Çeyiz parası alma şartları ve koşulları hakkında bilmeniz gerekenler

2012 Çeyiz parası hesaplaması Neye göre yapılmaktadır ? Çeyiz parasının şartı evlenme tarihinizde yetim maaşı alıyor olmanızdır. Yani yetim aylığınız kesilmemiş olmalıdır. Hakedipde yetim maaşı almayanlarda başvurabilir. Sadece kız çocukları yararlanır. Ne kadar çeyiz yardımı alacaksınız. Aldığınız yetim maaşının 24 katı . Çeyiz parası sorgulama yada bir link üzerinden kesinlikle sorgulama şeklinde sonuç bulamaz ve alamazsınız. Peki nereye başvuracaksınız ?   Herşeyden önce Çeyiz parası alabilmek için bir dilekçe ile başvuru yapılması gerekiyor. Bu dilekçeyi indirmek için lütfen ÇEYİZ PARASI ALMAK İÇİN BAŞVURU DİLEKÇESİ konumuza bakınız. Adresi : Milli Müdafaa Cad. No: 24 06643 Bakanlıklar/Ankara Şeklindedir. Çeyiz parasında Zamanaşımı hakkın doğduğu tarihten itibaren 5 yıldır   Çeyiz parası ile ilgili mevzuat aşağıdaki gibidir 5510 sayılı kanunun 37.maddesi nde (Değişik fıkra: 17/04/2008-5754 S.K./23.mad) ‘’Evlenmeleri nedeniyle, gelir veya aylıklarının kesilmesi gereken kız çocuklarına evlenmeleri ve talepte bulunmaları halinde almakta oldukları aylık veya gelirlerinin iki yıllık tutarı bir defaya mahsus olmak üzere evlenme ödeneği olarak peşin ödenir. Evlenme ödeneği alan hak sahibinin aylığının kesildiği tarihten itibaren iki yıl içerisinde yeniden hak sahibi olması halinde, iki yıllık sürenin sonuna kadar gelir veya aylık bağlanmaz, bu durumda olanlar 60 ıncı maddenin birinci fıkrasının (f) bendi kapsamında genel sağlık sigortalısı sayılır. Evlenme ödeneği verilmesi halinde, diğer hak sahiplerinin aylık veya gelirleri evlenme ödeneği verilen sürenin bitimini takip eden ödeme döneminden itibaren 34 üncü maddeye göre yeniden belirlenir.’’ Denilmektedir SGk tarafından çıkarılan 2008/96 sayılı genelgede evlenme yardımı ile ilgili aşağıdaki hükümler yer almaktadır.

Evlenme Ödeneği Verilmesi

5510 sayılı Kanunun 37 nci maddesi gereğince evlenmeleri nedeniyle gelir ve aylıkları kesilmesi gereken kız çocuklarına evlenmeleri ve talepte bulunmaları halinde, almakta oldukları gelir ve aylıklarının iki yıllık tutarı bir defaya mahsus olmak üzere evlenme ödeneği olarak peşin ödenecektir.Evlenme ödeneği verilen kız çocukların gelir ve aylıkları, evlenme tarihini izleyen ödeme dönemi başından itibaren durdurulacak, gelir ve aylıkların durdurulduğu tarihten iki sene sonra da kesilecektir. Diğer hak sahiplerinin gelir ve aylıkları, gelir ve aylığın kesildiği tarihten itibaren yükseltilecektir. Evlenme ödeneği alan hak sahibinin gelir ve aylığının kesildiği tarihten itibaren iki yıl içerisinde yeniden hak sahibi olması halinde, bu süre içinde tekrar gelir ve aylık bağlanmayacak, bu gibi durumlarda kız çocuklarına bağlanacak ölüm gelir ve aylıklarının başlangıcı, iki yıllık sürenin dolduğu tarihi takip eden aybaşı olacaktır. Evlenme ödeneğinin ödenmesi için hak sahiplerinin bir dilekçe ile Kurumun ilgili ünitesine başvurması şarttır. Evlenme tarihi nüfus kütüğüne işlenmemişse, dilekçeyle birlikte, evlenme cüzdanının bir örneğinin de Kuruma verilmesi zorunludur.Bağ-kur sigortalılarından ölüm tarihi Kanunun yürürlük tarihinden önce olanların hak sahibi kız çocuklarının Kanunun yürürlük tarihinden sonra evlenmeleri halinde, bunlara da Kanunun 37 nci maddesi uyarınca evlenme ödeneği verilecektir. Kısa vadeli sigorta kollarından ve ölüm sigortasından kazanılan diğer haklar (geçici iş göremezlik ödeneği, evlenme ve cenaze ödenekleri ile ölüm toptan ödemeleri), hakkın doğduğu tarihten itibaren beş yıl içinde istenmezse düşmektedir. Burada hak düşürücü süre işlediğinden, söz konusu haklar beş yıl içinde istenilmezse, bir daha ödenmeyecektir.Yorum Gönder

 1. didem diyor ki:

  Merhabalar. yetim aylığım 2006 yılında bağlandı bende 2014 eylül ayında evleneceğim inş. Çeyiz yardımından yararlanabiliyor muyum?

  1. sedef pehlivan diyor ki:

   mhb.yetim değilim ama babam kıbrıs gazisi..bende nisan gibi evleneceğim..devletin bize yaptığı bir yardım veya yararlanacağım bir hakkım varmı acaba?

   1. Neslihan Alp diyor ki:

    Ben yetim maaşı çalışmadığım dönemlerde alıyordum lakin temmuz 2012 yılında işten ayrıldıktan sonra maaşa bağlanmak için 2 ekimde müracaatta bulundum bu tarihe kadar herhangi bir dönüş alamadım ankarayı aradığımda evrakımın işlemde olduğu söylendi ve ben bu arada ekim 21 de evlendim ben bu koşullarda çeyiz parası alabilirmiyim?

    1. yadigar kaya diyor ki:

     nikahımı yaptırdım ama hıc bılgı alacak bırını bulamadım yardımınızı beklıyıorum

     Etiketleri :