4 yüzbin emekli şokta !

Emekli aylığımdan SGDP diye bir kesinti olmuş bu nedir ? Emekli aylığım neden kesildi ? Emekli aylığımdaki kesintiyi nasıl öğrenebilirim ?

Serbest olarak çalışan ve adına işyeri bulunan, bunu SGK’ya bildirmeyen kişilerin emekli aylıklarından yüzde 15 oranında SGDP kesintisini bildirmeyen toplamda 300 bin emekli yakın takibe alınarak, geriye dönük haciz uygulanıp aylıkların dörtte bir oranında kesilmesi işlemi başlatıldı.

Emekli olduktan sonra, serbest çalışan ama bu durumlarını Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) bildirmeyen 400 bin kişi tespit edildi. Sosyal Güvenlik Kurumu ile Maliye Bakanlığı’nın ortak operasyonu sonucu,400 bin emeklinin serbest çalıştığı halde, bunu SGK’ya bildirmediği ve “emekli aylıklarından yüzde 15 Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) kesintisi yaptırmadıkları” ortaya çıktı. Maaşının 1/4’ünün kesildiğini gören pek çok emekli yılın son günlerinde soluğu SGK’da alırken henüz bu kesintilerle ilgili çok net bir bilgi alamadılar. Hemen söyleyelim SGK-Maliye’nin SGDP operasyonu devam ediyor. 400 bin rakamının daha da artması bekleniyor.

EMEKLİ OLAN ÇALIŞIRSA BİLDİRMELİ
SSK, Bağ-Kur ve TC Emekli Sandığı’ndan emekli olduktan sonra, çalışmaya devam eden birkaç milyon emekli var.
* Bunlardan, ücretli olarak çalışanlar açısından sorun yok. Ücret ödemelerinden bordro üzerinde SGDP kesintisi yapılıyor. Onlar rahat olsunlar.
* Diğerlerine gelince, onlar için durum karışık.
- Emekli olduktan sonra, vergi dairesine kayıtlı olarak serbest çalışanlar veya emekli oldukları
halde, serbest çalışmaya devam edenler (Bakkal, konfeksiyoncu, ayakkabıcı, gözlükçü, kitapçı, lokantacı, tamirci, doktor, avukat ve benzeri kişiler,
- Emekli olduktan sonra bir anonim şirkette yönetim kurulu üyesi olanlar ile limited şirketlerde
(yüzde 1 dahi olsa) hissedar olanlar,
SGK’ya başvurup, “emekli aylıklarının
yüzde 15’ini” SGDP olarak kestirmeleri gerekiyordu.
Ancak 10 Eylül 2012 tarihli Hürriyet’te de yazdığımız gibi, serbest çalışıyor gözüken ve aylıklarından yüzde 15 SGDP kesintisi yaptıran emekli sayısı sadece 13 bin 289 idi!..
Daha açık bir anlatımla, sayısı 10 milyonu aşan emekliler arasında 13.289’u “serbest çalışıyorum” diye bildirimde bulunup, emekli aylıklarından yüzde 15 SGDP kesintisi yapılmasını talep etmişti.
emekli
NE OLDU?
Emeklilerin binde birinin serbest çalışıyor gözüktüğünü fark eden SGK, Maliye Bakanlığı ile işbirliği yaparak, kapsamlı bir “destek primi operasyonu” başlattı.
· İlk aşamada, aylıklarından yüzde 15 SGDP kesintisi yaptırması gereken, 400 bin emekli tespit edildi.
· Operasyon bütün hızıyla devam ediyor. Yakında bu sayının katlanarak artması bekleniyor.
· Tespit edilen 400 bin emekliden, 300 bini takibe alındı ve emekli aylıklarına, geriye dönük haciz uygulanarak aylıklarının 1/4’ünün kesilmesi işlemine başlandı. Tespit edilen 100 bin kişi de yakında takibe alınacak.
SGK yönünden “zamanaşımı” süresi 10 yıl olduğu için örneğin 6 yıl öncesinin SGK primi de talep edilebiliyor.

MİLLETVEKİLLERİNE AYRICALIK
Emekli Milletvekillerinin, milletvekilliği görevleri devam ederken serbest çalışmaları ya da bir anonim şirkette yönetim kurulu üyesi veya limited şirkette ortak olmaları durumunda, emekli aylıklarından yüzde 15 SGDP kesintisi yapılmıyor.Nedenine gelince; Anayasa’nın 86. maddesinde, kesinti yapılamayacağına dair “özel hüküm” var.

AYLIĞI KESİLEN NASIL İTİRAZ EDER?
Vkira, faiz, borsa kazancı olanlardan eğer yüzde 15 SGDP kesintisi yapılmışsa bunların SGK’ya başvurup düzeltme talep etmeleri kesintinin iadesi için yeterli olacak. Ancak bunun dışında kalan serbest çalışanların emekli aylığından, yüzde 15 SGDP kesilmesi yasal bir uygulama olduğu için itiraz etmek mümkün değil. Ancak “milletvekilleri yönüyle” ya da (yönetim kurulu üyesi olmayan) anonim şirket ortaklarına uygulanmazken, limited şirket ortaklarına uygulanması, Anayasa Mahkemesi’nde bireysel başvuruya konu olabilir. Mevcut Anonim Şirket yönetim kurulu üyesi ya da limited şirket ortağı emeklilerin de bu görevlerinden ayrılmaları veya hisseyi devretmeleri de olayın bundan sonrası için çözüm olabilir.

