İşten Ayrılanların Maaşını SGK Verecek

İşten ayrıldıktan sonra rapor aldım parasını alabilir miyim? İşten ayrıldıktan sonra kaç gün içerisinde rapor alırsam parasını SGK öder?, İşten ayrılan ve ayrıldıktan sonra rapor alan sigortalılar için işverenler çalışmadığına dair bildirim yapacak mı? gibi sorularınızın cevabını haberimizin ayrıntılarında bulabilirsiniz.

İşten ayrılanın geçici iş göremezlik ödemesi

Yürürlükteki 5510 Sayılı Kanuna göre iş göremezlik raporu aldığı tarihten geriye dönük olarak son bir yıl içerisinde 90 günlük prim ödemesi olan sigortalılara almış olduğu raporu için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından geçici iş göremezlik ödemesi yapılmaktadır.

Geçici iş göremezlik ödemesi ayakta tedavilerde rapor alınan tarihten önceki son üç aylık kazancın brüt tutarının günlük ortalamasının 2/3’ü olarak ödenirken yatarak tedavilerde ise yarısı oranında yapılmaktadır. Ayrıca rapor ödemeleri raporlu olunan günlerin üçüncü gününden başlanarak ödenmektedir. Dolayısıyla ilk iki gün için ödeme yapılmamaktadır.

Son bir yıl içerisindeki 90 günlük süre farklı işyerlerinde geçmiş olsa bile rapor parası ödenebilmektedir.

5510 Sayılı Kanuna göre işten ayrılan sigortalılar sigortalılık niteliğini işten ayrılış tarihini takip eden onuncu günden itibaren yitirmiş sayılmaktadırlar.

İşten ayrılış tarihinden itibaren 9 gün içerisinde rapor alan sigortalıların geçici iş göremezlik ödemeleri yani rapor paraları Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılmaktadır. Tabi rapor aldığı tarihten önceki son bir yıl içerisinde 90 günlük prim ödeme şartını da sağlamış olması gerekmektedir.

Örnek:4/a yani SSK kapsamında çalışan Ahmet BEY 15.10.2015 tarihinde işten ayrılmış ve 20.10.2015 tarihinde hastalığından dolayı 20 günlük heyet raporu almıştır. Ahmet BEY 20.10.2015 tarihinden önceki son bir yıl içerisinde 90 günlük prim ödeme şartını da sağlamaktadır. Bu durumda Ahmet BEY’in rapor ödemesi Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılacaktır. Eğer boşluk verilmeden devam raporu alınırsa aynı şekilde ödeme yapılmaya devam edilmektedir.

İşten ayrılan sigortalılar için işveren çalışmadığına dair bildirim yapmalı mı?

Bilindiği üzere rapor alan sigortalıların Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan ödemelerini alabilmeleri için işveren tarafından elektronik ortamda raporlu olduğu sürelerde çalışmadığına dair bildirimin Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılması gerekmektedir.

Ancak işten ayrılan sigortalıların işverenle ilişiği kalmadığından çalışmadığına dair bildirim şartı aranmadan iş göremezlik ödemesi Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılır.

2015-11-06


Yorum Gönder

Etiketleri :