Babalık izni hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir ?

Babalık izni kaç gün oldu 2012 Torba yasası babalık izni Babalık izni 10 gün oldumu?

İş Kanununda (Çalışma Kanunu) babalık izni düzenlenmemiş olduğundan SGK lı çalışanlara ait kanunen düzenlenmiş bir babalık izni uygulaması bulunmuyor. Çalışılan işyerinin düzenlemeleri bu durumdan dolayı farklılık gösterebiliyor. Yani bazı işyerleri 3 bazı işyerleri ise 2 gün babalık izni verebiliyor. Devlet memurlarının babalık izni ise kanunen 3 gün olarak belirlenmişti ve son düzenlemeyle (torba yasası) bu süre isteğe bağlı olarak 10 güne kadar çıkarılabilmektedir.

DOĞUMDA ANNENİN ÖLMESİ HALİNDE BABAYA İZİN

657 sayılı Kanunun 104. maddesinin (A) bendine eklenen yeni cümle şu şekildedir:

“Doğumda veya doğum sonrasında analık izni kullanılırken annenin ölümü hâlinde, isteği üzerine memur olan babaya anne için öngörülen süre kadar izin verilir.”

Kadın memur için, doğum sonrasında 8 haftalık bir analık izni öngörülmüştür. Eğer anne, doğumda veya doğum sonrasındaki analık iznini kullanırken ölürse, bu izni, baba kullanacaktır. Hali hazırdaki olaylarda, eğer ölüm tarihinden itibaren 8 hafta geçmemiş ise, doğumdan sonraki 8 haftalık süreyi geçmemek kaydıyla, babaya izin kullandırılmalıdır.

10 GÜNLÜK BABALIK İZNİ

657 sayılı Kanunun 104. maddesinin (B) bendine eklenen yeni cümle şu şekildedir:

“B) Memura, eşinin doğum yapması hâlinde, isteği üzerine on gün babalık izni; kendisinin veya çocuğunun evlenmesi ya da eşinin, çocuğunun, kendisinin veya eşinin ana, baba ve kardeşinin ölümü hâllerinde isteği üzerine yedi gün izin verilir.”

3 gün olarak verilen izin 10 güne çıkarılmıştır. Hali hazırdaki olaylarda ,eğer memurun durumu, doğumdan sonraki 10 günlük süre içindeyse, kalan sürece izin verilmelidir. Eğer doğumdan sonraki 10 gün geçmiş ise artık memurra bir daha kalan 7 günlük izin verilmemelidir.

2012 yılı için babalık izni ile alakalı son durum şu şekildedir.

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2011/02/20110225M1-1.htm

MADDE 106- 657 sayılı Kanunun 104 üncü maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“MADDE 104- A) Kadın memura; doğumdan önce sekiz, doğumdan sonra sekiz hafta olmak üzere toplam onaltı hafta süreyle analık izni verilir. Çoğul gebelik durumunda, doğum öncesi sekiz haftalık analık izni süresine iki hafta eklenir. Ancak beklenen doğum tarihinden sekiz hafta öncesine kadar sağlık durumunun çalışmaya uygun olduğunu tabip raporuyla belgeleyen kadın memur, isteği hâlinde doğumdan önceki üç haftaya kadar kurumunda çalışabilir. Bu durumda, doğum öncesinde bu rapora dayanarak fiilen çalıştığı süreler doğum sonrası analık izni süresine eklenir. Doğumun erken gerçekleşmesi sebebiyle, doğum öncesi analık izninin kullanılamayan bölümü de doğum sonrası analık izni süresine ilave edilir. Doğumda veya doğum sonrasında analık izni kullanılırken annenin ölümü hâlinde, isteği üzerine memur olan babaya anne için öngörülen süre kadar izin verilir.

B) Memura, eşinin doğum yapması hâlinde, isteği üzerine on gün babalık izni; kendisinin veya çocuğunun evlenmesi ya da eşinin, çocuğunun, kendisinin veya eşinin ana, baba ve kardeşinin ölümü hâllerinde isteği üzerine yedi gün izin verilir.

Yani torba yasası ile 3 günden 10 güne çıkartılmıştır.

Bir önceki yazımız olan Özürlülerin emeklilik şartları hakkında bilmeniz gerekenler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

SGK.NET Google Aramaları:

babalık izni kaç gün,babalik izni,doğumda babalık izni,babaya doğum izni kaç gün,Çalısan babalar için doğum izni,10 günlük babalık izni kullandım maaşım kesildi,doğumda babalık izni ne zamöan kullanılır,ozel guvenlik babanin dogum izni ne kadar,sgk calısanına babalık ıznı varmı,babanın 10 günlük doğum izni ne zaman başlar




Babalık izni hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir ? makalesi Ana Sayfa, Ssk Haber kategorisinde yayınlanmaktadır.

