Doğum İzni Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hamileler doğum iznini nasıl alır? Doğum öncesi izin hakları ne kadardır? Doğum izni ne kadar sürer? Doğum izni süresince maaş ödenir mi? Doğum izniyle ilgili merak edilenleri Avukat Canan Arınanlatıyor…

Hamilelerin doğum izni ne kadardır? Doğum izni nasıl kullanılır? 

Toplam izin süresi 16 hafta 
Hamile bir kadının doğumdan 8 hafta önce ve doğumdan sonra 8 hafta kullanılmak üzere toplam 16 haftalık izin hakkı vardır.

Eğer doktor izin veriyorsa, doğumdan önceki 8 haftayı doğumdan önce 3 haftaya kadar kullanıp kalanını doğumdan sonraya bırakabilir. Hiçbir hamile, “doğuma kadar çalışacağım” diyemez; doğuma 3 hafta kala izne çıkması zorunludur.

Ücretsiz izin alabilir miyim?
Yine ihtiyaç duyuyorsa, doğumdan sonra 6 ay ekstra izin alabilir. Doğumdan önce ve sonra kullandığı 16 haftalık izin için maaşından herhangi bir kesinti yapılmaz, ama ekstra 6 ay için maaş alamaz.

İzin zamanını belirleyebilmek için hamile kadının doktordan doğumun ne zaman olacağına dair rapor alması gerekir. Doğumdan önceki 8 hafta sırasında anormal bir durum varsa ve kadının yerinden kalkmaması gerekiyorsa, o 8 haftalık izin süresi uzatılabilir ve kadın doğuma kadar o süreyi kullanabilir.

Kaçıncı haftada olduğumu nasıl hesaplarım?
Doğum izni ne zaman başlar? Doğum izni nasıl hesaplanır? Bu konularda çok soru alıyoruz. Pudra.com olarak konuyu araştırdık. Kadın Hastalıkları ve Doğum Op. Dr. Filiz TOSUN ÇATAKLI’nın bu konudaki açıklamalarını sizinle paylaşıyoruz. Hamileliğin kaçıncı haftasında olduğunuzu ve doğum izninin başlayıp başlamadığını öğrenebilirsiniz.

DOĞUM İZNİ HESAPLAMASI HAKKINDA ÖNEMLİ NOT
Hamile bayanlar hamileliklerinin kaçıncı haftasında olduklarını genelde doğru hesaplayamıyorlar. Bu nedenle doğum öncesi iznine ayrılmaları gereken zamanı da yanlış planlıyorlar.

Kanun, doğumdan 8 hafta önce izine ayrılınabilir diyor. Gebelik 40 hafta olduğuna göre 8 hafta öncesi 32. haftaya geliyor. Yani 32. haftanın dolmuş olması gerekli. Son adet tarihine göre 31 hafta 5 günlük gebeliği olan bir kadın 32. haftalık hamile değildir, 31 hafta 5 günlük hamiledir. Tüm yaş hesaplamalarında bitirilen yaş dikkate alınır. 31 hafta 5 günlük hamile bir kadının gününün dolmasına daha 8 hafta 2 gün vardır.

Bu nedenle izine ayrılma hakkını elde edeceğiniz günü hesaplarken son derece basit bir yöntem uygulayabilirsiniz. Son adet tarihinize göre beklenilen doğum gününe kaç gün kaldığını sayın. Bunun kaç hafta ve kaç güne denk geldiğini hesaplayın.

Çalışan anne adayları doğum izni için hangi evrakları hazırlamalı?

Avukat Canan Arın anlatıyor: Çalışan anne adayları doğum izni alabilmek için önce hekimden hamile olduklarına dair bir rapor alıp, o raporu ibraz etmeliler. Sonra da doğumun sekiz hafta öncesi ve sekiz hafta sonrasının ne zamana geldiğini hesaplayıp, bu haftalar için izinlerini ne zaman başlatacaklarını iş yerine bildirmeleri gerekir.

Çalışan hamileler doğum izni için hangi kurumlara başvurmalı?

Avukat Canan Arın anlatıyor: Kadın, hamile olduğuna dair belgeyi aldıktan sonra bunu iş yerinin insan kaynakları veya muhasebe bölümüne verir ve gerekli bölümlere göndertebilir.

Hamileler, hamile olduğuna dair belgeyi devlet hastanelerinin kadın doğum servisinden alabilir. Belgeyi bağlı olduğu sigorta kurumuna ulaştırması ve kendi bulunduğu iş yerine de bilgi vermesi gerekir. Bağlı olduğu sigorta kurumuna hamile olduğunu bildirmesi, hem izninin başlaması hem de diğer işlemlerin yapılabilmesi, hamilelikle ilgili haklarının işleme konulabilmesi için önemlidir.

Bir önceki yazımız olan İlk işe giriş tarihimi nasıl öğrenebilirim ? başlıklı makalemizde ilk sigorta başlangıç tarihi sorgulama, ilk sigorta girişimi nasıl sorgularım öğrenebilirim ve şifresiz sigorta başlangıcı hakkında bilgiler verilmektedir.

SGK.NET Google Aramaları:

doğum izni ne kadar,calisan hamileler 32 hafta sgk,DOĞUM İZNİNDE MAAŞ ALINIYORMU,DOĞUM İZNİNİ SGK YA NE ZAMAN BİLDİRMELİYİZ,is yerim sgk ya bildirmemis rapor parasi alabilirmiyim,Sgk calisann dogum kesintisi ne kadardır
Doğum İzni Hakkında Bilinmesi Gerekenler makalesi Ana Sayfa ve Dul Yetim ve Ssk Haber kategorilerinde yayınlanmaktadır.

“Doğum İzni Hakkında Bilinmesi Gerekenler” için 22 yorum

  1. şeyma ak diyor ki:

    iş yerim raporları göndermeme ragmen ilk 8 haftalık iznimi bildirmemiş sgk ya bu yuzden dogum ücretini almamda bi sorun olurmu? ben raporlarımla sgkya gitsem iş yerim için bi sorun olurmu ?

  2. EBRU MAVİ diyor ki:

    MERHABALAR;

    BEN 32.HAFTAM DOLDU.ÇALIŞABİLİR RAPORU ALDIM.37. HAFTAM DOLANA KADAR GEBELİK DIŞI BİR ŞİKAYETLE AİLE HEKİMİMDEN RAPOR ALIRSAM; ALDIĞIM RAPOR AKRATDIĞIM 5 HAFTAMDAN DÜŞER Mİ?

    CEVAPLARSANIZ SEVİNİRİM.

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
elektrik tüketimi 2012
Türkiye, son on yılın en fazla elektriğini tüketiyor. Tüketim Hat safhada !

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, günlük elektrik tüketiminin dün 764,5 milyon kWh seviyesine ulaşarak yeni bir rekor daha...

Kapat