Çeyiz yardımı başvurusu dilekçe örneği ve nasıl alınır gibi sorularınıza cevaplar

Çeyiz yardımı için nereye başvurmak gerekiyor ? Ne kadar ve nasıl alınıyor ? Dilekçe örneğini indirebileceğim bir sayfa var mı ?

Merak edilen çeyiz parası ile ilgili SGK  uygulamalarını soru cevap şeklinde Hazırladık:

SORU – 1: Çeyiz parası almak için nereye ve hangi belgelerle müracaat etmek gerekir ve çeyiz parası elden mi bankadan mı alınır?

CEVAP – 1: Çeyiz parasını alacak kız çocukları eğer 4/a (hizmet akdi ile çalışanların sigortalılığı) ve 4/b (kendi nam ve hesabına çalışanların sigortalılığı) sigortalılığı kapsamında iseler ya da 1 Ekim 2008’den sonra ilk defa memurluğa başlayanların kız çocukları iseler, bağlı bulundukları Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine veya Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüklerine başvuru yapmaları gerekir.

Evlenme ödeneği için resmi evlilik bağı kurulduktan sonra ödeneği alacak kişi  (vekili de olabilir) aşağıdaki  dilekçe ile:

DİLEKÇEYİ İNDİRMEK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ

İlgili illerdeki  SGK  il müdürlüklerine veya SGK merkez Müdürlüklerine  başvurmaları gerekmektedir.

Çeyiz parası almak için yukarıda belirttiğimiz yerlere bir dilekçe* ile birlikte müracaat edilmesi gerekir. Dilekçe ekinde evlenme tarihi nüfus kütüğüne işlenmemişse evlenme cüzdanının bir örneğinin de SGK’ya verilmesi gerekir. Nüfus kütüğüne işlenen evlilik işlemleri için ise, evlenme cüzdanının verilmesine gerek yoktur.

Çeyiz parasının elden alınması imkanı yoktur. Müracaat eden kişilerin ya kendileri tarafından açtırılan banka hesap numaralarına ya da SGK tarafından ikametlerine en yakın yerde açılacak banka hesap numaralarına yatırılmaktadır.

SORU – 2: Çeyiz parası alınmasında herhangi bir süre ve zamanaşımı şartı var mıdır?

CEVAP – 2: Çeyiz parası almak için başvuru mutlaka nikahın resmi kayıtlara intikal ettiği tarihten sonra olmak zorundadır. Nikahtan sonra olmak üzere her zaman için çeyiz parası almak üzere başvuruda bulunulabilir. 5510 sayıl Kanun’un 97. maddesindeki; “Kısa vadeli sigorta kollarından ve ölüm sigortasından kazanılan diğer haklar, hakkın doğduğu tarihten itibaren beş yıl içinde istenmezse düşer…” hükmünün gereği olarak, çeyiz parası beş yıl içinde istenmediği takdirde bu hak ortadan kalkmaktadır.

SORU – 3: Çeyiz parası almak için ne zaman müracaatta bulunulmalı ve çeyiz parasının başlangıç tarihi ne zamandır?

CEVAP – 3: Çeyiz parası almak için nikah tarihinden sonra başvuru yapılmalıdır. Çünkü çeyiz parası almak için kişinin evlenmiş olduğunun resmi bir belgeyle (nüfus kütüğü veya evlilik cüzdanı vb.) kanıtlanması gerekmektedir. Çeyiz parası, başvuru yapılan tarihi takip eden ödeme döneminden itibaren alınmaya başlanmaktadır.

SORU – 4: Çeyiz parası yalnızca bir evlilik için mi alınabilir?

CEVAP – 4: Çeyiz parası bir defaya mahsus olmak üzere yapılan bir sosyal güvenlik ödeneğidir. Çeyiz parasının birden fazla alınması mümkün olmamakla birlikte, ilk evlilikte alınması şartı da yoktur.

SORU – 5: Bir işverenin yanında sigortalı çalıştığı için müteveffa babasından yetim aylığı alamayan kız çocuğu işten çıkıp akabinde yetim aylığına bağlanıp ta evlenirse, çeyiz parası alabilir mi?

