2012 İşsizlik Maaşı Parası Hesaplama hakkında bilinmesi gerekenler

İşsizlik Maaşı hesaplama 2012 İşsizlik maaşı nasıl hesaplanıyor ? Ne kadar işsizlik maaşı alacağım ?

Öncelikle herkese merhabalar sevgili SGK misafirleri ve kullanıcıları. İşsizlik maaşının ne kadar olacağı kişiden kişiye göre değişsede İşsizlik maaşı tavanı asgari ücretin 0,80 kadarıdır ki bu nedenle maaşınız ne kadhar yüksek olursa olsun, alabileceğiniz en yüksek işsizlik maaşı tutarının üst sınırı 2012 yılı için 704,52 TL aşmayacaktır.

Şimdi bunun nasıl hesaplandığı ile ilgili basıt bilgiler verelim sizlere.

Her ne kadar sizler yüksek maaşla çalıştırılıyor iseniz de Aylık sigorta prim bildirgelerinde gösterildiğiniz tutar bizler için önemlidir. Zaten ne kadar yüksek gösterilirseniz gösterilin sonuç değişmiyor. En yüksek işsizlik maaşı yukarıda da belirttiğimiz üzere 2012 yılı için 704.52 TL dir.

Örneğin 2012 yılında asgari ücretli sigortalı gösterilen kişiler için net işsizlik maaşı damga vergisi kesintisinden sonra 349.92 TL olacaktır.

 

Aşağıda belirtilen koşullarda, işsizlik ödeneğine hak kazanılamaz; 

 • Son 120 günü kesintisiz olmak üzere, işsiz kalmadan önceki son üç yıl içinde 600 gün süre ile prim ödememiş olanlar,
 • Hizmet akitlerini kendi istek ve iradeleri ile feshedenler,
 •  Muvazzaf askerlik görevi nedeniyle hizmet akitleri feshedilenler,
 •  Herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan yaşlılık aylığı alanlar,
 •  Hizmet akitleri grev, lokavt veya kanundan doğan Ödevler nedeniyle askıya alınmış olanlar,
 •  Ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan halleri nedeniyle hizmet akitleri işverenler tarafından feshedilmiş bulunanlar.

Bu konu hakkındaki sorularınızı bizlere gönderebilirsiniz. Bizler sizlerin yerine ne kadar işsizlik maaşı alabileceğinizi yazabiliriz.

 

 

Bir önceki yazımız olan Kimler işsizlik maaşı alabilir alamaz hakkında bilmeniz gerekenler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

SGK.NET Google Aramaları:

2012 en dusuk issizlik maasi ne kadar,2012 en en dusuk issizlik maasi,issizlik maasi 2012 en dušu
2012 İşsizlik Maaşı Parası Hesaplama hakkında bilinmesi gerekenler makalesi Ana Sayfa, Ssk Haber kategorisinde yayınlanmaktadır.

“2012 İşsizlik Maaşı Parası Hesaplama hakkında bilinmesi gerekenler” için 25 yorum

 1. burcu özdemir diyor ki:

  merhaba; ben eskı iş yerımde 14 ay calıştım bu iş yerimde işe 12 ay toplamında 741 gunum var acaba işşizlik maaşı alabılımıyım?

 2. Birsin Bitirgiç diyor ki:

  Merhaba,
  28 Mart 2012 tarihinde özel bi şirkette işe başladım 9 Nisan 2013 tarinde iş hakkıma şirket tarafından son verildi.Ben işsizlik maaşı için ne yapmam gerekir.Alacağım işsizlik maaşı ne kadardır.Bilgi vermenizi rica ederim.

 3. Volkan Ulutaş diyor ki:

  Merhaba, eşim Ekim 2010 da işe başlamış olup sigortası kesintisiz olarak 739 gün 2012 Ağustos ayına kadar ödenmiştir. Hamilelik dolayısıyla ve bebeğimizin rahatsızlığından dolayı ek olarak uzatma almıştır ve hala çalışmamaktadır. Eşime iş çıkışı verilmiş olup işsizlik maaşı alabilme hakkı varmıdır ? konuyla ilgili bilgilendirirseniz sevinirim. Saygılarımla

 4. ebru yıldırım diyor ki:

  benim 2007den 2009′a kadar sigortam var daha sonralarında ise kesintili var. şimdi 4 aydır çalışıyorum işten çıksam işsizlik maaşı alabilirmiyim? ( toplamda sigortalı günüm 900 civarında )

 5. i.uzun diyor ki:

  işyerimde sözleşmem mevcut.2 yıldır çalışıyorummaaşım 3000 tl.fakat sigortamı asgariden yatırıyorlar.işten atılma tehdidi ile sigortamızı eksik yatıryorlar.ama sözleşmem mevcut bende de var.3000 tl yazıyor.

  bu duruma itiraz edince işten ayrılmamı istediler.karşılıklı sözleşmeyi feshettiğimize dair yazı imzalatıp 30 gün ihbar süresi verdiler.ne yapmalıyım.

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
issizlik-parasi
Kimler işsizlik maaşı alabilir alamaz hakkında bilmeniz gerekenler

2012 İşsizlik sigortasından yararlanmak için ne yapmak lazım? İşsizlik maaşı alma şartları nelerdir ? İşsiz kaldığınız zamanlarda devlet tarafından sizlere...

Kapat