4.900 EMEKLİYE DE ORTALAMA 2 BİN TL BORÇ ÇIKARILDI
Emeklilerin çoğu, intibak yasasından dolayı aylıklarındaki artış tutarını Hürriyet’teki dizi yazımızdan öğrenirken, “aylıklarında azalma şoku” yaşayan emekliler de var.Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı’ndan aldığımız bilgilere göre, şu ana kadar 4.900 emekliye “fazla aylık ödendiği” ortaya çıktı. Kurum yetkililerinden öğrendiğimize göre, fazla ödenen aylık tutarı “ortalama 2 bin lira”.
Ancak bu tutar ortalama bir rakam; toplamda 500 lira fazla aylık ödenen olduğu gibi, 5 bin hatta 10 bin lira fazla aylık ödenen de var.

Son Torba Yasa’ya geçici bir madde eklenerek, Kurum’un fazla ödemelerden kaynaklanan yaklaşık 9 milyon 800 bin lirayı silmesi öngörülüyordu.
Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu’nun buna karşı olması nedeniyle, “borç silme” yasa tasarısından çıkartıldı.
Yakında bu konuda yeni bir yasa ile “borç silme” operasyonu yapılmazsa, fazla ödemeler, emekli aylıklarından “1/4 kesinti” şeklinde geri alınacak.
Fazla ödemelere, (kurumun hesaplama hatasından kaynaklanması) nedeniyle, faiz uygulanmaması beklentisi var ancak faiz uygulanırsa o da sürpriz olmasın.

Bir önceki yazımız olan İsteğe bağlı'da emekli aylığı ne kadar? Ali Tezel cevaplıyor başlıklı makalemizde isteğe bağlı aylık ne kadar 2013 ve isteğe bağyı aylık 2013 hakkında bilgiler verilmektedir.


4 yüzbin emekli şokta ! makalesi Ana Sayfa, Ssk Haber kategorisinde yayınlanmaktadır.

“4 yüzbin emekli şokta !” için 4 yorum

 1. mehmetali sipahi oğlu diyor ki:

  arkadaşlar .14 temmuz 2014 zaman gazetesindeki yazıda ;bizlerin onayı olmadan kömür yardımı adı altında 18 tl kesinti yapılıyormuş.bütün EMEKLİ arkadaşların konuyu incelemesini istiyorum .ben konuyu tüketici haklarına taşıyacağım.

 2. Gungor YILDIRIM diyor ki:

  Her zamanki gibi güzel ülkemin güzel kurumları yine iş yaparken hatalar yapmaya devam ediyor bildirmeyeni yıllar sonra bulmaya çalışıyor 2012 yılının mayıs ayında işyerini açan babamın işe başladığını aynı ay içerisinde dilekçe ile bildiriyoruz nasıl oluyorsa memur arkadas 2012 yerıne 2008 yılı yazıyor ve 6 aydır 2 kat para kesılıyor daha bıtmedı ıtıraz edıyoruz dılekcemızı kaale alan yok teslım aldıklarına daır ıadelı taahhutlu alındısı olmasına ragmen bıze boyle bır dılekce gelmedı dıyor memur heyy yavrumm heyyy sgk = çile… saygılar…

 3. MAHİR SÜRÜCÜ diyor ki:

  Yukarıda bilirtilen millet vekillerine ayrıcalık hakkında
  Biz bunları oylarımızla seçip o makama gönderiyoruz bizlerin hakkını koruyup savunsunlardiye fakat buzamana kadar gecen seneleröncesi dahil hep kendi menfaatlerini koruyan kararlar cıkararak adeta kendilerine cıkar sağlıyorlar yukarıda belirtiğinizgibi anayasanın 86. maddesi bu madde kendiliğinde oluşmadı kendilerinin almış olduğu karar niye orada 85 yada 87 kara da vatandaş için olsa vatandaşında hakkını korusa suç gidenlerde değil onları o mevkiye gönderen bizlerde kabahat. teşekkürler

 4. Osman SIVASLI diyor ki:

  Belirsiz süreli iş sözleşmesine tabi çalışan bir kişi emeklilik süresini doldurduğu halde çalışmakta iken iş veren tarafından tek taraflı olarak sözleşmesi iptal edilip emekliye sevk edilmesi durumunda ihbar tazminatı hakkı doğarmı.

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
maliye
Maliye özel yarışma ile 360 mali hizmetler yardımcısı alacak

Genel yönetim kapsamındaki (düzenleyici ve denetleyici kurumlar hariç) kamu idarelerinin merkez teşkilatlarının strateji geliştirme birimlerinde çalıştırılmak üzere, özel yarışma sınavı...

Kapat