Hükümetten 5 Büyük Müjde Geldi

2016 yılında kamu kurumlarına 74 bin memur kadrosu açılacak. Önümüzdeki yıl vergi artışı olmayacak. Yeni bir vergi de getirilmeyecek. Sosyal yardımların miktarı 41,6 milyar liraya çıkarılacak. Türkiye 2019'a kadar üst gelir grubuna geçerek sınıf atlayacak. Emeklilerin maaşları yeni zamlar ile iyileştirilecek.

Seçim için geri sayım başlarken, hükümetten 5 önemli müjde geldi. Gelecek yıl vergi artışına gidilmeyecek, kamuya 74 bin personel alınacak, bu yıl 33 milyar liraya ulaşan sosyal yardımlar, 41.6 milyar liraya ulaşacak. Yıl sonunda bütçe açığı sıfırlanacak. Emeklilerin maaşlarına iyileştirmeler gelecek. Türkiye, 2016-2019 döneminde istikrar sağlayarak üst gelir grubuna sınıf atlayacak. Bugün Meclis'e gönderilecek 2016 bütçesi, enflasyonla mücadeleden tasarrufa, sosyal amaçlı yatırımlardan kalkınmaya kadar 10 ayak üzerine oturtuldu. Gelecek yıl için bütçe giderleri 540.9 milyar lira, faiz hariç giderler 485.9 milyar lira, bütçe gelirleri de 525.4 milyar lira olarak belirlenirken, bütçenin 4'te 3'ü emekliden ev kadınına kadar geniş bir kesime, eğitim, sosyal güvenlik ve sağlığa ayrıldı. 


Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, gelecek yıl kamu kurumlarına 74 bin personel alınmasının planlandığını belirtti.

Bakan Şimşek, maktu vergiler ve yeniden değerleme vergi oranlarında artış veya yeni verginin olmayacağının altını çizdi.

DİSİPLİN DEVAM ETTİ

2015 yılı sonu bütçe tahmini sonuçlarını açıklayan Bakan Şimşek, bu yıl merkezi yönetim bütçe açığının GSYH'ye oranının yüzde 1.3 olacağını belirterek, "Hiçbir açık olmayacak, 0.5 olarak öngörmüştük. Bu yıl genel devlet açığı vermeyeceğiz, bütçede dengeyi bulmuştur" dedi. Şimşek, 2015 yılında iki seçim olmasına karşın mali disiplinin devam ettiğini söyledi.

EMEKLİLERİN DURUMU İYİLEŞTİRİLECEK

Maliye Bakanı Şimşek, "Son 13 yıl içerisinde bütün dönemlerde çalışanımızı, emeklimizi, memurumuzu, çiftçimizi ve öğrencimizi bütün kesimleri gözettik. Herkesin refah seviyesini bu anlamda artırdık, önümüzdeki dönemde öyle olacak. Bizim emeklimizi de özellikle gelir dağılımını iyileştirecek şekilde hem 7 Haziran öncesinde hem de 1 Kasım öncesinde taahhüdümüz var, emeklilerimizin durumunu ciddi bir şekilde iyileştireceğiz. Bunu ilk defa yapmıyoruz" dedi. Bütçenin geçen ay 14.1 milyar lira, Ocak-Eylül döneminde 13.5 milyar lira açık verdiğini söyleyen Şimşek, bütçe açığının önümüzdeki aylarda düzeleceğini kaydetti.

İŞSİZLİK ÖDENEĞİ ARTIYOR

2016'da asgari ücretin 300 lira artışla bin 300 liraya çıkarılması, yaklaşık 5 milyon asgari ücretlinin yanı sıra işsiz kalanları da rahatlatacak. Asgari ücrete yapılacak zam, işsizlik maaşını da yukarıya çekecek. En düşük işsizlik maaşı 657, en yükseği bin 324 lira olacak. İşsizlik maaşı, brüt asgari ücrete göre belirleniyor. Ödenen işsizlik maaşı, son 4 ayda alınan brüt ücretin ortalamasının yüzde 40'ı oluyor. Ancak işsizlik maaşı, brüt asgari ücretin yüzde 80'ini geçemiyor. Bin 300 liralık net asgari ücretin, brütü yaklaşık bin 655 lirayı buluyor. Yeni asgari ücretle, en düşük işsizlik maaşı damga vergisi kesilmiş olarak 657 lira olacak. En yüksek işsizlik maaşı da vergisi kesilmiş olarak bin 314 lirayı bulacak. Ayrıca işsizlik maaşı almanın şartları kolaylaşırken maaş süreleri de uzatılacak.

2016'DA BİN 300 LİRA

Bakan Şimşek, asgari ücretin ne zaman bin 300 lira olacağına ilişkin soruya ise şu yanıtı verdi: "Bekar asgari ücretli için bugün bin lira olan rakam, 2016'da bin 300 lira olacak. Şu anki modelimizde bu komisyon bunu değiştirebilir. Hükümetimiz 1 Ocak'tan itibaren biz bunu önerelim' diyebilir, komisyon da bunu kabul ederse, 1 Ocak'tan itibaren olur. Komisyon karar verecek. 3 çocuklu için 1380 lira olacak."

2015-10-17


Yorum Gönder

Etiketleri :