Askerlik borçlanmasını devlet karşılayacak

Askerlik borçlanmamızı devlet mi üstlenecek ? Artık askerlik borçlanması yatırmayacak mıyız ? Yeni yasaya göre askerlik borçlanmasında son durum son haberler

Askerlik borçlanmasını devlet üstlenecek
Hükümet, emekli olurken halk arasında ‘askerliği saydırma’ olarak bilinen, askerlik borçlanmasında reform yapmaya hazırlanıyor. Öngörülen düzenlemeye göre, devlet askerlikte geçen süre için tabandan prim ödeyecek.

Emekli olurken askerlik süresinin sigortaya eklenmesi için çalışanların ödediği parayı devletin üstlenmesi için çalışma başlatıldı.

Milli Savunma Bakanlığı’nın konuyla ilgili hazırladığı düzenleme, ekonomi bakanlıkları tarafından onaylanırsa, halk arasında ‘askerliği saydırma’ olarak bilinen askerlik borçlanmasını devlet üstlenecek. Devlet askerlikte geçen süreler için tabandan prim ödeyecek. Böylece, askerliğini er ve erbaş olarak yapan vatandaşlar, emekliliklerinde ceplerinden para ödeyerek askerlik borçlanması yapmak zorunda kalmayacak. Mevcut sistemde, askerlik görevini yerine getiren er ve erbaşların sadece, sağlık giderleri devlet tarafından karşılanıyor. Askerlik süresi ise emeklilik aşamasında, borçlanma yöntemiyle sigortalılık süresine ekleniyor.

5-35 bin lira ödeniyor

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı’nın, 1 Temmuz-31 Aralık 2012 dönemine ilişkin belirlediği katsayılar dikkate alındığında, 1 günlük askerlik borçlanması için en az 10.03 lira, en yüksek ise 65.21 lira ödemek gerekiyor. Eğer bir sigortalı, 18 ay üzerinden askerlik borçlanması yapmak isterse, en az 5 bin 417 lira, en yüksek ise 35 bin 212 lira prim ödemek zorunda kalıyor. Üzerinde çalışılan yeni sistemde ise bu yük, devlet tarafından üstlenilecek. Milli Savunma Bakanlığı tarafından hazırlanarak ilgili bakanlıkların görüşüne sunulan yasa tasarı taslağında er ve erbaşların, askerlik görevini gerçekleştirdiği dönemlerde sigorta primi ödenmesi öngörülüyor. Primler, yükümlülerin silah altına alınması ile başlayacak ve terhisle birlikte sona erecek. Yine primler çalışanlar gibi aylık olarak ve tabandan ödenecek. Böylece, askerlik hizmeti nedeniyle, işini bırakmak zorunda kalanların da prim ödemeleri de kesintiye uğramamış olacak.

Prim Maliyeti hesaplanıyor

Mehmetçiğe, askerlik yaptığı dönem için devlet tarafından sigorta primlerinin ödenmesine ilişkin düzenleme için, ekonomi bakanlıkları çalışma başlattı. Halen sistemin ekonomiye getireceği yükler için hesaplama yapıldığı öğrenildi. Ekonomi bakanlıkları tarafından da düzenlemeye onay gelirse, er ve erbaşların sigorta primleri için her yıl Milli Savunma Bakanlığı’nın bütçesine ödenek konulacak. Ve primler de bu ödenekten karşılanacak.

Bir önceki yazımız olan Sgk İstirahat raporu bildirimi 2012 hakkında bilinmesi gerekenler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Askerlik borçlanmasını devlet karşılayacak makalesi Ana Sayfa, Ssk Haber kategorisinde yayınlanmaktadır.

“Askerlik borçlanmasını devlet karşılayacak” için 27 yorum

 1. harun diyor ki:

  arkadaslar yorumlarınıza katılıyorum.

 2. clawuz diyor ki:

  Allah(cc)devletimize bir zeval vermesin.

 3. ramazan kaptan diyor ki:

  sayın vekiller kendileri için; 2 yıl vekillik yapanın emekli olmasını sağlayan yasayı çıkartırken,
  taaa cumhuriyet tarihine gittiler . tamam sorun değil de sıra bize geldiğinde öyle olacağını sanmıyoırum. biz en aktif çağımız da bedava çalıştık ya onlar…

 4. ramazan kaptan diyor ki:

  ben yanımda sigortasız birini çalıştırsam çanıma ot tıkarlar, ama beni 20 ay aylık bir paket jilet parasına çalıştırdılar ve pirim ödemediler . benim şimdi devlet adına 6.018 tl ödemem gerekiyor . yoksa emekli olamıyorum. 32 yıllık sigortalı ve 4376 gün pirimim var. saçma bir durum. sözde medeni bir ülkeyiz….

 5. okan diyor ki:

  arkadaşlar 1 kişi mahkemeye verse tahmin ediyorumki etik olan devletin ödemesi diye karar çıkar çünkü devlete hizmet etmişim doğru olan bu

 6. okan diyor ki:

  merheba bu konuya duyarlı olan ve ihtiyacı olan arkadaşlar millet vekillerine mail atarak askerlik borçlanması hususunda devletin karşılaması etik olan da budur devlete hizmet etmişim devletin karşılaması gerekir interneti güzel kullanmayı bilen arakadaş var sa bir sitede toplanıp birlik olalım ve sesimizi duyurmamız gereken yerlere duyuralım

 7. ALİ BOYNUZ diyor ki:

  merhaba arkadaşlar 01 12 1989 tarihinde ssk lı oldum 5785 prim günüm var askerlik borçlanmasını devlet öder mi ? Öderse ne zaman emekli olabilirim. ?

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
raporlu işçiler
Sgk İstirahat raporu bildirimi 2012 hakkında bilinmesi gerekenler

İstirahat raporu ve bildirimine ilişkin süreç nasıl işlemektedir ? a)      Hastalık nedeniyle düzenlenen ve süresi 2 gün olan istirahat raporları...

Kapat