CEVAP – 5: Çeyiz parası almak için önemli olan husus, kız çocuğunun yetim aylığı alıyor olupta söz konusu bu aylığının evlenecek olması dolaysıyla kesilmesi gerektiğidir. Aksi takdirde, her evlenen kız çocuğuna çeyiz parası verilmemektedir. Bu nedenden dolayı, işten ayrılıp ta yetim aylığı almaya başlayan ve yetim aylığı alırken evlenen kız çocuğuna çeyiz parası verilmektedir. Ancak, yetim aylığına müstahak olduğu halde aylık almadığı bir devrede evlenen kız çocuğuna çeyiz parası verilmesi mümkün değildir.

SORU – 6: Çeyiz parası alıp aylıktan çıkanların geride kalanlarının aylıkları ne zamandan itibaren güncellenmektedir?

CEVAP – 6: Çeyiz parası alan bütün 4/a sigortası kapsamındaki kişiler, 4/b sigortası kapsamındaki kişiler ile 1 Ekim 2008’den sonra ilk defa memur olan kişiler üzerinden çeyiz parası alan kişiler aylıktan çıktıklarında, aylık kapsamında kalan diğer hak sahiplerinin aylıkları 24 ay geçtikten sonra arttırılır. Örnek olarak, ölen bir SSK’lı kocanın geride aylık alan bir eşi bir de kız çocuğu varsa ve kız çocuğu çeyiz parası alarak aylıktan çıkmışsa annenin aylığı yüzde 25 oranında 24 ay geçtikten sonra arttırılır.

Çeyiz parasını 5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı kapsamında çeyiz parası alarak aylıktan çıkan alan kişilerin aylık kapsamında kalan ana, baba, eş ve kardeşlerinin dul ve yetim aylıkları ise, 12 aylık sürenin geçmesi beklenilmeden hemen arttırılır.

SORU – 7: Çeyiz parası alarak dul veya yetim aylığı kapsamından çıkan bir kişi evlilik tarihinden birkaç ay sonra bir işyerinde çalışmaya başlarsa almış olduğu çeyiz parasını SGK bu kişiden geri ister mi?

CEVAP – 7: Yetim aylığı alan kız çocuğunun aylığının evlenme nedeniyle kesilmesi durumlarında çeyiz yardımı verilir. Yani aylığın evlilikten önce herhangi bir nedenle kesilmemesi ve devam etmesi gerekir. Bunun dışında çeyiz yardımını aldıktan sonra isterse bir ay sonra bile sigortalı olarak bir işte çalışsa dahi, verilen çeyiz yardımı geri alınmaz. Çeyiz yardımında evlilikten sonraki değil, evlenmeden önceki çeyiz yardımı almak için gerekli şartların taşınıyor olması önemlidir.

SORU – 8: Vefat eden annesi üzerinden yetim aylığı alırken, aylığı evlenmesi nedeniyle kesilen ve SGK’dan iki yıllık maaş tutarında çeyiz parası alan bir kişi iki yıl boyunca annesi üzerinden sağlık yardımlarından yararlanmaya devam edebilir mi?

CEVAP – 8: 5510 sayılı Kanun’un 37. maddesinde, çeyiz parası alan kız çocuklarının 24 ay boyunca genel sağlık sigortası kapsamında sigortalı sayılacakları belirtildiği için, çeyiz parası alan kız çocukları da iki yıl boyunca aylık aldıkları kişi üzerinden sağlık yardımlarından yararlanmaya devam edebilirler. Ancak, çeyiz parasını 12 aylık tutarında alan, yani 5434 sayılı Kanun’un 90. maddesi kapsamında çeyiz parası alanların evlilik tarihinden itibaren 12 ay daha sağlık yardımlarından yararlanma olanakları yoktur.

SORU – 9: 1 Ekim 2008’den önce Bağ-Kur’dan yetim aylığı alan kız çocuğu 1 Ekim 2008’den sonra evlenirse bu kız çocuğuna da çeyiz parası verilebilir mi?

CEVAP – 9: SGK’nın 2008/96 sayılı Genelgesi’nde; “Bağ-Kur sigortalılarından ölüm tarihi 5510 sayılı Kanun’un yürürlük tarihinden (1 Ekim 2008) önce olanların hak sahibi kız çocuklarının Kanun’un yürürlük tarihinden sonra evlenmeleri halinde, bunlara da Kanun’un 37. maddesi uyarınca evlenme ödeneği verilecektir.” hükmü gereğince, soruda belirtilen durumdaki Bağ-Kurlunun kız çocuğuna da çeyiz parası verilecektir.

