Doğum borçlanması dilekçe formu örneği

Doğum borçlanması dilekçesi örneği başvuru formu

Doğum borçlanması için matbu bir evrak ta bulunmakta. Fakat sizler aşağıdaki örneğe uygun bir dilekçe ile bağlı bulunduğunuz şehirdeki SGK İl Müdürlük’lerine başvuruda bulunarak doğum borçlanması istediğinizi talep edebilirsiniz. Doğum borçlanması dilekçesi aşağıdaki örneğe uygun olarak doldurulur.

 

T.C.

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU

….. İl/Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüğü’ne

            Kurumuzda ….. T.C. Kimlik Numarası ile işlem görmekteyim. ….. ve ….. tarihlerinde yapmış olduğum iki doğum için (bir doğumu borçlanmak isteyenler bir doğumu belirtecek) 5510 Sayılı Kanun’un 41. Maddesi’nde tanınan doğum borçlanması hakkından yararlanmak istiyorum. Borçlanmak istediğim sürelere ilişkin borç miktarının hesaplanarak tarafıma bildirilmesi hususunu arz ederim. Tarih

İsim-Soy isim

İmza

Not: İki doğum için 4 yıla kadar borçlanma imkânınız var. Ancak bunun tamamını borçlanmak istemiyorsanız, borçlanmak istediğiniz süreyi dilekçenizde belirtiniz.

Bir çok annenin, emekli olabilmesi için kullandığı yöntemlerden birisi de doğum borçlanması oldu. 5510 sayılı Kanunla, Kanunları gereği verilen ücretsiz doğum ya da analık izni süreleri ile 4/a bendi kapsamındaki (SSK’lı) sigortalı kadının, iki defaya mahsus olmak üzere doğum tarihinden sonra iki yıllık süreyi geçmemek kaydıyla hizmet akdine istinaden işyerinde çalışmaması ve çocuğunun yaşaması şartıyla talepte bulunulan süreleri borçlanma hakkı getirilmiştir. Okurumuz, sigortalı olduğu tarihten sonra doğum yaptığı için doğum borçlanması hakkına sahiptir. Yani, emeklilik için gereken prim gün sayısını doğum borçlanmasıyla tamamlama şansı bulunmaktadır. İki doğum için borçlanma yapılması halinde toplam 1440 gün daha kazanılmış olacaktır.

Bir önceki yazımız olan İşyerim sigortamı yapmıyor yatırmıyor başlıklı makalemizde sigortasız işçi çalıştırma şikayet etme ve sigortasız işçi çalıştırma zamanaşımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Doğum borçlanması dilekçe formu örneği doğum borçlanması formu,DOĞUM BORÇLANMASI DİLEKÇESİ,DOĞUM BORÇLANMASI İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR,doğum borçlanması dilekçe örneği,sgk doğum borçlanması dilekçe örneği makalemiz hakkında sorularınızı, aşağıdaki bölümden bize gönderebilirsiniz.


Doğum borçlanması dilekçe formu örneği makalesi Ana Sayfa ve Dul Yetim ve Ssk Haber kategorilerinde yayınlanmaktadır.

“Doğum borçlanması dilekçe formu örneği” için 23 yorum

 1. naime özkan diyor ki:

  5 ocak 99 yılında göreve başladım 2007 yılında doğum nedeniyle ücretsiz izin aldım sonrasında 1 yıl olan izin süremi borçlandım şimdiki kanundan yararlanabilir miyim 2 yıl erken emekli olmamı sağlar mı

 2. AYŞE Mutlu diyor ki:

  01.09.1974 doğumluyum. 12.6.1989 yılıda sigorta başlangıcım var. 1 eylül 2002 ve 5 mart 2004 yılların da iki doğumum var. 4865 günüm var.Halen çalışmaktayım. Kaç gün doğum borçlanması yapmalıyım. tabi erken emeklilik çıkarsa…………..?

 3. Zehra Butun diyor ki:

  merhaba 04.05.1973 doğumluyum. 17.06.1996 tarihinde sigortalandım. şu anda 5513 gün primim ödendi ve halen çalıştığım için ödeniyor.
  Kızımın doğumundan sonra Nisan 2002 17 ay çalışmadım. Doğum borçlanması yapabilirmiyim. Yaparsam ne kadar ödemem gerekecek ve ne zaman emekli olabileceğim?

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.