Haber

15 yıl 3600 günle tazminat alan işçi çalışabilir mi?


15 yıl 3600 günle bir işyerinden tazminat alan işçinin daha önce silere tazminatını alabileceği hususunda 15 yıl 3600 prim günü ve tazminat konumuzda bahsetmiştik. Şimdi bu yasada belirtilen ve bu tazminatı alacak işçilerin tekrar çalış çalışmayacağı ile ilgili soru cevap şeklinde daha önceden uzmanlara gönderilen soruları ve onlara verilen cevapları inceleyelim.

Okurumuz Taner Dumanoğlu, “01/02/1993 tarihinde işe başladım. 1996 yılında askerlik görevinde bulundum. Şu an ki işyerimde yaklaşık 9,5 yıldır hizmet etmekteyim. Toplam sigorta prim gün sayım 4700 olup, tek taraflı iş akdi feshinde kıdem veya ihbar tazminatı alma hakkım var mıdır? Çalışmaya devam edebilir miyim?” diye soruyor.

Emeklilik için gereken sigortalılık süresi ile prim gün sayısını doldurup yaşını doldurmayı bekleyen sigortalılara kıdem tazminatı verilmesi gerekmektedir.

Buna ilişkin düzenlemede “506 sayılı Kanun’un 60’ıncı maddesinin birinci fıkrasının (A) bendinin (a) ve (b) alt bentlerinde öngörülen yaşlar dışında kalan diğer şartları veya aynı kanunun geçici 81’inci maddesine göre yaşlılık aylığı bağlanması için öngörülen sigortalılık süresini ve prim ödeme gün sayısını tamamlayarak kendi istekleri ile işten ayrılmaları nedeniyle feshedilmesi halinde işçilere kıdem tazminatı ödenir” hükmü getirilmiştir.

Bu düzenlemenin amacı, prim ödeme ve sigortalılık süresi yönünden emeklilik hakkını kazanmış olsa da, diğer bir ölçüt olan emeklilik yaşını beklemek zorunda olan işçilerin, çalışma olmaksızın işyerinden ayrılmaları halinde kıdem tazminatı alabilmelerini sağlamaktır.

Buna göre; 08 / 09 / 1999 tarihinden önce çalışmaya başlayan sigortalılar için aylığa hak kazanma koşullarından yaş dışında en az 15 yıllık sigortalılık süresi ve 3600 prim ödeme gün sayısı koşullarını tamamlayıp, emeklilik yaşını bekleyen sigortalılara 1475 sayılı İş Kanunu’nun 14. maddesine göre “Kıdem Tazminatı Alabilir” yazısı verilmektedir. 15 yıl ve 3600 gün koşulunu tamamlamışsınız. Bu yazıyı almak suretiyle işverenden kıdem tazminatınızı alabilirsiniz.

Burada işçinin başka bir işe girmek için bu gerekçeyle işten ayrılması halinde kıdem tazminatı ödenip ödenmeyeceği sorun olmaktadır. Şüphesiz işçinin bu ayrılmasından sonra yeniden çalışması gündeme gelebilir ve Anayasal temeli olan çalışma hakkının ortadan kaldırılması beklenmemelidir. Bu itibarla işçinin ilk ayrıldığı anda iradesinin tespiti önem kazanmaktadır. En az 15 yıllık sigortalılık süresi ve 3600 prim ödeme gün sayısı koşullarını tamamlayıp, emeklilik yaşını bekleyen işçinin başka bir işyerinde çalışmak için işyerinden ayrıldığı anlaşıldığı takdirde kıdem tazminatına hak kazanılması söz konusu olmaz (T.C. Yargıtay 9. Hukuk Dairesi’nin E. 2006/2716, K. 2006/8549, T. 4.4.2006 sayılı kararında). Yani, sırf başka bir işe girmek için bu gerekçeyle kıdem tazminatı istendiğinde işveren tarafından ödenen kıdem tazminatının iadesi talep edilebilecektir.
Okurumuz Taner Dumanoğlu, “01/02/1993 tarihinde işe başladım. 1996 yılında askerlik görevinde bulundum. Şu an ki işyerimde yaklaşık 9,5 yıldır hizmet etmekteyim. Toplam sigorta prim gün sayım 4700 olup, tek taraflı iş akdi feshinde kıdem veya ihbar tazminatı alma hakkım var mıdır? Çalışmaya devam edebilir miyim?” diye soruyor.

Emeklilik için gereken sigortalılık süresi ile prim gün sayısını doldurup yaşını doldurmayı bekleyen sigortalılara kıdem tazminatı verilmesi gerekmektedir.

Buna ilişkin düzenlemede “506 sayılı Kanun’un 60’ıncı maddesinin birinci fıkrasının (A) bendinin (a) ve (b) alt bentlerinde öngörülen yaşlar dışında kalan diğer şartları veya aynı kanunun geçici 81’inci maddesine göre yaşlılık aylığı bağlanması için öngörülen sigortalılık süresini ve prim ödeme gün sayısını tamamlayarak kendi istekleri ile işten ayrılmaları nedeniyle feshedilmesi halinde işçilere kıdem tazminatı ödenir” hükmü getirilmiştir.

