Dul kadınlara iki maaş çifte maaş hakkı mı doğdu ?

Dul maaşı aylığı 2012 hakkında yeni haberler

Dul kadına verilecek maaş hakkında son haberler aşağıdaki gibidir.

Yargıtay’ın eşinden ölüm aylığı alan dul kadının, ölen babasından da aylık alması hakkını doğuran kararı üzerine SGK’dan açıklama geldi.

SGK Başkanı Fatih Acar, Yargıtay’ın dul kadına ölen eş ve babasının aylıklarının bağlanması kararına ilişkin, “Yargıtay kararının gerekçesini görmeden bir şey yapmamız doğru olmaz, öncelikle gerekçeli kararı bekliyoruz” dedi.

Acar, Yargıtay’ın eşinden ölüm aylığı alan dul kadının, ölen babasından da aylık almak istemiyle açtığı davayı reddeden mahkeme kararını bozduğunu hatırlatarak, Yüksek Mahkeme’nin, 506 sayılı Kanun’a eklenen geçici maddeyle 6 Ağustos 2003’den önce hak sahibi kız çocuklarına bağlanan gelir ve aylıkların, evlenme ve çalışma halleri hariç geri alınmayacağını hükme bağlandığı için 6 Ağustos 2003’ten önce ölen babası nedeniyle hak sahibi olan davacının, eşinden ölüm aylığı alsa bile babasından da ölüm aylığı alabileceğine karar verdiğini hatırlattı.

Mevzuattaki konuyla ilgili hükümlerin açık ve net olduğuna işaret eden Acar, 506 sayılı Kanun’un 68. maddesine göre, bir kadının hem babasından hem de eşinden aylığa hak kazanması durumunda, bu aylıklardan sadece yüksek olanının ödendiğini söyledi.

Acar, 5510 sayılı Kanun’un 54. maddesinde ise hangi aylığın alınacağının kişilerin tercihine bırakıldığını ifade ederek, şunları söyledi:

“Bazen hak sahibi düşük olan aylığı da talep edebiliyor. Yargıtay da böyle bir karar vermiş. Kararın gerekçesini görmeden bir şey yapmamız doğru olmaz, öncelikle gerekçeli kararı bekliyoruz. Gerekçeli karar geldikten sonra kurum olarak bunu değerlendireceğiz ve kamuoyuna da bu konuyla ilgili bir açıklama yapacağız.

Vatandaşların kurum ünitelerine başvurmasını gerektiren bir durum yok. Vatandaş rahat olsun, ’acaba ben hakkımı mı kaçırıyorum’ gibi bir duyguya kapılmasın. Vatandaşlarımız sakin olsun, sonuçta biz kurum olarak yargı kararı neyse uyarız.

Ayrıca, Yargıtay kararına göre, dul kadının ölen babasından ve eşinden aylık alabilmesi için ölen babanın ve eşin SSK emeklisi olması gerekiyor. Ayrıca bunlardan birinin ölüm tarihinin 6 Ağustos 2003’ten önce olması gerekiyor.”

Fatma Can – AA

Bir önceki yazımız olan Evde sağlık hizmetleri formları ve bilinmesi gerekenler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.






Dul kadınlara iki maaş çifte maaş hakkı mı doğdu ? makalesi Ana Sayfa, Ssk Haber kategorisinde yayınlanmaktadır.

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
evde sağlık hizmetleri
Evde sağlık hizmetleri formları ve bilinmesi gerekenler

Evde sağlık hizmetleri almak için başvuru durumu başvuru formu ve bu hizmet hakkında bilgiler. Evde sağlık hizmetinin açıklaması ; kronik...

Kapat