SORU – 10: Emekli Sandığından evlenme ikramiyesini 12 ay üzerinden almıştım, yeni çıkan yasadan yararlanarak 24 ay üzerinden alabilir miyim?

CEVAP – 10:Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce aylığa girdiğiniz için evlenme ikramiyeniz 12 ay üzerinden ödenmiştir.

01.10.2008 tarihinden sonra aylığa girip evlenen kız çocukları için evlenme ikramiyesi 24 maaş tutarı kadar ödenir.

01.10.2008 tarihinden önce aylık almaya hak kazananlar bu tarihten sonra evlenseler dahi Evlenme İkramiyesi tutarı maaşlarının 12 katı kadardır.

YASAL DAYANAK : 5510 sayılı Kanun 37. maddesi

5434 sayılı Kanunun 90. maddesi

(4/a-4/b  SGK’ya tabi olanlar   eski adıyla  ssk- bağkur   emeklilerinin  kız çocukları için evlenme ikramiyesi 24 maaş tutarı kadardır.)

SORU – 11:Evlenme ikramiyemi istediğim bankadan alabilir miyim?

CEVAP – 11:Evlenme ikramiyesi ödeme emri ile gönderildiği için sgk  nın yaptığı anlaşma gereği sadece Ziraat Bankalarından ödenmektedir.

Bir önceki yazımız olan Emekli sandığından malülük maaşı alanlar çeyiz yardımı alabilir mi ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Çeyiz yardımı başvurusu dilekçe örneği ve nasıl alınır gibi sorularınıza cevaplar çeyiz parası dilekçe örneği,çeyiz parası için gerekli evraklar,çeyiz yardımı dilekçesi,Çeyiz Yardımı,çeyiz parası dilekçesi makalemiz hakkında sorularınızı, aşağıdaki bölümden bize gönderebilirsiniz.


Çeyiz yardımı başvurusu dilekçe örneği ve nasıl alınır gibi sorularınıza cevaplar makalesi Ana Sayfa, Ssk Haber kategorisinde yayınlanmaktadır.

“Çeyiz yardımı başvurusu dilekçe örneği ve nasıl alınır gibi sorularınıza cevaplar” için 75 yorum

 1. arzu diyor ki:

  10 mayisda evlendim..19 mayis yetim maas gunumdu cekmedim..Ceyiz parasi icin basvurdum..iceride kalan ayligim ceyiz paramla toplumu gelicek..Birde parayi kimlikle beraber bankadanmi cekicem

 2. şerife yıldız diyor ki:

  emekli sandığından emekli olan babamdan yetim aylığı aldım şimdi evliyim 12 ay geçti evleneli nereye ve nasıl bildirimde bulunmalıyım ki benden kesilen maaş dul aylığı alan anneme devredilsin?

 3. esra diyor ki:

  Selamün aleyküm benim kendi sigortam oldugu icin babamdan aldıgım aylıgı annemin üzerine geçirdim yakın zamandada evlenicem ve aylıgımı kendi uzerime geçirmek istiyorum kendi üzerime geçirdigim zaman çeyiz parası alabilirmiyim

 4. gülçiçek diyor ki:

  düğünümü yapacam ve maddi konuda ne nişanlımın nede benim ailemin bir destegi var 1 ay sonra düğünü yapmam gerek onun içinde çeyizimi almam gerek annem olmadıgı için çeyiz yapamadım aileme baktım ama onlar bana gerekli yardımda bulunmuyorlar bana yardımcı olursanız çok sevinirim nasıl yapmam lazım nerelere baş vurmam lazım acil bilgilenmem gerek

 5. muko diyor ki:

  meraba çeyiz yardımı başvuru dilekçesi nereye hangi adrese gönderilecek ve dilekçe nasıl doldurulacak

 6. nesibe tekcan diyor ki:

  15,08,2014 tarihinde dilekçe verdim ceyiz yardımı icin ne zaman alabilirim paramı ve hangi bankadan alabilirim.babamın aldıgı maaş tan mı hesaplanır bagkur lu babam

 7. Gizem diyor ki:

  İyi akşamlar babam öğretmendi geçen sene vefat etti bir sene boyunca yetim maaşı aldım şimdi öğretmenlikten mezun oldum ve eylül de atamam olacak ancak atamam olmadan önce bu hafta içinde evlenmeyi düşünüyorum evlendikten sonra emekli sandığına evlilik cüzdanıyla başvuruda bulunsam başvurudan sonra atamam gerçekleşse bile yine de çeyiz parasını alabilir miyim? kamu görevlileri emeklilik daire başkanlığını arıyorum bu konuda yardım almak için ancak kimse açmıyor lütfen en kısa zamanda cevabınızı bekliyorum

 8. sabriye diyor ki:

  Ben ceyiz parasi almak istiyorm fakat evleneli iki sene oldu maasimda aneme eklendi ben genede ceyiz parasi alabilirmiyim.