Bu düzenlemenin amacı, prim ödeme ve sigortalılık süresi yönünden emeklilik hakkını kazanmış olsa da, diğer bir ölçüt olan emeklilik yaşını beklemek zorunda olan işçilerin, çalışma olmaksızın işyerinden ayrılmaları halinde kıdem tazminatı alabilmelerini sağlamaktır.

Buna göre; 08 / 09 / 1999 tarihinden önce çalışmaya başlayan sigortalılar için aylığa hak kazanma koşullarından yaş dışında en az 15 yıllık sigortalılık süresi ve 3600 prim ödeme gün sayısı koşullarını tamamlayıp, emeklilik yaşını bekleyen sigortalılara 1475 sayılı İş Kanunu’nun 14. maddesine göre “Kıdem Tazminatı Alabilir” yazısı verilmektedir. 15 yıl ve 3600 gün koşulunu tamamlamışsınız. Bu yazıyı almak suretiyle işverenden kıdem tazminatınızı alabilirsiniz.

Burada işçinin başka bir işe girmek için bu gerekçeyle işten ayrılması halinde kıdem tazminatı ödenip ödenmeyeceği sorun olmaktadır. Şüphesiz işçinin bu ayrılmasından sonra yeniden çalışması gündeme gelebilir ve Anayasal temeli olan çalışma hakkının ortadan kaldırılması beklenmemelidir. Bu itibarla işçinin ilk ayrıldığı anda iradesinin tespiti önem kazanmaktadır. En az 15 yıllık sigortalılık süresi ve 3600 prim ödeme gün sayısı koşullarını tamamlayıp, emeklilik yaşını bekleyen işçinin başka bir işyerinde çalışmak için işyerinden ayrıldığı anlaşıldığı takdirde kıdem tazminatına hak kazanılması söz konusu olmaz (T.C. Yargıtay 9. Hukuk Dairesi’nin E. 2006/2716, K. 2006/8549, T. 4.4.2006 sayılı kararında). Yani, sırf başka bir işe girmek için bu gerekçeyle kıdem tazminatı istendiğinde işveren tarafından ödenen kıdem tazminatının iadesi talep edilebilecektir.

Bir önceki yazımız olan 15 yıl ve 3600 prim günü olan kıdem tazminatı alabilir mi ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

SGK.NET Google Aramaları:

3600 den işten ayrılan tekrar çalışabilirmi,emellolik yasaiyla isten ayrolan 1 yil calisamazmi,ali tezel 3600 gün kıdem tazminatı,3600 günden emekli olup başka işte çalışma,emekli olduktan sonra sigortalı çalışa bılırmıyız,çalışmayacağım diyerek tazminat alma,bir is yerinden tazminat aldıkdan sonra ne kadar sureyle ssk calısilmaz,ali tezel 15 yıl 3600 tazminat,6000 iş günü dolduran emeklilik hakkı,3600 yasasından faydalananlar başka işte çalışabilirmi
Salı, 03 Temmuz 2012, 11:43


“15 yıl 3600 günle tazminat alan işçi çalışabilir mi?” için 7 cevap

  1. Sayın hocam 01.03.1979 doğumluyum 13.12.1999 da sigorta başlangıcım var işe başladım o tarihten askerden önce sigortam oldu şimdi 3258 günüm var 15 yıl 3600 günü doldurup işyerinde tazminatımı alabilir miyim. Ben ne zaman emekli olabilirim teşekkürler

  2. merhaba ilk işe giriş tarihim 01 08 1988 dir bugüne kadar toplam 5600 gün civarında ödenmiş primim var bunu 2800 civarı yer üsdü olup kalan primim yer altı dır şu halen yer altı çaışmakatayım buna göre nasıl ve nezam emekli olurum vede emeli maaşım nekadar olur şimdiden teşekkür ederim

  3. merhabalar ben 15yıl 3600 gün ile 19.12.2012 de işyerinden ayrıldım. 2 ay sonra tekrar çalışabilirmiyim başka bir işyerince cevaplarsanız sevinirim. teşekkürlerimi sunuyorum.

  4. 30 aralık 2012 de işten ayrılmak istiyorum 15 yıl 3600 prim günümü doldurdum kıdem tazminati alabilirmiyim

  5. Merhabalar,
    15 yıl 3600 gün prim ödeme sürem bulunuyor. Son 2 yıldır çalışdığım işimden ayrılmak istiyorum. İstifa (iş aktimin feshi) dilekçemi 1 ay önceden vermek zorundamıyım. İşvereni 1 ay önceden bilgilendirme zorunluluğum var mı?
    Teşekkürler.
    Yasin Bora Demir

  6. 15 karşılık kıdem tazminatı yazısını sgk dan aldım tazminatımı aldım iş verenden daha sonra emeklilik gün sayım doldurmamışım çalıştım primimi 6000 tamamladım işten çıktığımda kıdem tazminat yazısını emeklilik prim gün sayım doldu diye tekrar alabilirmiyim işten çıkıyorum tazzminatım yanmasın

  7. 15 yıl 3600 primi doldurdum işten ayılmak istiyorum tazminat alıp başka işte çalışabilirmiyim

Bir Cevap Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
kıdem ihbar tazminatı
15 yıl ve 3600 prim günü olan kıdem tazminatı alabilir mi ?

15 yıl 3600 gün kıdem tazminatı dilekçe örneği ihbar süresi kıdem tazminatı 2012 hakkında yararlı bilgiler Sitemize çok sık olarak...

Kapat