Çifte maaş için ne yapılmalı ? Bu konuda bilmeniz gerekenler

Çifte maaş almak için neler yapılmalı ? Çifte maaş alma şartları nelerdir ?

Yaklaşık olarak 55 bin bayanı ilgilendiren bir durum, bir haber bu sevgili SGK misafirleri… Aslında SGK’dan kural ve yönetmelik gereği ölen eşten dul aylığı ve aynı anda anne babadan da yetim aylığı bir arada alınamıyordu. Alınamıyordu diyoruz çünkü Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nun aldığı son karar neticesinde bu artık değişti. Artık eşinden dolayı dul aylığı almakta olan bir kadın aynı zamanda ölen anne babası üzerinden de yetim aylığı alabilecek.

Bu olayı daha iyi anlamanız açısından haberin devamını sizlerle paylaşmak istiyorum.

Yaklaşık 50 bin bayanı ilgilendiren karar kısaca şunu söylüyor; 6 Ağustos 2003′ten önce anne/babasını kaybeden kız çocukları, dul aylıklarıyla birlikte yetim aylığı da alabilecekler.

Sosyal güvenlik sistemimizde -istisnalar hariç- kural olarak hem ölen eşten dul aylığı, hem de anne/babadan yetim aylığı bir arada alınamıyor.

Fakat Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nun son kararı, bu kurala bir istisna daha ekledi. Şu an vefat eden eşinden dolayı dul aylığı almakta olan bir bayan, aynı zamanda anne/babası üzerinden yetim aylığı alabilecek.

Bunun için; 
· Anne ya da babanın 6 Ağustos 2003 tarihinden önce vefat etmiş olması,

· Anne ya da babanın SSK’lı olması,

· Dul aylığı almakta olan bayanın çalışmıyor veya kendi sigortalılığından dolayı SGK’dan gelir-aylık almıyor olması gerekiyor.

Konuyla ilgili birkaç gündür okurlarımızdan soru yağdığı için, iki ayrı örnekle konuyu netleştirmiş olalım.

Ayşe Hanım 1 Temmuz 2001 tarihinde SSK emeklisi babasını, 20 Mayıs 2007 tarihinde de eşini kaybetmiş olsun.

Bugüne kadar sadece eşinden dolayı dul aylığı almakta olan Ayşe Hanım, Yargıtay kararı doğrultusunda babasından da yetim aylığı alabilecek.

Fatma Hanım 10 Ekim 2003′te SSK çalışanı babasını, 10 Ocak 2006 yılında da eşini kaybetmiş olsun.

Fatma Hanım’ın babası 6 Ağustos 2003 tarihinden sonra vefat ettiği için, kendisi yetim aylığı alamayacak.

Emine Hanım, 14 Nisan 1997′de SSK emeklisi annesini, 23 Şubat 2009′da da eşini kaybetmiş olsun.

Emine Hanım şu an sigortalı olarak bir işyerinde çalışmaktadır. Emine Hanım normalde hem annesinden yetim aylığını hem de eşinden dul aylığını alabilecekken, kendisi çalıştığı için sadece dul aylığını alabilecek.

Fakat işten çıkması halinde yetim aylığını da talep edebilecektir.

Çifte maaş almak için Nereye başvuracaksınız?

Yargıtay’ın vermiş olduğu karar, yukarıda kapsamını çizdiğimiz kişilere otomatikman yetim aylıklarının bağlanacağı anlamına gelmiyor.

Yaklaşık 50 bin kişi olduğu tahmin edilen kapsamdaki bayanlar için bundan sonra üç ihtimal var;

1. SGK, mevcut uygulamasını Yargıtay kararı doğrultusunda değiştirip talepleri kabul edebilir ve davaya gerek kalmadan yetim aylıklarını bağlar.

2. SGK uygulamasını değiştirmez ve daha önce olduğu gibi kendisine ulaşan talepleri reddedebilir. Bu durumda her bir bayanın iş mahkemesinde dava açması gerekir.

3. Yeni bir yasal düzenleme yapılıp, kapsamdaki bayanların dul aylığı ile birlikte yetim aylığı almalarının önü kesilebilir.

Bu durumda yasadan önce dava açmış olanlar yetim aylığını alabilirken, değişiklikten sonra açılacak davalar reddedilir.

Dedenizin ölüm tarihi önemli

Soru: Saadettin Bey, Yargıtay’ın vermiş olduğu karara göre, babamdan dul aylığı almakta olan annem, dedemden de yetim aylığı alabilir mi? Hem babam hem de dedem SSK’lıydı. Erkan G.

Cevap: Erkan Bey, eğer dedeniz 6 Ağustos 2003 tarihinden önce vefat etmişse, anneniz yetim aylığı alabilir.

İkinci aylıkla yetim aylığı azalmaz

Soru: Sadettin Bey, benim teyzem dedemden yetim aylığı alıyor. Son Yargıtay kararına göre sanırım annemin de aylık alma hakkı olacak. Acaba anneme de yetim aylığı bağlandığında teyzemin aylığında bir azalma olur mu?

Orhan M.

Cevap: Orhan Bey, SSK’da yetimlerin her birisine %25 oranında aylık bağlanır. Dolayısıyla annenize yetim aylığı bağlandığında teyzenizin aylığında bir azalma olmaz.

