Dul ve yetim aylığı hangi durumlarda kesilir ? Şartlar nelerdir ?

Yetim aylığı ne zaman kesiliyor kesilmesi hangi durumlara göre değişiklik gösterir ve kesilir ?

Selamlar ben Arif Boybay, bir sorum olacak sizlere. Benim kız kardeşim babamdan dolayı yetim maaşı alıyor. Toplamda 200 küsür ayılor aylık acaba hangi şartlarda kardeşimin kız kardeşimin bu maaşı kesiliyor yardımcı olur musunuz ?

Cevap

yetim ayligi

Yetim maaşı alan kız çocuklarının maaşları şu şartlarda kesilir;

Herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşlarına tabi olarak çalışmaya ve buralardan gelir veya aylık almaya başladıkları zamanlarda maaşları kesilmekte olup evlilik yapmaları halindede yine bu maaşları kesilmektedir.
Kız çocuklarında 18 yaşına gelmiş olmalarında tahsis servisine giderek maaşın devam etmesi yönünde kuruma bilgi vermeleriyle maaşlarını devam ettireceklerdir, evlenme ve sosyal güvenlik kurumunda çalışmaya başlaması halinde maaşları kesilir.
Yeni 6111 sayılı yasada maaşların kesilmesine ilişkin herhangi bir ibare söz konusu degildir. Emekli sandığından maaş alan kız socuğu bir yerde sgk lı olarak çalışmaya başlarsa maaşı kesilmez ken, bağkur yada sigortadan yetim maaşı alan kız çocuğu ssk lı yada bağkurlu olarak bir işte çalışması durumunda bu maaş kesilecektir.

SGK.NET

 

Bir önceki yazımız olan Ssk gün sorgulama başlıklı makalemizde e devlet ile ssk hizmet dökümü, sgk sorgulama ve şifresiz ssk sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

SGK.NET Google Aramaları:

yetim maaşı ne zaman kesilir,ölmüş eşimden maaş alıyordum kesildi neden,yetim maaşı alan çalışmaya başlarsa,yetim aylığı alan çalışırsa,maluluk maası alan bir kişi sgklı işte çalışabilirmi,kızım 18 yaşına girdi sgk maaşı kesildi,eşim öldü maaşinı alıyom başkasıyla yaşıyom şikayet etmişler maaşım kesilirmi,EMEKLİ SANDIĞINDAN YETİM AYLIĞI ALAN IN MAAŞI HANGİ ŞARTLARDA KESİLİR,emekli sandığı yetim aylığı kesilme şartları,ciftmaashangidurumdakesilir
Dul ve yetim aylığı hangi durumlarda kesilir ? Şartlar nelerdir ? makalesi Ana Sayfa, Sgk Soru Cevaplar kategorisinde yayınlanmaktadır.

“Dul ve yetim aylığı hangi durumlarda kesilir ? Şartlar nelerdir ?” için 14 yorum

 1. ZEHRA diyor ki:

  BABAMDAN ALDIĞIM MAAŞI BU AY SGK GERİ ÇEKMİŞ 2007 DEN BERİ ALIYORDUM HİÇ SORUN YOKTU EŞİMDEN 1999 YILINDAN BERİ ÖLÜM AYLIĞI ALIYORUM 2007 DE EMEKLİ SANDIĞINDAN ALDIĞIM MAAŞ 537 LİRA İDİ YANİ ASGARİ ÜCRETİN ALTINDA PEKİ ŞİMDİUE KADAR HERHANGİ BİR YAZI GEJMEDEN BENİMMAAŞIMI GERİ ALMA HAKLARI VARMI NE YAPMALIYIM MAHKEMEYE VERSEM KAZANIRMIYIM BURDA BENİM SUÇUM NEY KURUMUN HATASINIBİZMİ ÇEKECEYİZ

 2. esra tuna diyor ki:

  kardeşim babamdan emekli maaşı alıyor eşinden ayrıldı. 4 sene önce. 3.5 senedir de bir yerde sigortasız çalışıyor. çalıştığı ıspat edilirse maaşı kesilir mi. geriye dönük para talep eder mi sgk.

 3. semra türkmen diyor ki:

  bende babamdan yetim maşı alıyordum kardeşlerimle aramda anlaşamamzlık vardı şikayet etmişler yalan yere dentmenler araştırma yapmadan maşımı kestiler 8 aydır soyal siğortalar beni oylıyor çünü bizi aynı evde eşimle görmediler ve eski eşim boluda ben istanbulda yaşıyorum ben maşımı almak içn napmalıyım yardımcı olursanız sevinirim tel nom 0551 203 88 02

 4. mustafa yıldırımhan diyor ki:

  benim sorum şu annem ve iki kız kardeşim engellidir,iki kız kardeşim bakım merkezinde kalıyor,annemin iki maaışı var birini iptal etmek istiyoruz cünkü diyelimki ben öldüm benden başka bakacak kimseleri yok,bu durumda bakım merkezi bunlaraı sokağa atıcak sokata perişan olarak ölürler,deletin ruhsal bakım merkezi var bayanlar icin manisada dolu yenisininde devlet acmıyor, perişan olucaklar bu durumda iki aylığın birini kestirmek feragat etmek hakkımız varmı kanuni gerkceyi gösterirsem.

