O Memurlara On Binlerce Lira Ödenebilir

Anayasa Mahkemesi'nin 30 yıldan fazla çalışan memurlar için ikramiye almasını sağlayan düzenlemesi, bu karar öncesinde emekli olan memurların da emekli ikramiyesi almasını sağladı.

48 yıl hizmet süresi olmasına rağmen 4 yıl önce emekli olurken 30 yıl üzerinden ikramiye alan eski Emniyet Müdürü Gülay Özkal, açtığı davayı kazanarak 37 bin lira daha aldı.

DAVA AÇILMASI GEREKİYOR

AYM, 25 Aralık 2014'te aldığı kararla, Emekli Sandığı Kanunu'nda yer alan "Emekli ikramiyesinin hesaplanmasında 30 yılı aşan süreler dikkate alınmaz" ibaresini, anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle iptal etti. Karar, 7 Ocak'ta Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu düzenlemeyle 30 yılı aşan hizmet süresi için ikramiye alamayan memurlar, tüm hizmet süresi hesaplanarak tazminat alma hakkı kazandı. Avukat Zafer Ay, Anayasa Mahkemesi kararından önce emekli olan memurların, 30 yılı aşan kısımda emekli ikramiyesi alabilmesi için dava açmak zorunda olduklarını söyledi. AYM kararı öncesinde hizmet süresi 30 yıldan fazla olan emekli memurların aşan kısım için talepte bulunamadığını belirten Ay, "Örneğin bir memur 42 yıl hizmet süresi de olsa ancak 30 yıl üzerinden ikramiye alabiliyordu. Hak kaybına neden olan bu durum AYM'nin kararıyla iptal edildi" dedi.

2015-10-10


Yorum Gönder

Etiketleri :