Haber

SSK emeklisi kız çocuğu emekli sandığından yetim aylığı alabilir mi ?


Soru: 1965 doğumluyum. Bekarım, hiç evlenmedim. SSK’lıyım. Annem rahmetli. Hiç kimsem yok. Rahmetli babam SSK emeklisiydi. Emekli olduğumda babamın maaşını alabilir miyim?  Şengül DEMİREL

Cevap: Emekli olduğunuzdan, babanızdan dolayı SSK’dan yetim aylığı alamazsınız. Çünkü SSK, sigortalı çalışan veya kendi çalışmalarından dolayı sosyal güvenlik kurumlarından gelir ve aylık alanlara yetim aylığı bağlamaz.

Babanız SSK değil de Emekli Sandığı emeklisi olsaydı, hem sigortalı çalışırken hem de emekli olduğunuzda, Emekli Sandığı’ndan yetim aylığı alabilirdiniz. Bu durum yasalar arasındaki farktan kaynaklanıyor. Çevrenizde sizin durumunuzda olup, Emekli Sadığı’ndan yetim aylığı alanlar olabilir. Bunlar sizi yanıltmasın.

SGK.NET Google Aramaları:

yetim maaşı alan kız,kizcocuguhemyetim hemde emekli ise babasindan maas alirmi,s s k emekliyim benim emekli sandığı babam s s k emelisi üçündende maş alabilirmiyim,emekli sandıgı baba ve ssk emeklısı anneden ne kadar maas alınır,sskdan emekli maşı alan evlenmemiş kız cocugu babsınfan emekli maaşı alabilirmi,ssk sorgulama ben dedemdem aylık alabilirmiyim,kız çocuğu babanın emekli maaşını alabilirmi,yetim kiz cocuklari,torba yasadinda emekli dul yetim ayliklari,sigorta emeklisiyim babam emekli sandığı emeklisi maaş
Perşembe, 20 Eylül 2012, 10:32


“SSK emeklisi kız çocuğu emekli sandığından yetim aylığı alabilir mi ?” için 10 cevap

 1. Emekli sandığı emeklisiyim. Babam ssk emeklisi ve 1999′da vefat etti. Annem Bağkur emeklisi ve yeni vefat etti. Boşandım. Yetim aylığı alabilir miyim?

 2. Selam
  Annem babamizin vefaatindan dolayi emeklisini baglandi,ne yazikki annemde vefaatindan etti
  Ben yurtdisinda yasiyorum,esimden bosandin ,yanliz yasiyorum,ailece en kücük yasadik kizim
  Acaba yurtdisinda olsamda babamin emeklilgini bana baglama gibi bir olacak varmidir

 3. annem babamdan kalan işçi emeklisi maaşını alıyor. şuanda onunla evi geçindiriyor ben boşandıktan sonra sigortalı çalıştığım için babamın maaşını almak için baş vuruda bulunmadım.emekli olamassam baş vuruda bulunsam bu maaşı alabilirmiyim alabilirsem şayet annem olmadığı takdirde hepsini ala bilecek miyim.

 4. Ben 2009 yılında ssk dan emekli oldum. Babam da emekli sandığı emeklisi. Vefat durumunda yetim maaşı alabilir miyim

 5. BEN 2010 SGKDAN EMEKLI OLDUM BABAM SGDAN EMEKLI IDI ANNEM ALIYORDU ANNEMDE VEFAT ETTİ BABAMIN MAAŞINI ALABİLİRMİYİM

 6. 1999 yılında eşimi kaybettim,eşimin hiçbir sosyal güvencesi yok.2006 yılında isteğe bağlı ssk emeklisi oldum,babam 1980 yılında vefat etti,babam çalışan ssk emeklisiydi.hem kendi maaşımı hemde babamın maaşını alabilirmiyim

 7. ssk emeklisiyim babam emekli sandığı emeklisiydi.budurumda yetim aylığı alabilirmiyim.

 8. Merhaba 1986 dogumluyum 1993 yilinda babami kaybettim, bosanmis oldugum icinbabamdan emekli ayligi aliyorum babam ssk emeklisi.yeni bi ise basliyicam sskli olarak calisicam babamin emekli maasini alabilirmiyim ?

 9. Babam 2005 yılında vefat etti. Annem ile babam 1997 yılında ayrılmışlardı. Annem babamın maaşını alamıyor, kadınlara verilen maaşdan yararlanamıyor. Ben de eşimden 2010 ayrıldım. Annemle birlikte kalıyoruz 2 çocuğum var. Epeyidir çalışıyorum. Babam maaşından nasıl yararlanabiliriz.
  Teşekkür ederim.

 10. 2007de babam vefat etti anneme dul maaşı bana yetim maaşı bağlandı. Annem dul maaşını artık almıyor. Benim aldığım yetim maaşı oranı yeniden düzenlenecek mi? Bunun için Emekli Sandığına müracaat etmelimiyim? Ben bu durumda kaçta kaçını alıcam? Teşekkürederim.

Bir Cevap Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
hurda arac
Hurda araçlara kaç para ödenecek

2012 yılı için çıkan hurda araçlar için ne kadar para ödenecek ? Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, seyir güvenliği için...

Kapat