek için evli olmamak yeter şarttır. Evli olmadığı sürece kadın-erkek vefat etmiş emekli eşten dul aylığı alabilir. Evlenirse dul aylığı kesilir, evlilik son bulunca da yeniden dul aylığı alınabilir.
YETİM AYLIĞI FARKLIDIR
Vefat etmiş babası veya annesi SSK’lı olan kadınların SSK veya Bağ-Kur’dan yetim aylığı almasının ön koşulu, evli olmaması, çalışmaması ve emekli olmamasıdır. Bu üç şarttan herhangi biri yoksa baba veya anadan yetim aylığı alınamaz. Ancak, vefat etmiş ana veya babası memur ise bu durumda, iki şart vardır, memur olmamak ve evli olmamak. Yani, kadın SSK’lı veya Bağ-Kur’lu olsa da buralardan emekli olsa da evli olmamak şartıyla eski adıyla Emekli Sandığı yeni adıyla SGK Kamu Görevlileri Dairesinden yetim aylığı alabilir.
***6 AĞUSTOS 2003 GÜNÜNDEN ÖNCE FARKLIYDI
506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu’nun “Ölüm Aylığı” şartlarını düzenleyen, “Eş ve Çocuklara Aylık Bağlanması” başlıklı 68 inci maddesi 6.08.2003 günü Resmi Gazetede yayımlanan 4958 sayılı Kanun ile değiştirilmiştir.
İlgili maddeye, 4958 ile “buralardan gelir veya aylık almaya” ibaresi getirilmiştir.
“VI – Sigortalının kız çocuklarına bağlanan aylıklar, Sosyal Sigortaya, Emekli Sandıklarına tabi işlerde çalışmaya buralardan gelir veya aylık almaya başladıkları veya evlendikleri tarihi takibeden devre başından itibaren kesilir. Aylığın kesilmesine yol açan sebebin ortadan kalkması halinde I inci bölümün (C) fıkrası hükmü saklı kalmak şartiyle, bu tarihten başlanarak yeniden aylık bağlanır. Ancak evliliğin son bulması ile kocasından da aylık almağa hak kazanan kimseye bu aylıklardan fazla olanı ödenir.”
KOCA VEYA ANA-BABADAN BİRİSİNİN 6.8.2003’DEN ÖNCE VEFAT ETMİŞ OLMASI GEREKİYOR
Yargıtay’ın son kararı ile kocası veya aylık alacağı ana-babası 6.8.2003 gününden önce ölmüş olan dul kadınlara hem kocasından hem de ana-babasından aylık alma hakkı getirilmiştir. Ancak, bu uygulamayı SGK hala kabul etmediğinden dava gerekir. Bu sebeple durumunuz yukarıdaki şartlara uyuyorsa önce SGK’dan yetim aylığı talebinde bulunun, SGK reddedince de Yargıtay kararını örnek göstererek dava ediniz.

Dul Maaşı Alma ŞArtları

Eşiniz veya babanız vefat etti ise bu durumda istediğiniz kişinin maaşı hangisini,n yüksek ise o kişinin maaşını alma hakkın ız var ancaqk her ikisinin maaşını alamıyorsunuz. Özellikle dul maaşı ile ilgili şunu söylemek gerekirki 250 tl öngörülen maaş oldukça yetersiz kalmakla birlikte kişilere yetmeyecek bir ücrettir. Özellikle eşi vefat etmiş ve eşinin sigortası olmayan ve emekli olmayan kişiler için nasıl geçineceği önem kazanmakta ve 250 tl bu konuda yetersiz kalmaktadır. Sizde bu konuda devlet tarafından verilen ve öngörülen bu maaşa tama etmek zorundasınız ancak devlet tarafından bu konuda daha yararlı işler yapılması ve duyarlı olunması çok önemlidir.

Duyarlı olunması ile ilgili olarak devletin dul maaşı kategorisinde eşi vefat eden bayana yüksek maaş bağlaması sosyal şartlar ve bakım düşünüldüğünde bağlanan paranın çok az olduğu gözlemlenmekte ve kişiler tarafından da geçim zorlanmaktadır.

 

Ali Tezel
 28.03.2012

Bir önceki yazımız olan Yeni kıdem tazminatı yasa tasarısı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

SGK.NET Google Aramaları:

dul maaşı bağlandımı nasıl öğrenebilirim,dul aylığı sorgulama,dul ve yetim maaşı sorgulama,bağ kur dul maaşı sorgulama,eşi ölen kadınlara maaş sorgulama,dulluk maaşı yattımı,dul maasini nasil ogrencem,dul maaşım yattı mı,dul maaşı sorgulama,dul aylıgımı ögrenme
Dul maaşı sorgulama makalesi Ana Sayfa, Ssk Haber kategorisinde yayınlanmaktadır.

“Dul maaşı sorgulama” için 45 yorum

 1. Admin diyor ki:

  Selamlar Şaziye hanım, bu konu üzerinden dul maaşının nasıl sorgulanacağı hususu detaylı olarak anlatılıyor. Lütfen bilgilerle kendiniz yapın ve tc kimlik numaralarınız özel bgilerinizi asla bir siteye göndermeyin.

 2. ŞAZİYE diyor ki:

  şaziye cengizoğlu tc. kimlik no:123*-***41128

 3. güldane kayak diyor ki:

  benim eşim 11şubat 2003 tarihinde vefatetti eşimdenaylık alıyorum sonra babamın aylığını müracat ettim babamdanda bağlandı fakat ikimaaş aldığım için babamdan aldığım maaşı kestiler ve aldıgım senekadar hepsini faizigle geri ödedim babam 1981 senesinde vefat etti ben hem eşimden hem babamdan aylık alabilirmiyim ne yapmam gerekiyor bana yardımcı olurmusunuz saygılarımla ikiside ssk lı

 4. birgül diyor ki:

  babam 5 ay önce vefat etti babamın hibiryerden maaşı yoktu anneminde bu durumda annem dul maaşı albilir mi yalnız annemde rahatsız olduğu için kardeşim üzerinden sigortalı annem maaş alabilir mi

 5. huriye kırsaç diyor ki:

  merhaba ali bey ben eşimi iki yıl önce kaybettim bir kızım var 13 yaşında eşimden kalan maışım yok evim yok ben daha önce ssk lı calışıyordum dul maışı alamazsın dediler yaklaşık 7 aydır işsizim dul maışı almak icin muracat ettim halen baglenmadı bir cok kez gidip geldim ama bi sonuc alamadım bu ne kadar duyarsızlık bana yardımcı olurmusunuz teşekkur ederim saygılar

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
çocuk kreşi 2
Kreş parasını devlet ödeyecek mi ?

Kreş parasını devlet ne zaman ödeyecek, kreş parasıyla ilgili son haberler son durum son dakika bilgiler Aile ve Sosyal Politikalar...

Kapat