“Babalık izni hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir ?” için 12 yorum

  1. ertürk çakmak diyor ki:

    eşim ocak 15 de doğum yapacak ssk çalışanıyım doğum iznim kaç gün babalık

  2. CİHAN YILDIRIM diyor ki:

    BU ADALETSE BIZ ADALET INSANI DEGILIZ OZAMAN ARKADASLARN DEMESI GIBI ISYAN ETSINLERHER HAK ONLARA GELSIN ISCI AVUCUNU YALASIN ISCIYE ADALET OLMASIN BU TURKIYE BOYLE ISTE HAK MEMURUN CALISAN ISCI HAK YERINE AVUCUNU YALASIN

  3. Bülent diyor ki:

    657 tabi devlet memuru yum eşim 6 ağustosta dogum yapacak benim babalik iznim kaç gün( 8agustos bayram 1gun )

  4. Necat AKTAŞ diyor ki:

    Şimdi ben yaklaşık olarak 4 senedir güvenlik görevlisiyim güvenlik görevlisi kanunlarında bizlerin Özel Güvenlik Türk Ceza Kanununun 23 Maddesine göre Memur sayılmaktayız.

    Şimdi Bunların yanı sıra. Benim Cocugum 2 hafta içerisinde dünyaya gelecek ve ben acaba babalık Haklarından Faydalanabilirmiyim ? ve izin alabilme imkanım varmı ?

    Şimdiden Teşekkürler.

  5. ah garibim ah diyor ki:

    memur isyan eder 10 gün izin işci duğa eder 3 ün 1.i

  6. erdogan diyor ki:

    Bu nasıl bir işya özel sekrörte ve devlet sektörünü ayıran fark nedir özelde işçi 12 saat çalışıyor dvltte 8 bütün haklara sahipler ama
    Özel sktör kagıt üzerinde yapıyorum diye gösterip dvlti dolandırıyr bence sgk müfettişleri rüşvet yerine işini adamgibi yapsalar özel
    Sektörde düzelir diye düşünüyrm dvlet memuru denince aka ilgelen rüşvet bunun önü kesilmeli oda biraz zor abiler

  7. ömer gül diyor ki:

    yahu kardeşim iş oy toplamaya gelince agam paşam iş bitince yangel yat osman bir dönüm bostan nerde bu devletin milletin vekili olarak meclise gönderdigi şarlatanlar a.q yerinde söz konusu vekil maaşı olunca meclis olagan ustü toplantıda konu millet olunca …..? allah şahidimdirki benim eşimin ve 3 tane yavrumun hakkı ebedıyen helal deyildir

  8. serdar diyor ki:

    Devlet sen anca kendi memurunu kolla özel sektörde it gibi çalışıp ,memur kadar maaş bile alamazken birde iş kanunun da böyle birşeyin olmaması çok komik ,ayakta alkışlamak lazım sizi senin memurun insan da biz değilmiyiz..

  9. aga diyor ki:

    ne bu krdeşim bu ülkede sadece devlet memurlarımı çalışıyor 10 günlük babalık izni eee özel firmada çalışan sgk lıyada alırsın babayı diyorlar

  10. Abdi GÜNDÜZ diyor ki:

    BEN ÖZEL BİR FİRMADA SGK’LI OLARAK ÇALIŞMAKTAYIM. BU 10 GÜNLÜK İZİNDEN YARARLANAMIYOR MUYUM?

  11. arif diyor ki:

    BEN ÖZEL BİR FİRMADA SGK’LI OLARAK ÇALIŞMAKTAYIM. BU 10 GÜNLÜK İZİNDEN YARARLANAMIYOR MUYUM? AYRICA YARARLANABİLİYORSAM KULLANDIĞIM 10 GÜNLÜK İZİN KARŞILIĞINDA SGK’DAN 10 GÜNLÜK MAAŞ ÖDENEĞİ ALABİLİYOR MUYUM?

  12. murat tekin diyor ki:

    Sayın İlgili;
    Sigorta girişim 01.04.1992 ödenmiş prim gün sayısı 4126 gün.
    bugüne kadar sigortaya ödemiş olduğum primleri toptan alma şansım varmı bilgi verirseniz sevinirim .
    Saygılarımla

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
kıdem ihbar tazminatı
Kıdem İhbar tazminatı nedir ve alma şartları nelerdir ?

Kıdem Tazminatı Nedir Kıdem tazminatı, 1475 sayılı İş Kanunu’nun 14. maddesinde gösterilen fesih ve infisah hallerinde en az bir yıllık...

Kapat