SGK İşyerlerini Denetliyor

SGK İşyerlerini Denetliyor

 

SGK, sigortasız olarak işçi çalıştıran işyeri ve işverenlerin peşini bırakmıyor.SGK,sigortasız ve kaçak işçi çalıştıran işyerleri için bünyesinde Kayıtdışı İstihdamla Mücadele Daire Başkanlığı birimini kurdu.Sosyal güvenlik kurumuna bağlı olarak çalışan 1.100 denetmen iş yerlerindedenetimler yaparak kayıt dışı istihdamın önüne geçmeye çalışıyor. SGK, denetimleri daha sağlıklı ve başarılı yapabilmek için denetmenlerin sayılarını 2012 sonuna kadar 1.500 yapacak.SGK , sigortasız işçi çalıştıranların kayıtdışı istihdamla işçinin parasını çaldığını belirtiyor.

SGK , kayıtdışı istihdamla mücadele etmek için eğitim faaliyetlerine daha fazla önem verecek.Bu kapsamda işçi ve işverenleri bilgilendirmek için bir reklam filmi çekilecek.

 

1 MİLYON KİŞİ TESPİT EDİLDİ

Son 10 yıllık süreçte kayıtdışılılık 10 puan gerileyerek yaklaşık olarak 10 milyon seviyelerine düştü.Geçtiğimiz 3 yıl içerisinde 1 milyon 160 bin kişinin kurumlar arası veri paylaşımı ile kayıtdışı olarak çalıştığı tespit edildi. Kurumlar arası veri paylaşımında b ankalar ve kamu kurumları sayesinde 700 bin kişi,Portör muayeneleri ile 70 bin kişi,  Alo 170 İhbar Hattı ile 37 bin kişinin kayıtdışı olarak istihdam edildiği ve çalıştırıldığı saptandı.

 

VERGİ KAÇIRIYORLAR

İşverenlerin sigortasız olarak işçi çalıştırmalarının sebebi sigorta primi ve devlete vergi ödemekten kurtulmaktır.SGK , yapılan araştırmalar sonucunda işverenlerin işçiye 800 tl yerine 900 tl vererek bu durumu onlarada kabul ettirdikleri belirlendi.Sigortasız çalıştırdığı işçinin 250-300 tl sini çalmış ve işçinin gelecekte olası emekliliğinede zarar vermiş oluyor.

 SGK İşyerlerini Denetliyor makalesi Ana Sayfa, SGK kategorisinde yayınlanmaktadır.

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
Vatandaş SGK ‘dan Memnun

Vatandaş SGK 'dan Memnun   TÜİK verilerine göre yapılan değerlendirmelere göre en fazla memnun oluna alan sağlık hizmetleri.Buna göre sağlık...

Kapat