Doğum Borçlanması 2012 son durum nedir ?

2012 Doğum borçlanması şartları nelerdir ? Doğum borçlanması ne kadar ? Tutarı nedir ?

Sosyal güvenlik; kişilerin gerek çalışma hayatı ve gerekse emeklilik dönemi süresince, başkalarına muhtaç olmadan yaşamalarının sağlanmasını amaçlayan sistemdir. Doğum borçlanması ise bu kapsamda incelenmektedir.

Bu bağlamda sosyal güvenlik sisteminde borçlanmanın, özellikle de doğum borçlanmasının, tabiatın yalnızca kadınlara verdiği doğurma yeteneğinin, kadınların çalışma hayatına olumsuz etkilerini bir nebze olsun azaltan öneme sahip olduğu kuşkusuzdur. Çünkü pek çok kadın doğum nedeniyle işinden ayrılmak zorunda kalmakta, bu durum da onların sosyal güvenlik haklarını kısıtlamaktadır.

İşte 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 41/a maddesi ile getirilen “doğum borçlanması” ile ilgili hüküm, yukarıda belirttiğim çalışan kadının doğurma yeteneği sonucu oluşan sosyal güvenlik haklarındaki kısıtlamayı bir ölçüde azaltmayı hedeflemektedir. 5510 Sayılı Kanunu’nun konumuzla ilgili hükümlerinin yürürlük tarihi 1 Ekim 2008’dir.

Doğum Borçlanması ile ilgili 41. madde hükmü şöyledir:

“Kanun’ları gereği verilen ücretsiz doğum ya da analık izni süreleri ile 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamındaki sigortalı kadının, iki defaya mahsus olmak üzere doğum tarihinden sonra iki yıllık süreyi geçmemek kaydıyla hizmet akdine istinaden işyerinde çalışmaması ve çocuğunun yaşaması şartıyla talepte bulunulan süreleri, kendilerinin veya hak sahiplerinin yazılı talepte bulunmaları ve talep tarihinde 82. maddeye göre belirlenen prime esas günlük kazanç alt ve üst sınırları arasında olmak üzere, kendilerince belirlenecek günlük kazancın yüzde 32′si üzerinden hesaplanacak primlerini borcun tebliği tarihinden itibaren bir ay içinde ödemeleri şartı ile borçlandırılarak, borçlandırılan süreleri sigortalılıklarına sayılır.”

5510 sayılı kanun ile ilgili olarak en son yayımlanan tebliğ ve genelgeler şöyledir:

• 1 Temmuz 2010 tarih ve 27628 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Hizmet Borçlanma İşlemlerinin Usul ve Esasları Hakkında Tebliğ”

• 16 Eylül 2010 tarih ve 2010/106 Sayılı Genelge

Doğum Borçlanmasından Yararlanma Şartları

• Hizmet akdi ile bir veya birden fazla işveren tarafından çalıştırılan kadın sigortalılar doğum borçlanmasından yararlanabileceklerdir. Ancak Bağ-Kur kapsamında çalışan kadınlar (esnaf, sanatkar, tüccarlar ile, avukat, doktor, mimar gibi serbest meslek erbabı kadınlar, anonim şirketlerin yönetim kurulu üyesi, limited şirket ortağı olan kadınlar) ile Devlet Memuru kadınlar doğum borçlanmasından yararlanamayacaklardır.

• 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendine tabi kadın sigortalıların çeşitli iş kanunları gereğince kullandıkları ücretsiz doğum ya da analık izin süreleri işyerinden alacakları belgelerle birlikte Kuruma başvurmaları halinde borçlandırılabilecektir.

• Doğum borçlanması en fazla iki çocuk için yapılabilecektir.

• Her çocuk için en fazla 2 yıllık süre borçlanılabilecektir.

• Doğumun, sigortalılığın başlangıcından sonra olması gerekmektedir. Yani sigorta başlangıcından önceki doğumlar için borçlanma yapılamayacaktır.

• Doğum borçlanması yapılabilecek iki yıllık süre içinde çocuğun vefat etmesi halinde, sadece vefat tarihinde kadar olan süreler borçlandırılabilecektir.

• Doğum Borçlanması yapabilmek için işyerinden belge götürülmesine gerek yoktur.

• Doğum borçlanması talebinde bulunan kadın sigortalıların doğum yaptığı tarihten sonra adına primi ödenmiş süreler borçlanma hesabında dikkate alınmayacaktır.

• İlk doğumunu yaptıktan sonra iki yıl dolmadan ikinci doğumunu yapan kadın sigortalı, ilk doğumdan ikinci doğuma kadar olan geçen süre ile ikinci doğum için borçlanabileceği iki yıllık sürenin toplamı kadar geçen süreyi borçlanabilecektir.

• İlgili yasa hükmüne göre sadece sigortalılar değil, sigortalının ölümü halinde tüm hak sahipleri (eş, çocuk, ana ve baba) borçlanma yapabilecektir.

