Öğretmenlerin Çok Sevineceği Haber Müjde Üstüne Müjde Geldi

Ak Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun liderliğinde işbaşı yapack olan 64.Hükümet'in önceliklerinden birisi de eğitim camiası olacak.Hükümet, ''Eğitimde Kalite Seferberliği'' kapsamında, öğretmenliğe yeni bir vizyon getiriyor.

MAAŞLARA ARTIŞ, NÖBETTE ÜCRET

Hükümetin yapacağı zamla, 16 yıllık bir öğretmenin maaşı, ocak ayında 2 bin 699 TL'den 2 bin 860 TL'ye yükselecek. Temmuzdan sonra da rakam 3 bin 004 TL'ye çıkacak.  Nöbet ücreti ise aylık 98 TL olacak. Hafta sonu sınav görev ücretleri ise 58 TL’den 132 TL’ye çıkacak. 

ŞUBATTA ATANANLAR STAJ GÖRECEK

Yeni hükümetin söz verdiği 30 bin atama şubatta gerçekleşecek ama öğretmenler hemen göreve başlamayacak, bulundukları yerde okula başlayarak staj görecekler. Yazın da hizmet içi eğitim aldıktan sonra eylül ayında atandıkları okulda göreve başlayacaklar. 2016 yılında kurulacak Öğretmen Akademisi’yle birlikte öğretmenler artık hizmet içi eğitimden geçecek. 

Genel ve alan yeterlilikleri belirlenecek

Ayrıca,  

* Öğretmen genel ve alan yeterlilikleri belirleniyor, Ulusal Öğretmen Strateji Belgesi yürürlüğe girecek. 

* Eğitim Fakülteleri yeniden yapılandırılıyor. Bu kapsamda, müfredat da yenilenecek. 

İhtiyaca göre

* Eğitim fakülteleri ile diğer öğretmen adayı yetiştirilen yükseköğretim kurumlarının ve formasyon programlarının öğrenci kontenjanları, öğretmen ihtiyaç analiz ve projeksiyonları dikkate alınarak belirlenecek.  

* Yurtdışındaki eğitim kurumları ve okullara yönelik çalışma yapılarak, öğretmen sayısı artırılacak.

2015-11-23


Yorum Gönder

  1. Hasan güzel diyor ki:

    17 yıllık öğretmenim. Kiradayım param da yok, olsun. Ben asıl öğrencilere çok acıyorum; Özellikle ilk 8 yıl çin işkencesini geçti. Müfredat çok ağır. 8. sınıfta verilen ders avrupada lise sonda verilen dersi bile geçmiştir. Dünyanın en ileri eğitimine sahip finlandiyadır ve orada ilk 8 sınıfta yazılı imtihan bile yoktur. eskiden 5 ders yapılırdı şimdi 7 ders. sanki ortaokul sonu mühendis olacak. Eskiden sokaklarda çelik çomak oynayan, bilye oynayan, saklambaç oynayan çocuklar vardı nerede şimdi onlar ? Dünyanın ağır eğitimi Türkiye'de olduğu için dünyanın en kötü eğitimi de Türkiyede'dir. "Zorlaştırmayın , kolaylaştırın; Nefret ettirmeyin sevdiriniz " anlayışından çok uzak bir eğtim müfredatımız var. Çocukların ağzı var dili yok. Dersaneden kurtulacağız derken şimdi hem haftasonu kursu hem dersane var. Günde 15 saat eğtim alan ortaokul öğrencilerimiz daha çocuk. Umarım çocukların sessiz çığlıklarını duyan birileri eğitimin başına geçer.Allah kurtarsın çocuklarımızı bu zulümden.

    Etiketleri :