Emeklilere Müjde! 3 Maaş Alacaklar

Sosyal Güvenlik Sistemindeki yapılanma süreci tamamlandığında her emeklinin 3 aylığı olacak;

1- Temel Emekli Aylığı,

2- Ek Emekli Aylığı,

3- Bireysel Emekli Aylığı. Bunlar sosyal güvenlik literatüründe;

Birinci Sütun Emeklilik Sistemi,

İkinci Sütun Emeklilik Sistemi,

Üçüncü Sütun Emeklilik Sistemi diye yer almıştır.

AB tam üyelik sürecindeki taramalardan biri bu alanda yapılır. Bu üç emeklilik sistemini uygulamayan ülkeler tam sosyal sayılmazlar. Birinci ve İkinci Emeklilik Sistemine katılım zorunludur. Üçüncü Sütun isteğe bağlıdır; katılım zorunlu değildir.

Bunlar Almanya’da var mı? Var. Fransa’da? Var. Ta kuzeydeki İsveç’te, Norveç’te, Danimarka’da da var.

Şimdi kendimize bakalım:

Temel emekli aylığı yani birinci sütun emeklilik sistemi kurulmuş ve 4/a, 4/b ve 4/c emeklilik ile geçici 20’nci madde diye anılan sandıklarla bu sistem çalıştırılmaktadır. Küçük sorunları olsa da çok iyi işleyen bir sisteme sahibiz. Bu alanda verilemeyecek hesabımız yok.

Üçüncü sütun emeklilik yani bireysel emeklilik konusunda da problem yok. Sistem çok güzel kuruldu. Hazine garantisi var. Devlet desteği var. Sistem daha yeni olmasına rağmen şimdiden 6 milyon katılımcı var. Demek ki, isteyince oluyor. İsteğe bağlı olmasına rağmen 6 milyon katılımcı prim ödüyor; kimsenin gıkı çıkmıyor.

Gelelim ikinci sütun emekliliğe; işte karnemizdeki kırık bu. Aslına bakılırsa ufakta olsa bu hizmet var.

Askerlerin OYAK’ı, SSK’nın SİYAV’ı ve bankaların özel sandıkları aslında ikinci sütun emekli sandıklarıdır. Ancak mevcut uygulamalar tüm çalışanları kapsamadığı ve disiplin altında olmadığı için sistem değeri kazanmıyor. Bilinseydi 2006 yılındaki reformda bunlarda disiplin altına alınabilirdi.

İkinci emeklilik sistemini kurmak kolaydır. Yükü birinciden az olur. Bu sistem emeklinin sağlık yardımlarını üstlenmediğinden ve aylık miktarları birinci sütundan daha az olduğundan prim yükü düşüktür. Finansmanı % 7 prim ile sağlanır. Zaten kıdem tazminatının işverene yükü de bu orandadır.

İşletmeyi devlet değil, bireysel emeklilik sisteminde olduğu gibi üstlenici sigorta firmaları yapar. Tabi yine hazine kontrolünde. Büyük işletmelerden isteyen kendi sandığını kendi kurar.

3 emekli aylığını birden almayı kim istemez ki.

2015-11-09


Yorum Gönder

Etiketleri :