Avukat Hatice Fulya Cephe

Borçlanma süreleri
- Sigortalı kadının doğumdan sonraki sekiz haftalık, çoğul gebelik halinde ise on haftalık süreleri, doğuma üç hafta kalıncaya kadar çalışması halinde, doğum sonrası istirahat süresine eklenen süre dahil toplam istirahat süresi ile birlikte toplam iki yıllık süre borçlanılabilir.
- Kadın sigortalılar doğum nedeniyle çalışamadıkları en fazla iki defa olmak üzere ikişer yıllık sürelerini (toplamda en fazla 4 yıla tekabül etmektedir.) borçlanabilir.
- Doğum borçlanması talebinde bulunan kadın sigortalıların doğum yaptığı tarihten sonra adına primi ödenmiş süreler borçlanma hesabında dikkate alınmaz. Prim ödenmiş süreler iki yıllık süreden düşülerek kalan süre borçlandırılacaktır
- Doğum borçlanması yapılacak sürede çocuğun vefat etmesi halinde vefat tarihine kadar olan süreler borçlanılabilir.
- İlk doğumunu yaptıktan sonra iki yıl dolmadan ikinci doğumunu yapan kadın sigortalı, ilk doğumdan ikinci doğuma kadar geçen süre ile ikinci doğum için borçlanabileceği iki yıllık sürenin toplamı kadar geçen süre borçlanılabilir.

Bir önceki yazımız olan Bağkurlunun Ssk ya geçmesi ve Ssk Sgk dan emekli olması hakkında bilgiler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

SGK.NET Google Aramaları:

doğum borçlanması hakkında son durum20014
Doğum Borçlanması 2012 son durum nedir ? makalesi Ana Sayfa ve Dul Yetim ve Ssk Haber kategorilerinde yayınlanmaktadır.

“Doğum Borçlanması 2012 son durum nedir ?” için 40 yorum

 1. Mari Cetinkaya diyor ki:

  27 aralik 1958 dogumluyum 01.04.1978den 06.07.1981 e kadar(1176 gun) Akbank Tekaut sandigi vakfina bagli calisandim.1982 ve 1987 yillarinda iki cocugum oldu.01.01.1998 ve 2013yillari arasinda muhtelif zamanlarda(1000 gun) SSK ya prim odemisligim var.3600 gunu tamamlayabilmek icin 2 cocuga borclanma yapabilir miyim.Olmaz deniyor,bankada calisanlarin siortasinin gecerliligi nicin olmuyor.Ben de ise asgari ucretle baslamistim.

 2. süheyla diyor ki:

  1984-85 yılında 6 ay vekil öğretmenlikle başladım, ama emekli sandığı ile başladığımdan kabul edilmiyor muş, 6-6-1986 da doğum yaptım 11-4-1987 de sigorta başlangıcım var ama kısa süre çalışıp yine çıktım çocuktan dolayı yani 86 da doğan çocuk için doğum borçlanması yapabilsem bir çocuk için iki yıl ya borçlanma, bende en azından bir yılını borçlanabilmem mümkün olamaz mı kafam çok karışık haksızlık bu neden?

 3. rabia diyor ki:

  ssk başlangıcından önce doğum yapan kadınlar ne zaman doğum borçlanma haklarını alacaklar kadınlar yürüyüş mü yapalım destek verin lütfen gündemde kalalım

 4. sevgi çelik diyor ki:

  1977 yılında dört el örme sanayisinde 9 ay çalıştım. maaşımı elden imza karşılığı alıyordum. fakat 17 yaşında olduğum için sigortam yapılmamıştı. maaşımın neye göre ödendiğini bilmiyorum. yeni çıkan kanuna göre sigortalılık hakkı kazanıyormuyum.. arşivlerden orada çalıştığıma dair bir bilgi bulabilirmiyiz. 3 çocuk sahibiyim doğum borçlanması alabilirmiyim ?

 5. aylin ünsal diyor ki:

  1995 te sigortam basladı.2001 yılına kadar ara vermeden calıstım.2001 yılında ılk cocugum oldu ve ısten ayrıldım 2009 2.cocugum oldu .Ve zaman zaman calıstım. Suan 2870 calısma ıs gunum var bu dogum borclanması nedır ve nasıl faydalana bılırım.TESEKKURLER

 6. seher dıramalı diyor ki:

  16-07-1969 doğumluyum 3558 gün toplam primim var kızım 1994 oğlum 2000 doğumlu nezaman emekli olabilirim doğum borçlanması nasıl yapabilirim

 7. seher dıramalı diyor ki:

  15-08-1987 yılında ssk işe başladım 19-10-1994 yılında kızım doğdu 23-06-2000 tarihinde oğlum doğdu 1993 yılında işten ayrıldım 2004 yılında 2008 yılına kadar isteğe bağlı ödedim 2008 yılında 279 gün sigortalı çalıştım toplam 3558 gün ödenmiş pirimim var doğum borçlanması yapıp arada kalan süreyi ödersem ne zaman emekli olurum bu süre nekadar bilgilendirirseniz sevinirim.

