OKULDAN UZAKLAŞTIRMA ALANLAR YANDI !

Eğer sizler okuldan uzaklaştırma aldı iseniz mutlaka bu haberimiz sizide ilgilendiriyor. Zira uzaklaştırma alanlara bir darbe de SGK'dan geldi işte ayrıntılar !

5510 sayılı Kanuna göre lise öğrencisi olanlara 20 yaşına kadar, üniversite öğrencisi olanlara da 25 yaşına kadar anne ya da babaları üzerinden sağlık hizmeti verilmektedir. Ayrıca, yetim aylığı ödenmesinde de öğrencilik durumlarına göre 20/25 yaşları esas alınmaktadır.

Sosyal Güvenlik Kurumu 31 Temmuzda taşra teşkilatına gönderdiği talimat ile hangi durumların öğrencilik kapsamında olduğunu yeniden belirledi.

SGK’nın yeni değerlendirmesine göre, pedagojik formasyon sertifika programına devam edenler, açık öğretim liselerine devam eden öğrencilerden iki dönem üst üste kaydını yenilemeyenler, üniversite öğrencileri için hazırlık önlisans ve lisans eğitimleri için öngörülen azami süreleri tamamlayıp mezun olamayanlar, üniversite kaydını yenilemeden kayıt donduranları SGK öğrenci saymayacak ve bunun sonucu olarak da verdiği sağlık hizmeti ile ödediği yetim aylığını kesecek.

En kötü durumda olanlar ise bir okuldan uzaklaştırma alanlar.

Yüksek öğretim kurumundan bir yarı yıl için uzaklaştırma alan öğrencinin, öğrencilik haklarının devam etmeyeceğine karar veren SGK, uzaklaştırma alan öğrenciye hem sağlık hizmeti vermeyecek hem de yetim aylığı alıyorsa aylığını kesecek.

Düşenin dostu olmazmış. SGK’da böyle düşünmüş olacak ki böylesine bir talimat çıkarmış.

2015-09-15


Yorum Gönder

Etiketleri :