Bir önceki yazımız olan Kıdem tazminatı son durum son gelişmeler 2012 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

SGK.NET Google Aramaları:

ssk dan dul maaşı yanında babadan emekli sandığından maaş alınabilirmi,HEM EMEKLİ MAAŞI HEM ÖLMÜŞ EŞDEN MAAŞ ALAABİLİRMİ,12 ci ay da 2013 de vefat edenler,eşi ölen emekli olması için neyapmalı,eşim emekli sandıgı emeklisi öldü ben ssklıyım ondan maas baglanırmı,kocamdan maas,kocası vefat etti sgk emeklisi kendisi tarım bağkurlu emeli olunca her iki maaşı alabilir mi,ogretmen calisan dul babasinin ssk ayligini alir mi,sigortadan emekliyim babamin maasini alabilirmiyim,emekli sandigindan emekliyim olen esimin maasini
Çifte maaş için ne yapılmalı ? Bu konuda bilmeniz gerekenler makalesi Ana Sayfa, Ssk Haber kategorisinde yayınlanmaktadır.

“Çifte maaş için ne yapılmalı ? Bu konuda bilmeniz gerekenler” için 114 yorum

 1. NİYAZİ diyor ki:

  ORHAN BEY SELAMLAR, ANNE SSK EMEKLİSİ ,BABA SSK EMEKLİSİ KIZ ÇOCUĞU SSK EMEKLİSİ KIZ ÇOCUĞU VEFAT ETTİ, ANNE VEYA BABA KIZ ÇOCUĞU ÜZERİNDEN MAAŞ BAĞLANIRMI? TEŞEKKÜRLER

 2. erol tülek diyor ki:

  ben ssk lı olarak sakat kontejyanından 15 yıldan emekli oldum kamu kurumundan 1239 tl maas almaktayım ve hastalığım ilerledi.babamda emekli sandığında emekli idi 1990 vefat etti ben babamın maaşını alabilirmiyim özürlü raporu alsam

 3. erol tülek diyor ki:

  annem babamdan dul maaşı almakta .emekli sandagından. annemin babası yani dedem de gazi maaşı alıyordu vefat etti 1983 de emekli sandığında maaşı.acaba annem dedemin maaşını alabilirmi

 4. efe diyor ki:

  merhaba annem babamdan dolayı dul maaşı almakta 1994 yılından beri.dedemde 2004 mart ayında vefat ettı.her ıkısının maaşından yararlanabılecekmı bu yenı tasarıyla ılgılı sımdıden teşekkür ederım

 5. Şehriban Duyar diyor ki:

  Merhaba, ben babamdan emekli maaşı alıyorum babamın ikinci eşide benimle beraber emekli maaşı alıyordu.İkinci eşi birkaç ay önce vefat etti, şu anda aylığı tek alabilecek kişi benim.Fakat aylığımı çektiğimde yine sadece benim payıma düşen maaş vardı.Ölen eşinin maaşınıda alabilmek için ne yapmam gerekiyor istanbul’da yaşıyorum.Bilgilendirirseniz sevinirim. İlginiz için çok teşekkürler.

 6. AYŞE KAYA diyor ki:

  MERABA EFENDİM BEN EŞİMDEN DUL MAAŞI ALMAKTAYIM 2003 YILINDAN ÖNCE BABAM MEFAT ETTİ FAKAT ANNEM SAĞ BEN BABAMDAN YETİM MAAŞI ALABİLİRMİYİM HER İKİSİDE SSSK ŞİMDİDEN TEŞEKKÜREDERİM SAYGILAR…

 7. sabriye diyor ki:

  Ben ssk emeklisiyim.Eşimden ayrıyım.Annem de ssk emeklisi ve 2013 yılında vefat etti.Ben annemin maaşından faydalanabilir miyim?Teşekkürler.

 8. Müessese Çelik diyor ki:

  Ben SSK dan emekliyım babam da ssklıydı 1hafta önce babamı kaybettim ben boşanmış biriyim babamdanda maaş alabilirmıyım teşekür ederim

 9. nursen ozhamamci diyor ki:

  Ben emekli ogretmenim,esimden bosandim, Babamda ssk dan emekli idi 201 yilinda oldu. maasini annem aliyordu annemde 2009 da oldu Ben babamdan kalan maasi alabilir miyim? cevaplarsaniz sevinirim. Tesekkur ederim.

 10. Mihrihan Öztürk diyor ki:

  Kendim memur emeklisiyim ve evli değilim. Memur emeklisi olan annem 21.12.2012 tarihinde vefat etti. Annemin maaşını alabilir miyim?

 11. melahat diyor ki:

  babam bağkurdan emekli idi temmuz 1992 de mefat etti.dul maaşını annem alıyordu.27 nisan 2013 de annemde mefat etti.Ben emekli sandığından emekliyim ve eşimden boşandım.babamdan maaş alabilirmiyim? cevaplarsanız sevinirim.teşekkürler.

 12. Filiz delican diyor ki:

  Kendim memur emeklisiyim 15.10.2008 tarihinde SSK emeklisi olan babam vefat etti Babamın maaşından faydalanabilirmiyim

 13. evren diyor ki:

  babam 2012 de vefat etti emekli sandigindan emekliydi annem babamin maasini aliyor dedemde 1983 te vefat etti bağkurluydu annem dedemin bağkur maaşinii alabilirmi

 14. perihan diyor ki:

  benim babam 1993 vefat etti. eşimde 2009 da vefat etti ben eşimden emekli aylıgı alıyorum.600tl annemde 2012 de vefat etti. babamın emekli aylıgı kardeşime mi gecer yoksam bende alabilirmiyim?

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
Kıdem Tazminatı 2012
Kıdem tazminatı son durum son gelişmeler 2012

Kıdem tazminatındaki son durum haberleri 2012 11 milyon çalışanın merakla beklediği 'kıdem tazminatı fonu'nda kazanılmış haklar için formül bulundu. Çalışmaları...

Kapat