Haber

Rapor alan işçinin ücreti kesilir mi ?


Rapor alan işçinin maaşı kesilir mi maaşından kesinti yapılabilir mi ?

Merhabalar Ben Berna Çokbilir sizlere bir soru soracağım. Benim erkek kardeşim bir şirkette getir götür işleri yapılor ve işçi olarak çalışıyor. Soğuk algınlığından dolayı kardeşime tam 5 gün rapor verilmiş. Neyse kardeşim maaşını aldığında ise bu 5 günlük çalışmadığı günün parası kesilmiş. Bu mümkün mü ?

Raporlu işçinin maaşı kesilir mi ?

Raporlu işçinin maaşı kesilir mi ?

Berna Çokbilir. ADANA

Merhabalar Berna Hanım, Bir çok işveren rapor alan işçilerin ücretlerini aldığı rapora tekabül eden miktarınca kesmektedirler. Buna gerekçe olarak da, SGK’dan geçici iş göremezlik ödeneği yani rapor parası aldığını göstermektedirler. Ancak, işverenlerin bu uygulaması yanlıştır. Çünkü, 4857 sayılı iş yasasının 49’uncu maddesinin son fıkrasında; “Hasta, izinli veya sair sebeplerle mazeretli olduğu hallerde dahi aylığı tam olarak ödenen aylık ücretli işçilere 46, 47 ve 48’inci maddenin birinci fıkrası hükümleri uygulanmaz. Ancak bunlardan ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalışanlara ayrıca çalıştığı her gün için bir günlük ücreti ödenir.” hükümleri bulunmaktadır. Bu hükümlere göre, yevmiye veya gündelik usûlle çalışan değil de, ay üzerinden ücreti tahakkuk eden işçilerin raporlu oldukları dönemde işverenlerin ücretlerini kesmemesi ve tam olarak ücretini ödemesi gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Ssk gün sorgulama başlıklı makalemizde e devlet ile ssk hizmet dökümü, sgk sorgulama ve şifresiz ssk sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

SGK.NET Google Aramaları:

rapor alınca maaş kesilir mi,kaç gün rapordan sonra maaş kesilir,raporluyken maaş kesilir mi,2 günlük rapor maaştan kesilir mi,raporlu olunca maaş kesilir mi,RAPOR ALININCA MAAŞ KESİLİR Mİ,kaç gün rapordan sonra maaş kesilir 2013,kaç günlük rapor maaştan kesilir,rapor alınca maaştan kesilir mi,raporlu işçinin ücreti
Salı, 19 Mart 2013, 13:17


“Rapor alan işçinin ücreti kesilir mi ?” için 11 cevap

 1. 1 gun raporlu olunca iş yerinde yaptıgım fazla mesai parasından kesilme eger fazla mesaim yoksa aylık ücretimden raporlu oldugum saat yada gun kadar işverenin kanunen para kesme hakkı varmıdır?

 2. merhaba ben maaşlı çalısıyorum tekstilde iş olmadığından dolayı çalışmadıgımda maaşımızdan kesilmesi doğru mu.TEŞEKKÜRLER ..

 3. slm ben bır unuversıtede çalışıyorum amaunıversıtenın kendı bunyesınde degıl arada vakıf var ve ben hamıleyım gecen ay 3 gun ama farklı günlerde rapor aldım hamılelıgımden dolayı ve bu ayın uc gun ıcerınde maaşından kesıle bılıyormu…

 4. Merhaba 2 gunluk bir rapor alinirsa bu gunler ssk mizdan kesiliyormu?yani 30 gun olan pitim 28 gun mu yatsr ? Tsk

 5. Ben özel bir şirkette 14 yıldır çalişmaktayım 2 ay once bel fıtığından ameliyat oldum ıkı aydır maaş almıyorum iş yerınınde bana maaş vermesı gerekmıyor mu amelıyattan oncede 5 gunluk raporum vardı 5 gune 102 tl para aldım bunda bır yanlışlık yokmudur ben bankadan 1.190 tl maaş alıyorum.bu konuda benı aydınlatırsanız sevınırım.ve bu durumda işten ayrılırsam ne kadar tazminat alabılırım.

 6. Merhabalar,
  Ben özel sektörde çalışan sigortalı bir işçiyim ve halı saha maçında ayağım kırıldı ve tabiki raporu hastalık olarak aldım ve 45 gün maaş ödemesi iş yeri tarafından tarafıma yapılmadı Sgk’nın bana maaş ödemesi yapacağını bahane ederek.Yukarıda okuduğum yazı itibariyle benim normal şartlarda iş kanuna göre iş yerimin maaş kesintisi yapmaması gerektiği yazıyor sizce bu yaşamış olduğum durumda bir usulsüzlük var mı ve Sgk’nın rapor dolayısıyla yaptığı ödeme bana kanunen tanınmış bir hak mı yoksa iş verenin raporlu geçirdiğim sürede benden kestiği maaşın karşılığı mı?kısa zaman içinde bana geri dönüş yapar ve değerli yorumunuzu benimle paylaşırsanız çok sevineceğim.

  Saygılarımı Sunar Güzel Günler Temenni Ederim.

 7. Merhaba,
  17/12/2012 den beri özel bir şirkette çalışıyorum.Geçtiğimiz nisan ayında sağlık problemlerim dolayısıyla 2 gün rapor almak zorunda kaldım.İşverenim 2 günlük raporumu maaşımdan kesmiş.Bu doğrumu daha önce çalıştığım yerlerde böyle bir durumla karşılaşmamıştım.Bilgi verirseniz sevinirim.Şimdiden teşekkürler…

 8. slm
  yaklaşık 12 yıldır özel bir firmada bir fiil gece çalışıyorum
  temmuzda 25 yıllık hizmet yılım doluyor ssk girişim 01,07,1986
  01,07,1970 doğumluyum prim gümleri şuan 7000 civerında ve çalıştıkça emekli aylığımın
  düşeceğinden dolayı emekliliğim verip sigortasız çalışmayı düşünüyorum
  işyerinde alacağım tazminatım sürekli gece çalışmamdan dolayı fark edermiteşekürler

 9. merhaba ben 18 sene maliyede çalıştıktan sonra istifa ettim ve şu anda ikramiyemi alabilirmiyim yeni bir yasa çıktımı şimdiden tşk.

 10. Selamlar Hasan Bey, Soruyu yanlış yere sormuşsunuz ama yinede cevap verelim. Emekliliği hak ettikten sonra çalıştığınız her gün emekli maaşınızda düşük olacaktır.

  Saygılar.

 11. MERHABA SİGORTA PİRİMİM DOLDU AMA EMEKLİLİĞEME 11 YIL VAR MALUM YAŞ BEKLİCEZ SİGORTALI ÇALIŞMAYA DEVAM EDİYORUM BU DURUM EMEKLİ OLUNCA MAAŞIMIN DÜŞMESİNE SEBEP OLURMU.TEŞEKKÜRLER

Bir Cevap Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Doğum Borçlanması
Doğum borçlanması yaşı öne yada geriye çeker mi ?

03.08.1972 doğumluyum, sigorta başlangıcım 11.11.1991. İlk doğumumu 13.09.1996'da yaptım, yasal izinden sonra çalışmaya devam ettim. İkinci doğumumu 26.04.2004'te yaptım, yasal...

Kapat