Haber

Çift maaş alınabilir mi Son durum nedir ?


Çifte maaş almak için ne yapmalı ?

Yaklaşık 50 bin bayanı ilgilendiren karar kısaca şunu söylüyor; 6 Ağustos 2003′ten önce anne/babasını kaybeden kız çocukları, dul aylıklarıyla birlikte yetim aylığı da alabilecekler.

Sosyal güvenlik sistemimizde -istisnalar hariç- kural olarak hem ölen eşten dul aylığı, hem de anne/babadan yetim aylığı bir arada alınamıyor.

Bunun için;
· Anne ya da babanın 6 Ağustos 2003 tarihinden önce vefat etmiş olması,

· Anne ya da babanın SSK’lı olması,

· Dul aylığı almakta olan bayanın çalışmıyor veya kendi sigortalılığından dolayı SGK’dan gelir-aylık almıyor olması gerekiyor.

Fakat Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nun son kararı, bu kurala bir istisna daha ekledi. Şu an vefat eden eşinden dolayı dul aylığı almakta olan bir bayan, aynı zamanda anne/babası üzerinden yetim aylığı alabilecek.

Konuyla ilgili birkaç gündür okurlarımızdan soru yağdığı için, iki ayrı örnekle konuyu netleştirmiş olalım.

Ayşe Hanım 1 Temmuz 2001 tarihinde SSK emeklisi babasını, 20 Mayıs 2007 tarihinde de eşini kaybetmiş olsun.

Bugüne kadar sadece eşinden dolayı dul aylığı almakta olan Ayşe Hanım, Yargıtay kararı doğrultusunda babasından da yetim aylığı alabilecek.

Fatma Hanım 10 Ekim 2003′te SSK çalışanı babasını, 10 Ocak 2006 yılında da eşini kaybetmiş olsun.

Fatma Hanım’ın babası 6 Ağustos 2003 tarihinden sonra vefat ettiği için, kendisi yetim aylığı alamayacak.

Emine Hanım, 14 Nisan 1997′de SSK emeklisi annesini, 23 Şubat 2009′da da eşini kaybetmiş olsun.

Emine Hanım şu an sigortalı olarak bir işyerinde çalışmaktadır. Emine Hanım normalde hem annesinden yetim aylığını hem de eşinden dul aylığını alabilecekken, kendisi çalıştığı için sadece dul aylığını alabilecek.

Fakat işten çıkması halinde yetim aylığını da talep edebilecektir.

Çift maaş almak için Nereye başvuracaksınız?

Yargıtay’ın vermiş olduğu karar, yukarıda kapsamını çizdiğimiz kişilere otomatikman yetim aylıklarının bağlanacağı anlamına gelmiyor.

Yaklaşık 50 bin kişi olduğu tahmin edilen kapsamdaki bayanlar için bundan sonra üç ihtimal var;

1. SGK, mevcut uygulamasını Yargıtay kararı doğrultusunda değiştirip talepleri kabul edebilir ve davaya gerek kalmadan yetim aylıklarını bağlar.

2. SGK uygulamasını değiştirmez ve daha önce olduğu gibi kendisine ulaşan talepleri reddedebilir. Bu durumda her bir bayanın iş mahkemesinde dava açması gerekir.

3. Yeni bir yasal düzenleme yapılıp, kapsamdaki bayanların dul aylığı ile birlikte yetim aylığı almalarının önü kesilebilir.

Bu durumda yasadan önce dava açmış olanlar yetim aylığını alabilirken, değişiklikten sonra açılacak davalar reddedilir.

kaynak:sskbilgi.com

Bir önceki yazımız olan Şirket ortakları Ssk'lı Sgk lı olabilir mi ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

SGK.NET Google Aramaları:

kendi ssk emeklisim eşim yok rahmetlik babamda ssk emeklisiydi çift maaş ala bilirmiyim,sgk dan çift maaş almanın yasal dayanakları,bağkurda maaş alabilmem için nereye dava açmamız gerekiyor,yaşlı kadın,dul maaşı alan sskdan yetim maaşıda alabilirmi son durum,dul kadin hem kocasinin hem babasinin maasini alabilirmi nereye basvurmak getek,iki sigortadan maaş için nereye başvuru,iki maş alınırmı,yetime çift maşı kabul etmeyen sskyı mahkemeye verelimmi,çift emeklilik maaşı
Çarşamba, 11 Nisan 2012, 11:30


“Çift maaş alınabilir mi Son durum nedir ?” için 63 cevap

  1. Babam Emekli Sandığı Emeklisiydi 27.11.2013 de vefat etti.Anneme maaş bağlandı.Anneannem Tekel Cibali sigara fabrikasından malulen emekli olmuş 07.03.1986 yılında vefat etmiş SSK Emeklisiydi anneme annesinden emekli maaşı bağlanırmı?.

  2. babam 26.12.2012 de vefat etti bağkurdan emekli idi bu arda dedem 2012 vefat etti annem hem babamın hemde dedemin maaşını aynı anda alabilkrmi bu arada dedem emekli sandığından emekli olmuştu bilgi verirseniz sevinirim.

  3. 1999 YILINDA EMEKLİ SANDIĞINDAN EMEKLİ OLDUM.2005 YILINDA EŞİMDEN AYRILDIM.BABAM 2008 YILINDA VEFAT ETTİ.EMEKLİ SANDIĞI EMEKLİSİ İDİ.HENÜZ HİÇ BAŞVURU YAPMADIM AMA ABLAM ÖLEN KOCASINDAN SGK AYLIĞI ALMAKTA BABAMDANDA YETİM AYLIĞI ALMAKTA FARKLI SANDIKTAN EMEKLİ OLDUKLARI İÇİN BU MAAŞŞLARI ALIYO.BEN NEDEN ALAMIYORUM. AYNI SANDIKTAN EMEKLİ SÖZÜ HİÇ HOŞ DEYİL BU BENİMDE HAKKIM DİYE DÜŞÜNÜYORUM BİLGİ VERİRSENİZ SEVİNİRİM.

Bir Cevap Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
calisan-kadin-guzellik
Şirket ortakları Ssk’lı Sgk lı olabilir mi ?

Şirketiniz var ise yada şirket ortağıysanız aynı zamanda ssk lı olabilir misiniz ? Olabilirmiyim ? Torba Kanun’la yapılan değişiklikle, 1...

Kapat