 9. alev diyor ki:

  ya ben 23 yaşındayım annemi15 yıl oldu kaybedeli ben para yardımı alıyordum 18 yaşıma kadara aldım daha sonra bulunduğum şehirden ayrıldığım için alalmadım ben çeyiz parası alabilirmiyim nasıl yapmam gerekecek vede daha önce alalmadığım paralarıalabilirmiyim

 10. hazal bilgin diyor ki:

  ben yetiştirme yurdunda kaldım nikah kıydırdım ve bütün istenilen evrakları verdim ama bana çeyiz parası vermediler bunun için nereye başvurmam gerekiyor

 11. çiğdem diyor ki:

  eşimin annesi ve babası 20 sene önce boşandı ve eşimin annesi babasından maaş alıyordu.bu arada kayınpederimde başka biriyle evlilik geçirdi.Ve daha sonra ondanda ayrıldı.Şimdi ise eşimin annesi ve babası tekrar barışıp evlendiler.Kayın validem çeyiz parası başvurusunda bulundu.Ama bir yazı gönderdi sgk inceleniyor diye tekrar eşki eşinizle evlendiğini belirtmişler.Ama eşimin annesi ve babası ayrı şehirde yaşamışlar bu 20 sene zarfında.Bizim bu aşamada ne yapmamız lazım çeyiz parası alabilir mi.

 12. GURBET YILDIZ diyor ki:

  kardesim çeyız parası cektı ekım 2011 ekım 2013 de borcu bıttı ama 4 ay gecmesıne ragmen annemın maasında herhangı bır değişiklik olmadı duzelmesı gerekmıyormu yanı kardesımın maası evlendığı ıcın anneme donmesı gerekmezmı aldığı para cok az bır kardesım daha var onunda evlenmesı gerektıgını ozaman tam maas alabılırmıs ssk oyle dıyor cok sacma bekar olanla ne ılgısı var

 13. burcu diyor ki:

  çeyiz param gelmiş fakat bana haber verilmedi. üstelik bu para yatırıldığıgündün beş gün sonrası geri alınıyor peki şuan ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim..

 14. fatma diyor ki:

  Babam vefat etti ve babamın vefatıyla aynı ay içinde evlendim çeyiz parası yardımı alabilirmiyim

 15. NİLÜFER DURUOĞLU diyor ki:

  merhaba efendim,
  İlgi : T.C. SGK’nın 9.12.2013 tarih 6091618 – 3/733442 sayılı cevabi yazısı
  “01/06/2007 tarihinde işe girmem nedeniyle aylığım kesilmiş olmasından ve evlenme tarihinde gelir/aylık almadığınızdan tarafınıza evlenme yardımının yapılması imkanı bulunmamaktadır.” şeklinde cevap gelmiştir.Halbuki ben 2010 tarihinde işten ayrıldım.Ancak iş aramaya devam etme sürecinde olduğumdan yetim aylığımı tekrar bağlatmadım.Ben ise gelir testine tabi olup en asgari tutardan GSS primi yatırdım; 2013 Kasım Ay’ı dahil primimi yatırdım.Şimdi ise evlendikten sonra talep ettiğim evlenme yardımı talebi reddedilmiştir.Bu ne kadar adalet ve hukuk ve kanunlara uygundur?Yani o zaman şöyle bir yol mu izlemem gerek acaba demekten de kendimi alamıyorum; ben evli olduğum eşimden boşanıp tekrar yetim aylığı bağlatıp bu vaziyette iken tekrar aynı eşimle evlenip evlenme yardımı talebimi yapmam gerekiyor şeklinde bir yol izlemem.Cümle biraz düşük oldu ama sayın yetkililer bu konudaki hukuka ve yönetmenlikler çerçevesindeki resmi cevabınızı a-mail adresine bekliyorum.Saygılarımla.Nilüfer Duruoğlu

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.