 5. elif doğanay diyor ki:

  annem babamdan dolayı emekli sadığından dul maaşı ve,bağkur emeklisi ölen babasından da yetim aylığı alıyor.2 yıl önce teyzeminde emekli sandığına tabii olan eşi öldü.oda babasından dolayı yetim maaşı almak için müracaat etti. babalarından dolayı alacakları yetim aylığı aralarında nasıl pay edilir.müracaat tarihinden itibaremi,eşinin öldüğü tarihten itibarenmi babasından yetim aylığı alır?

 6. ercan diyor ki:

  eşinde boşanıp babasından maaş alan kimse bu dul maaşına kredi kullandığında kredi borcu bitmeden evlenebilir mi evlenirse kredi borcu ne olur?

 7. Ozlem diyor ki:

  Sayın yetkılı benım babamdan yetim maaşım var yaklaşık altı ay önce işe girdim ama girdiğim kurum SGK ya bağlı degıl yani benım özel bu saglık güvencesi gibi bısey var çalıştığım kurum tzhemsan Vakfı’na tabı ben yetim maaşımı bıldırmelı miydım

 8. gamze yıldırım diyor ki:

  Babamdan dolayı yetim maaşı alıyordum. 3 hafta önce ücretli öğretmenliğe başladım. Sigortam olacağı için maaş kesilecek denildi,dilekçe yolladım Ankara’ya ama maaşım iptal edilmemiş. Dilekçe dışında başka ne yapmam gerekıyor? Ayrıca bi yerde ücretli, sözleşmeli vb çalışıldıgında maaşta kesinti ya da iptal olmuyor diye okudum. Bunlar ne kadar doğru beni acilen bilgilendirirseniz sevinirim.

 9. dilek diyor ki:

  eşinde boşanıp babasından maaş alan kimse bu dul maaşına kredi kullandığında kredi borcu bitmeden evlenebilir mi evlenirse kredi borcu ne olur ve diğer yetim maaşı alan kardeşlerin maaşından geri kalan kredi borcu kesilir mi bu konuda aydınlatıcı bir cevap bekliyorum

 10. çilem diyor ki:

  slm çilem ben babamdan yenı maasa baglanıorum ve esmden ayrılmısdımm nıkahsız bebek olursa bu maas kesıle bılırmı cvabınızı beklıorum

 11. belgin diyor ki:

  slm .ben şuanda annem ve babamdan ssk tarafından yetim maaşı alıyorum. kendim emekli olabilmem için ssk dan sadece yaş şartını bekliyorum .songünlerde konuşulan ve mağdur sadece emekli olabilmek için yaşını bekleyenlerdenim.eğer düşük maaşa erken emeklilik gerçekleşirse,aldığım yetim maaşı kesilirmi öğrenmek istiyorum .teşekkürler .iyi çalışmalar.

 12. imran diyor ki:

  dul yetim maaşı alırken evlenmeye karar verdim aldıgım maaşı tekrar elimden alırlarmı,ne yapmam gerekir

 13. İbrahim PEKER diyor ki:

  Sayın ilgili makam kişi veya yetkili ye Şahsım çok ciddi şekilde hasta pisikiyatrive bedenen hastakişiyim.01.04.2012 tarihinde ölen babam ve annemden ölüm aylıgı almaya baslamışltım.Fakat buay yani mart 2013 aylgım ödenmedi.Ben aylık alıyorumdiye gecikmiş borçlarımı ödemek için aylıgmı aldıgım vakıf ban ala şehir şubesinden 25.000.000tl tüketici kredisi almış tım .Madur edilişim nedeniyle her dakika intihar etmeyi düşünü yorum. ŞAHSIMA BİR NEBZE YARDIM CI OLUSANIZ SEVİNİRİM.İBRAHİM PEKER.TLF :05358378586

 14. buket esmer diyor ki:

  yetımmaası alıyorum yanlız evlenınce çeyız parası varmış ne kadar onu ögrenmek istiyordum

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
askerlik
Askerken askerde iken sigortalı sgklı olmak mümkün mü ?

Askerde iken ssk sgk lı olmam mümkün mü ben iki ay sonra askere gideceğim ve sigorta primini babam devam ettirip...

Kapat