Emekli sigortasız çalışabilir mi ?

Emeklinin sigortasız çalıştırılması durumu emekli sigortasız çalıştırma ve çalıştırılırsa…

Merhabalar Ben Hüseyin Umut Vural geçtiğimiz iki ay içinde emekli oldum. Emekliliğin keyfini süreyim derken bu hayat şartları ve aldığım para malesef bana yetmiyor. Bende karar vererek yeniden çalışmaya karar verdim. Sizlere şunu sormak istiyorum görüştüğüm işyeri beni sigortalı yapmak istiyor emekli olduğum halde ama ben emekli maaşım kesilecek diye korkuyorum. Acaba emekli olan bir kişi çalışırsa ve sigortalı gösterilir ise emekli maaşından kesinti olur mu ? Emekli çalışsam ne olur ?

emekli calisan

Cevap:

Merhabalar Hüseyin Umut Vural, Emekli olduktan sonra 5510 sayılı Kanun’un (4-a) maddesine göre sigortalı olarak gösterilir ve çalışabilir. Bu durumda emekli aylığınızda herhangi bir kesinti söz konusu olmaz. Görüştüğünüz işyerinin sizi sigortalı göstermesi zaten kanun olarak gerekir. İşveren sizin adınıza destek primi ödeyecektir. Sigortasız çalışmanız kanunsal olarak yanlıştır. Sigortalı çalışacaksınız ve maaşınızdan para kesilmeyecektir.

SGK.NET

 

Emekli sigortasız çalışabilir mi ? emekli sigortasız çalışırsa cezası,sigortasız çalışan emekliye ceza,emeklinin kaçak çalışması,emekliler sigortasız çalıştırılması,emekli sigortasız çalışırsa makalemiz hakkında sorularınızı, aşağıdaki bölümden bize gönderebilirsiniz.


Emekli sigortasız çalışabilir mi ? makalesi Ana Sayfa, Sgk Soru Cevaplar kategorisinde yayınlanmaktadır.

“Emekli sigortasız çalışabilir mi ?” için 2 yorum

  1. sadık özgör diyor ki:

    mart ayı maaşı ile nisan maaşı arasında 120, tl .eksik nedenni göremedim lütfen yanıtlarmısınız saygılarımla.

  2. umut diyor ki:

    merhaba size bir sorum olacak baba ve iki oğlu calışıyor ama baba sigortasız oglu devralmış işyerini digeri sigortalı belediyede calışan iki kisi geliyor işyerine oglu babamda calışıyor deyip imza atıyor yni üç kişi calışıyoruz diyor ne yapmaları gerekir

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.