2012 Emekli maaşına haciz konulabilir mi ?

Emekli maaşına haciz konulamaz !

Bağkur ve ssk emekli aylıklarına haciz konulabilir mi ? 2012

sorusunun cevabı. Hayır konulamaz çünkü 5434 Sayılı Emekli Sandığı Kanunu’na göre aylık alan memur emekli, dul ve yetimleri için haciz yasağı hükmü uygulanmıyor. Anayasa Mahkemesi, verdiği kritik kararla emekli, dul ve yetim aylıklarını hacizden korumuş oldu.

Bir emekli örneğin kredi kartı borcu sebebiyle takibe uğrarsa, bu borç için maaşına haciz konamıyor. Ancak Halk Bankası, açtığı bir davada yasanın bu hükmünün Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırı olduğunu iddia etti. Mahkeme bu iddiayı ciddi buldu ve konuyu Anayasa Mahkemesi’ne taşıdı.

Anayasa Mahkemesi, 12 Nisan tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan kararında, bu hükmün anayasanın eşitlik ilkesine aykırı olmadığına ve iptal talebinin reddine karar verdi.

Bugüne kadar olduğu gibi,  SSK ve Bağ-Kur emeklisinin maaşlarına bundan sonra da haciz konulamayacak.

Sadece emekli, dul ve yetimin izni olursa haciz uygulanabilecek.

Aylıklara haciz konamayacak

5510 Sayılı Kanun’un 93. Maddesi : Gelir, aylık ve ödenekler; 88′inci Madde’ye göre takip ve tahsili gereken alacaklar ile nafaka borçları dışında haczedilemez.

Bu fıkraya göre haczi yasaklanan gelir, aylık ve ödeneklerin haczedilmesine ilişkin talepler, borçlunun muvafakati bulunmaması halinde, icra müdürü tarafından reddedilir” deniliyor. Buna göre SGK tarafından ödenen aylık ve gelirlere, sadece SGK’ya olan borçlar ve nafaka borçları için haciz konabiliyor.

Bir emekli örneğin kredi kartı borcu sebebiyle takibe uğrarsa, bu borç için maaşına haciz konamıyor. Ancak Halk Bankası, açtığı bir davada yasanın bu hükmünün Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırı olduğunu iddia etti. Mahkeme bu iddiayı ciddi buldu ve konuyu Anayasa Mahkemesi’ne taşıdı.

Memur emeklisinin maaşına haciz konulabiliyor.

5434 Sayılı Emekli Sandığı Kanunu’na göre aylık alan memur emekli, dul ve yetimleri için haciz yasağı hükmünün uygulanmıyor.

Aylık ve gelirlere haciz konmasını engelleyen yasa hükmü 5510 Sayılı Kanun’da yer alıyor.

Memur emeklileri 5434 Sayılı Kanun’a göre aylık alıyorlar. Bu kanunda ise aylıklara haciz konulamayacağı veya haczin emeklinin iznine tabii olduğu yönünde bir düzenleme bulunmuyor.

Memurlar için öteden beri haciz uygulandığı gibi, bundan sonra da uygulanmaya devam edecek.

5434 Sayılı Kanun’da yapılacak değişiklikle, diğer emeklilerle eşitlik sağlanması yerinde olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Dul kadınlara maaş bağlanması şartları 2012 başlıklı makalemizde eli ölmüş kadınlara maaş yardımı şartları ve eşi ölmüş kadınlara maaş hakkında bilgiler verilmektedir.

SGK.NET Google Aramaları:

borcum var bankaya nafaka,kredi kartı borcu olan ssk emeklisinin maaşına haciz gelirmi,kredi borcunu ödeyemeyen emekli den borç kesilirmi,kamu alacak davalarında emeklilere haciz uygulanabilirmi,emekli maaşının haczi,emekli maaşından nafaka kesilir mi,emekli maaşına haciz konulabilir mi,emekli maaş ına haciz konulabilir mi,emekli ayligimi ssk kesebilirmi,Malulen emeklıden borcuna karsılık maası kesılırmı
2012 Emekli maaşına haciz konulabilir mi ? makalesi Ana Sayfa, Ssk Haber kategorisinde yayınlanmaktadır.

“2012 Emekli maaşına haciz konulabilir mi ?” için 21 yorum

  1. ali tozlu diyor ki:

    çalışırken bir işçi bag kur emekli sandıgı memur a borç nakit para verdim erkenden emekli oldular borcu olmasa devam edeceklerdi kanun koyucu alacaklıyı neden koruyucu olmuyor emekli olmak demek borçdan yırtmak demekmi? böyle barda baş kanun olmaz borçlu borçunu alacaklı alacagını almalı kanuna bak?nafaka sgk alacagını alabiliyor yani devlet kendini korumaya yasa ile almış kişileri suça teşviketmiş böyle ülke böyle kanun olurmu kim yapıyo bu kanunları kesin büyük borçlular.gel alsana emekliyim ben bişide yapamazsın kanun var.

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
dul kadinlara maas müjdesi
Dul kadınlara maaş bağlanması şartları 2012

Dul kadınlara maaş bağlanması haberleri ne aşamada ? Son durum nedir ? Dul kadına maaş bağlanması müjdesi ! Merhabalar sevgili...

Kapat