Öğrencilere Başbakandan Büyük Müjde!

Ak Parti seçim öncesindeki vaatleri için düğmeye basıyor. İlk olarak 10 kesime yönelik vaatler için adım atılacak, sonrası 100 güne yayılacak.

Emekli, çiftçi, esnaf, taşeron, polis, asgari ücretli, kadınlar, gençler, öğrenciler ve ev alacaklar öncelikli sırada bulunuyor.

100 günlük Eylem Planı hazırlığı yapılırken, bu planda öncelik 10 kesime verilecek. Yılbaşına kadar emeklilerden taşerona, asgari ücretliden polislere kadar farklı kesimlere yönelik düzenlemeler çıkarılacak. Diğer vaatler de, peyder pey 2016 yılında devreye girecek. İşte öncelikli adımlar: 

Emeklilerin maaşına yıllık 1.200 TL ek katkı getirecek adım hızla atılacak. Maaşlara aylık 100 TL'lik fark yansımış olacak. Bağ Kur emeklilerinin prim kesintisi kalkacak. Asgari ücretlinin halen bin TL olan ücreti, 1300 TL'ye çıkarılacak. Rakamın, 2016 yılı başından itibaren verilmeye başlanması planlanıyor.Yem ve gübredeki KDV kaldırılacak. 

ESNAFA, TAŞERONA MÜJDE

Esnafı rahatlatacak adımlar da öncelikli. 30 bin TL'ye kadar faizsiz kredi verilecek ve 51 ilde uygulanan yüzde 6 oranındaki işveren sigorta priminde esas alınan '10 işçi çalıştırma zorunluluğu' kalkacak. Taşeron çalışanlarla ilgili vaat de öncelikli hayata geçirilecek. Kamuda çalışan 200 bini aşkın taşeronla ilgili gerekli adım yıl sonuna kadar atılacak. 2016 başında bu kesim de, kamunun kadrolu personeli olacak.

Polislerin ek göstergesi 2 bin 200'den 3 bine çıkarılacak. Emniyet hizmet tazminatı da yüzde 25 artacak. Askerlerle ilgili düzenlemenin de eklenmesi bekleniyor

Kadınlara yönelik kimi adımlar da, ilk bir ayda atılacak. 30 bin TL'ye kadar faizsiz kredi imkanının yanında, kadınların doğum nedeniyle ücretsiz izinde geçirdikleri sürenin de kıdemlerine işlenmesi mümkün olacak.

Gençlerden, elinde projeyle gelenlere, 50 bin TL'ye kadar karşılıksız sermaye sağlanacak. Yurtdışına gidecek gençlerden pasaport harcı kalkacak, THY'de indirim sağlanacak

2015-11-07


Yorum Gönder

Etiketleri :