 8. tülin bozkurt diyor ki:

  annemin 1883 sigorta girişi ve 975 gunu vardır.sigortdan bır yıldırdan beridir ıstege baglı bagkurdan odeme yapıyor bununla bırlıkte toplam 1500 gonu bulunmaktadır.1960 dogumlu kendısı yenı cıkan yasaya gore cocuk hakkından yaralanıyormu dogumdan sonra calısmıstır kendısı yenı yasa dogumdan sonra calısanlarada cocouk parası odeıye bılecegıı soylemıstır bu dogrumudur ne zaman emeklı olabılır?.telekkurler

  0

 9. nejla demiryürek diyor ki:

  doğum borçlanması nasıl yaparım.

 10. dilek koçaş diyor ki:

  bekerken 1200 ssk günüm var evlendim işten ayrıldım 3 çocuğum var 2004de 18 ay isteğe bağlı ödedim10 aydır çalışıyorum ssk lı doğum borçlanması yapabilirmiyim ne zaman emekli olabilirim şimdiden cevabınız için teşekürler.

 11. Menderes Koçer diyor ki:

  Merhabalar,
  Eşim 15.01.1966 doğumlu. İlk S.S.K girişi 1991 ve sadece iki ay. Bağkur şiket ortağı olarak 7(2000-2007)yıl. İsteğe bağlı bağkur ödediğimiz primler 15 ay(01.06.2011-31.08.2012)
  İlk çocuğumuz 15.03.1986′da , ikinci çocuğumuz 03.02.1988′de ve üçüncü cocuğumuz 07.08.1993′de oldu.
  Bu verilere göre eşim doğum borçlanması yapabilirmi? Ve ne zaman emekli olabilir? ayrıca S.S.K dan emekli olmak isterse ne zaman olabilir. Saygılar sunarım

 12. dilek arslan diyor ki:

  merhaba
  1991-1993 yıllar arasında meslek lisesi çıraklık siğortam var 1993 -1994 yılında sgk lı olark 6 aylık bir çalışma sürecim var 1994 yılında bir bankada emekli sandığına bağlı olarak işe başladım. 1998 yılında dogum yaptım bilindiği üzere emekli sandığına bağlı oldugum için borçlanma yapamıyorum fakat geçmiş yıllarda sgk başlangıcım olduğu için doğum borçlanmasından faylanma gibi bir şansım olabilirmi
  teşekkürler…

 13. MEHMET YILMAZ diyor ki:

  Annem bosandigindan bu yana yani 10 yildir annesinden yetim ayligi almaktadir.Annem,babamla yillar sonra baristilar tekrar evlenmeye karar verdiler.Sorum 2 adet,
  1- ANNEM EVLEDIGINDE YETIM AYLIGI KESILIRMI,
  2- ANNEM BABAMLA TEKRAR EVLENDIGINDE CEYIZ PARASI ALABILIRMI( ilk evlediginde almamis)
  Simdiden cevabiniz icin tesekkur ederim.Saygilarimla.

  MEHMET YILMAZ

 14. semra mutlu diyor ki:

  benim sorumun cevabı henüz verilmedi?

 15. aysun yüzak diyor ki:

  20.11.1972 doğumlu bayanım.1990.03 ilk girişim sskya.3122 günü tamamlamışım kaç yaşında emekli olabilirim.ne kadar daha ödemem gerekli.isteğe bağlı ödeyebilirmiyim

 16. aysun yüzak diyor ki:

  toplam 3122 günüm dolmuş.teşekkürler

 17. Admin diyor ki:

  Selamlar Aysun Yüzak,

  Ne zaman Emekli Olabililrim ? linkimize tıkladıktan sonra buradan sizler için istenilen bilgileri eksiksiz olarak yine bu konu başlığı altından bizlere ulaştırmanız gerekiyor.

  Eğer İlk sigorta giriş tarihinizi bilmiyor iseniz,

  İLK SİGORTA GİRİŞ TARİHİMİ NE ?

  Yazı linkine tıklayabilirsiniz.

 18. Admin diyor ki:

  Selamlar Aysun Yüzak,

  Bu doğum borçlanmanız için maksimum 1440 gün borçlanma yapabilirsiniz bunun içinde minimum 15 bin tl civarı para ödeyeceksiniz.

  Saygılar.

 19. aysun yüzak diyor ki:

  emeklilik için kaç işgünü doldurmam gerekli

 20. aysun yüzak diyor ki:

  1972 doğumluyum 1990 ssk girişim var.2001 yılında doğum yaptım doğum borçlanması için ne kadar en az ödeyebilirim.teşekkürler

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
Bağkur SSk
Bağkurlunun Ssk ya geçmesi ve Ssk Sgk dan emekli olması hakkında bilgiler

Yeni değişen yasaya göre Bağkurlu olupta ssk dan emekli olacaklar için daha doğrusu emekli olmayı SGK SSK üzerinden yapmak isteyenler...

Kapat