Bakandan Taşeronlarla ilgili Flaş Açıklama

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek sabah saatlerinde A Haber canlı yayınında Murat Akgün'ün sorularını cevapladı.

Şimşek Akgün’ün “Taşeron işçilerle ilgili bir vaat planlama var mı? Çünkü bugün Sabah Gazetesi’nde 100 bin taşeron işçiye kadro diye bir haber vardı bu konudaki durum nedir?” sorusuna;

“Taşeron işçi kardeşlerimizin biz hem durumlarını düzelttik haklarını iyileştirdik. Hem de geçen sene kanuni düzenleme yaptık. Bu kanuni düzenleme ile biz çok net olarak dedik ki asli işi yapanlar kadroya alınacak. Ama hizmet alımı esas konusu faaliyet konusu olmayan noktalarda hizmet alımı devam edebilir. Mesela şöyle Maliye Bakanlığı’nın işi nedir bütçe yapmak vergi toplamak vesaire mesela güvenlik bizim işimiz değil. Mesela çalışanlarımıza yemeğin hazırlanması bizim asli işimiz değil. Bizim uzmanlık alanımız da değil.

Dolayısıyla şunu anlatmaya çalışıyorum. Yani biz bu konuda kanuni düzenlemeyi yaptık. Çok güçlü bir irade ortaya koyduk. Sayın Başbakanımız da çok net olarak bunu söyledi. Kamunun ihtiyaç duyduğu alanlarda kadro verilecektir. Bunun için bence bu Sabah Gazetesi’ndeki rakamları ben doğru bulmuyorum. Çünkü rakam onun çok üzerinde olabilir. Mesele o değil zaten. Mesele biz prensip olarak doğru bir düzenleme yaptık.” yanıtını verdi.

2015-10-13


Yorum Gönder

Etiketleri :