657 devlet memurlarının izni hakkında bilmeniz gerekenler ?

Soru özeti: Aday Devlet memurunun mazeret izni kullanması

CEVAP: 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun mazeret izni başlıklı 104 üncü maddesinde”A) Memura doğum yapmasından önce 8 hafta ve doğum yaptığı tarihten itibaren 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta süre ile aylıklı izin verilir. Çoğul gebelik halinde, doğumdan önceki sekiz haftalık süreye 2 hafta süre eklenir. Ancak sağlık durumu uygun olduğu takdirde, tabibin onayı ile memur isterse doğumdan önceki 3 haftaya kadar işyerinde çalışabilir. Bu durumda, memurun çalıştığı süreler, doğum sonrası sürelere eklenir. Yukarıda öngörülen süreler memurun sağlık durumuna göre tabip raporunda belirlenecek miktarda uzatılabilir. Memurlara, bir yaşından küçük çocuklarını emzirmeleri için günde toplam bir buçuk saat süt izni verilir. Süt izninin kullanımında annenin saat seçimi hakkı vardır.

B) Erkek memura, karısının doğum yapması sebebiyle isteği üzerine üç gün izin verilir.

C) Memura isteği üzerine, kendisinin veya çocuğunun evlenmesi, annesinin, babasının, eşinin, çocuğunun veya kardeşinin ölümü halinde beş gün izin verilir.

Ç) Yukarıda belirtilen hallerden başka, merkezlerde atamaya yetkili amirler, illerde valiler, ilçelerde kaymakamlar ve yurt dışında diplomatik misyon şefleri tarafından dairesi amirinin muvafakatiyle, bir yıl içinde toptan veya parça parça olarak, mazeretleri sebebiyle memurlara 10 gün izin verilebilir.
Zaruret halinde on gün daha aynı usulle mazeret izni verilebilir. Bu takdirde ikinci defa aldığı bu izin yıllık izninden düşülür.

Bu fıkra hükmü öğretmenler için uygulanmaz.

Bu izinler sırasında özlük haklarına dokunulmaz.” hükmü yer almaktadır.
Aday memurlar bölümündeki diğer yazılarımızda belirtildiği üzere mezkur hüküm aday memurlar hakkında da uygulanmaktadır.

Söz konusu hüküm uyarınca düzenlenen izinleri iki gurupta incelenmesi mümkündür.
1- İdarenin takdirine bağlı olmayan izinler
2- İdarenin takdirine bağlı olan izinler

İDARENİN TAKDİRİNE BAĞLI OLMAYAN İZİNLER
1-Doğum yapan aday devlet memuru A bendinde belirtilen izinlerden faydalanmaktadırlar.
Doğum öncesi 8 hafta
Doğum sonrası 8 hafta
1 yaşından küçük çocuklar için günlük 1,5 saatlik süt izni
Konuya ilişkin ayrıntılı haber için tıklayın.
2- Eşi doğum yapan aday devlet memuruna isteği halinde 3 gün izin verilir.
3- Memurun isteği üzerine kendisinin veya çocuğunun evlenmesi ile annesinin, babasının, eşinin, çocuğunun, veya kardeşinin ölümü halinde 5 gün izin verilir.

Devlet memurları her mazeret için ayrı ayrı izin kullanır.
Memuriyetleri boyunca mazeretin her tekerrüründe (tekrar) izin kullandırılması zaruridir.
Evlenip boşanan tekrar evlenen devlet memuru her evliliği için izin kullanır.

İDARENİN TAKDİRİNE BAĞLI OLAN İZİNLER
1-Doğum, evlilik ve ölüm dışında sayılmayan mazeretler için yılda 10 güne kadar mazeret izni verilebilir.
10 günlük izin kısım kısım veya bir defada kullandırılması mümkün bulunmaktadır.

Bu izin yıllık izinden düşülmez.

2-Azami mazeret iznini kullananlara yeni mazeretleri halinde zaruret halinde ikinci defa 10 günlük bir mazeret izni verilebilir.
Ancak ikinci defa verilen bu mazeret izni yıllık izinden düşülür.
Öğretmenler ikinci defa kullanılan mazeret iznini kullanamazlar.

Bir önceki yazımız olan Babalık izni hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

SGK.NET Google Aramaları:

ölüm izinleri kimlere verilir,657 memur torun ölüm izni,devlet memuru babalık izni kaç gün,evlenen öğretmenin yapması gerekenler,mazeret iznini kimler kullanabilir,memurların evlilik izni kaç gün,ölüm izinleri kimlere verilir 657,olum ıznı memurun hangı akrabaları ıcın kac gun verılır
657 devlet memurlarının izni hakkında bilmeniz gerekenler ? makalesi Ana Sayfa, Ssk Haber kategorisinde yayınlanmaktadır.

“657 devlet memurlarının izni hakkında bilmeniz gerekenler ?” için 4 yorum

 1. nevzat diyor ki:

  Celal Dönmez( okul müdürü) sınıf öğretmenleri süt izni alınca sınıf boş kalıyor diyor,ya sınıf öğretmenleri anne değilmi, memur değil mi ne saçma bi düşünce bu. Sınıfların boş kalmasını istemiyorsanız bi zahmet odalarınızdan çıkıp boş geçen dersleri doldurun aldığınız ek derslerin hakkını verin.

 2. Celal DÖNMEZ diyor ki:

  merhaba ben okul müdürüyüm iş kanununa göre devlet memurları süt izni kullanabililr deniyor. Fakat sınıf öğretmenleri için bir açıklama yoktur. Sınıf öğretmeni süt iznine gittiğizaman sınıfı boş kalıyor. Bu bağlamda sınıf öğretmeninin süt izni kullanması doğrumu. cevaplarsanız memnun olurum.selamlar

 3. mehmet şimşek diyor ki:

  ailevi nedenler gerekçesiyle mazeret izni almak istiyorum.öğretmenim.izin vermek amirin takdirine bağlı mıdır? teşekürler.

 4. Tulay diyor ki:

  ben özel sektörde 6 yıl hemşire olarak çalıştım. Şu anda 9 yıldır devlet üniversitesinde öğretim görevlisi olarak çalışmaktayım. Yıllık izin olarak 20 gün izin verilmekte. İzin hakkım gerçekten bu kadar mı?

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
babalık izni kaç gün
Babalık izni hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir ?

Babalık izni kaç gün oldu 2012 Torba yasası babalık izni Babalık izni 10 gün oldumu? İş Kanununda (Çalışma Kanunu) babalık...

Kapat