Haber

Dul kadınlara maaş bağlanması şartları 2012


Dul kadınlara maaş bağlanması haberleri ne aşamada ? Son durum nedir ? Dul kadına maaş bağlanması müjdesi !

Merhabalar sevgili vatandaşlar, Dul kadınlara maaş bağlanmasının şartları ile alakalı SGK başkanı Fatih ACAR şu şekilde açıklama yapmıştır. Sizlerle paylaşıyoruz.

SGK Başkanı Fatih Acar, Yargıtay’ın dul kadına ölen eş ve babasının aylıklarının bağlanması kararına ilişkin, ”Yargıtay kararının gerekçesini görmeden bir şey yapmamız doğru olmaz, öncelikle gerekçeli kararı bekliyoruz” dedi.

Acar, yaptığı açıklamada, Yargıtay’ın eşinden ölüm aylığı alan dul kadının, ölen babasından da aylık almak istemiyle açtığı davayı reddeden mahkeme kararını bozduğunu hatırlatarak, Yüksek Mahkeme’nin, 506 sayılı Kanun’a eklenen geçici maddeyle 6 Ağustos 2003′den önce hak sahibi kız çocuklarına bağlanan gelir ve aylıkların, evlenme ve çalışma halleri hariç geri alınmayacağını hükme bağlandığı için 6 Ağustos 2003′ten önce ölen babası nedeniyle hak sahibi olan davacının, eşinden ölüm aylığı alsa bile babasından da ölüm aylığı alabileceğine karar verdiğini hatırlattı.

Mevzuattaki konuyla ilgili hükümlerin açık ve net olduğuna işaret eden Acar, 506 sayılı Kanun’un 68. maddesine göre, bir kadının hem babasından hem de eşinden aylığa hak kazanması durumunda, bu aylıklardan sadece yüksek olanının ödendiğini söyledi.

Acar, 5510 sayılı Kanun’un 54. maddesinde ise hangi aylığın alınacağının kişilerin tercihine bırakıldığını ifade ederek, şunları söyledi:

”Bazen hak sahibi düşük olan aylığı da talep edebiliyor. Yargıtay da böyle bir karar vermiş. Kararın gerekçesini görmeden bir şey yapmamız doğru olmaz, öncelikle gerekçeli kararı bekliyoruz. Gerekçeli karar geldikten sonra kurum olarak bunu değerlendireceğiz ve kamuoyuna da bu konuyla ilgili bir açıklama yapacağız.

Vatandaşların kurum ünitelerine başvurmasını gerektiren bir durum yok. Vatandaş rahat olsun, ‘acaba ben hakkımı mı kaçırıyorum’ gibi bir duyguya kapılmasın. Vatandaşlarımız sakin olsun, sonuçta biz kurum olarak yargı kararı neyse uyarız.

Ayrıca, Yargıtay kararına göre, dul kadının ölen babasından ve eşinden aylık alabilmesi için ölen babanın ve eşin SSK emeklisi olması gerekiyor. Ayrıca bunlardan birinin ölüm tarihinin 6 Ağustos 2003′ten önce olması gerekiyor.”

Bir önceki yazımız olan E Devlet Sigorta Sorgulama hakkında bilgiler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

SGK.NET Google Aramaları:

dullara maaş bağlanması şartları,dullara maas baglanmasi,dul kadınlara maaş şartları,dullara bağlanan maaş,dul bayanlara maaş bağlanma şartları,hangi dullara maaş,eli ölen bayanın bagkur emeklilik şartları,dul kadına maaş bağlanma şartları,ölen ssk emeklisi eşe maaş eksikmi bağlanması,kadınlara ek maaş
Perşembe, 12 Nisan 2012, 20:14


“Dul kadınlara maaş bağlanması şartları 2012” için 23 cevap

  1. slm babam sag eşimden ayrıldıgım için babamın sadece sgk sinden yararlanabiliyorum gelir düzeyim yok bana dul maaşı baglanırmı sgkden maaş alabilirmiyim hiç bir gelirim yok tşkler

  2. Babam 1999 yılında öldu ama emekliliği yani pirim gününü doldurmadı eşimden ayrıldım benim babamdan dolayı maaş alabiliyormuyum

  3. Esden ayrilinca herhangi birsey almayip. YASAYAN sgk Dan emekli babadan maas alinabiliyormu. 2013 de

Bir Cevap Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
e devlet sigorta sorgulama
E Devlet Sigorta Sorgulama hakkında bilgiler

E devlet üzerinden sigorta sorgulama işlemlerinizi hizmet dökümünüzü ve sigorta prim sorgulamanın yanı sıra sigorta numarası tescil işlemleri ile birlikte...

Kapat