SSK emeklisi kız çocuğu emekli sandığından yetim aylığı alabilir mi ?

Soru: 1965 doğumluyum. Bekarım, hiç evlenmedim. SSK’lıyım. Annem rahmetli. Hiç kimsem yok. Rahmetli babam SSK emeklisiydi. Emekli olduğumda babamın maaşını alabilir miyim?  Şengül DEMİREL

Cevap: Emekli olduğunuzdan, babanızdan dolayı SSK’dan yetim aylığı alamazsınız. Çünkü SSK, sigortalı çalışan veya kendi çalışmalarından dolayı sosyal güvenlik kurumlarından gelir ve aylık alanlara yetim aylığı bağlamaz.

Babanız SSK değil de Emekli Sandığı emeklisi olsaydı, hem sigortalı çalışırken hem de emekli olduğunuzda, Emekli Sandığı’ndan yetim aylığı alabilirdiniz. Bu durum yasalar arasındaki farktan kaynaklanıyor. Çevrenizde sizin durumunuzda olup, Emekli Sadığı’ndan yetim aylığı alanlar olabilir. Bunlar sizi yanıltmasın.

SGK.NET Google Aramaları:

ssk çalışanıyım babamın emekli maaşını alabilirmiyim
SSK emeklisi kız çocuğu emekli sandığından yetim aylığı alabilir mi ? makalesi Ana Sayfa, SGK kategorisinde yayınlanmaktadır.

“SSK emeklisi kız çocuğu emekli sandığından yetim aylığı alabilir mi ?” için 10 yorum

 1. Cemile Hande Vural diyor ki:

  Emekli sandığı emeklisiyim. Babam ssk emeklisi ve 1999′da vefat etti. Annem Bağkur emeklisi ve yeni vefat etti. Boşandım. Yetim aylığı alabilir miyim?

 2. Özcan boztepe diyor ki:

  Selam
  Annem babamizin vefaatindan dolayi emeklisini baglandi,ne yazikki annemde vefaatindan etti
  Ben yurtdisinda yasiyorum,esimden bosandin ,yanliz yasiyorum,ailece en kücük yasadik kizim
  Acaba yurtdisinda olsamda babamin emeklilgini bana baglama gibi bir olacak varmidir

 3. melek efe diyor ki:

  annem babamdan kalan işçi emeklisi maaşını alıyor. şuanda onunla evi geçindiriyor ben boşandıktan sonra sigortalı çalıştığım için babamın maaşını almak için baş vuruda bulunmadım.emekli olamassam baş vuruda bulunsam bu maaşı alabilirmiyim alabilirsem şayet annem olmadığı takdirde hepsini ala bilecek miyim.

 4. Gülden Eliçe diyor ki:

  Ben 2009 yılında ssk dan emekli oldum. Babam da emekli sandığı emeklisi. Vefat durumunda yetim maaşı alabilir miyim

 5. FATMA KILAF diyor ki:

  BEN 2010 SGKDAN EMEKLI OLDUM BABAM SGDAN EMEKLI IDI ANNEM ALIYORDU ANNEMDE VEFAT ETTİ BABAMIN MAAŞINI ALABİLİRMİYİM

 6. satı cüceoğlu diyor ki:

  1999 yılında eşimi kaybettim,eşimin hiçbir sosyal güvencesi yok.2006 yılında isteğe bağlı ssk emeklisi oldum,babam 1980 yılında vefat etti,babam çalışan ssk emeklisiydi.hem kendi maaşımı hemde babamın maaşını alabilirmiyim

 7. hakan ertekin diyor ki:

  ssk emeklisiyim babam emekli sandığı emeklisiydi.budurumda yetim aylığı alabilirmiyim.

 8. Ebru sarac diyor ki:

  Merhaba 1986 dogumluyum 1993 yilinda babami kaybettim, bosanmis oldugum icinbabamdan emekli ayligi aliyorum babam ssk emeklisi.yeni bi ise basliyicam sskli olarak calisicam babamin emekli maasini alabilirmiyim ?

 9. ÖZNUR AKYÜREKLİ diyor ki:

  Babam 2005 yılında vefat etti. Annem ile babam 1997 yılında ayrılmışlardı. Annem babamın maaşını alamıyor, kadınlara verilen maaşdan yararlanamıyor. Ben de eşimden 2010 ayrıldım. Annemle birlikte kalıyoruz 2 çocuğum var. Epeyidir çalışıyorum. Babam maaşından nasıl yararlanabiliriz.
  Teşekkür ederim.

 10. Z. Binhan Aydıngöz diyor ki:

  2007de babam vefat etti anneme dul maaşı bana yetim maaşı bağlandı. Annem dul maaşını artık almıyor. Benim aldığım yetim maaşı oranı yeniden düzenlenecek mi? Bunun için Emekli Sandığına müracaat etmelimiyim? Ben bu durumda kaçta kaçını alıcam? Teşekkürederim.

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
hurda arac
Hurda araçlara kaç para ödenecek

2012 yılı için çıkan hurda araçlar için ne kadar para ödenecek ? Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, seyir güvenliği için...

Kapat