Haber

Dul ve yetim aylığı hangi durumlarda kesilir ? Şartlar nelerdir ?


Yetim aylığı ne zaman kesiliyor kesilmesi hangi durumlara göre değişiklik gösterir ve kesilir ?

Selamlar ben Arif Boybay, bir sorum olacak sizlere. Benim kız kardeşim babamdan dolayı yetim maaşı alıyor. Toplamda 200 küsür ayılor aylık acaba hangi şartlarda kardeşimin kız kardeşimin bu maaşı kesiliyor yardımcı olur musunuz ?

Cevap

yetim ayligi

Yetim maaşı alan kız çocuklarının maaşları şu şartlarda kesilir;

Herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşlarına tabi olarak çalışmaya ve buralardan gelir veya aylık almaya başladıkları zamanlarda maaşları kesilmekte olup evlilik yapmaları halindede yine bu maaşları kesilmektedir.
Kız çocuklarında 18 yaşına gelmiş olmalarında tahsis servisine giderek maaşın devam etmesi yönünde kuruma bilgi vermeleriyle maaşlarını devam ettireceklerdir, evlenme ve sosyal güvenlik kurumunda çalışmaya başlaması halinde maaşları kesilir.
Yeni 6111 sayılı yasada maaşların kesilmesine ilişkin herhangi bir ibare söz konusu degildir. Emekli sandığından maaş alan kız socuğu bir yerde sgk lı olarak çalışmaya başlarsa maaşı kesilmez ken, bağkur yada sigortadan yetim maaşı alan kız çocuğu ssk lı yada bağkurlu olarak bir işte çalışması durumunda bu maaş kesilecektir.

SGK.NET

 

Bir önceki yazımız olan Ssk gün sorgulama başlıklı makalemizde e devlet ile ssk hizmet dökümü, sgk sorgulama ve şifresiz ssk sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

SGK.NET Google Aramaları:

yetim maaşı ne zaman kesilir,dul maaşı alanlar bağkur yetim maaşı aldığında ne durumda kesilir,kesilen dul ve yetim maaşları,yetim aylığı hangi durumlarda kesilir,dul maaşı neden kesilir,bağkur yetim aylığı kesilmesi,yetim ayligi alan kiz cocugununn,yetim maasi alanlarin kredi borclari,babasından maaşı alan sigortalı çalışırsa,dul ve yaşlıların maaşı neden kesiliyor
Cumartesi, 19 Ocak 2013, 12:00


“Dul ve yetim aylığı hangi durumlarda kesilir ? Şartlar nelerdir ?” için 13 cevap

 1. kardeşim babamdan emekli maaşı alıyor eşinden ayrıldı. 4 sene önce. 3.5 senedir de bir yerde sigortasız çalışıyor. çalıştığı ıspat edilirse maaşı kesilir mi. geriye dönük para talep eder mi sgk.

 2. bende babamdan yetim maşı alıyordum kardeşlerimle aramda anlaşamamzlık vardı şikayet etmişler yalan yere dentmenler araştırma yapmadan maşımı kestiler 8 aydır soyal siğortalar beni oylıyor çünü bizi aynı evde eşimle görmediler ve eski eşim boluda ben istanbulda yaşıyorum ben maşımı almak içn napmalıyım yardımcı olursanız sevinirim tel nom 0551 203 88 02

 3. benim sorum şu annem ve iki kız kardeşim engellidir,iki kız kardeşim bakım merkezinde kalıyor,annemin iki maaışı var birini iptal etmek istiyoruz cünkü diyelimki ben öldüm benden başka bakacak kimseleri yok,bu durumda bakım merkezi bunlaraı sokağa atıcak sokata perişan olarak ölürler,deletin ruhsal bakım merkezi var bayanlar icin manisada dolu yenisininde devlet acmıyor, perişan olucaklar bu durumda iki aylığın birini kestirmek feragat etmek hakkımız varmı kanuni gerkceyi gösterirsem.

 4. annem babamdan dolayı emekli sadığından dul maaşı ve,bağkur emeklisi ölen babasından da yetim aylığı alıyor.2 yıl önce teyzeminde emekli sandığına tabii olan eşi öldü.oda babasından dolayı yetim maaşı almak için müracaat etti. babalarından dolayı alacakları yetim aylığı aralarında nasıl pay edilir.müracaat tarihinden itibaremi,eşinin öldüğü tarihten itibarenmi babasından yetim aylığı alır?

 5. eşinde boşanıp babasından maaş alan kimse bu dul maaşına kredi kullandığında kredi borcu bitmeden evlenebilir mi evlenirse kredi borcu ne olur?

 6. Sayın yetkılı benım babamdan yetim maaşım var yaklaşık altı ay önce işe girdim ama girdiğim kurum SGK ya bağlı degıl yani benım özel bu saglık güvencesi gibi bısey var çalıştığım kurum tzhemsan Vakfı’na tabı ben yetim maaşımı bıldırmelı miydım

 7. Babamdan dolayı yetim maaşı alıyordum. 3 hafta önce ücretli öğretmenliğe başladım. Sigortam olacağı için maaş kesilecek denildi,dilekçe yolladım Ankara’ya ama maaşım iptal edilmemiş. Dilekçe dışında başka ne yapmam gerekıyor? Ayrıca bi yerde ücretli, sözleşmeli vb çalışıldıgında maaşta kesinti ya da iptal olmuyor diye okudum. Bunlar ne kadar doğru beni acilen bilgilendirirseniz sevinirim.

 8. eşinde boşanıp babasından maaş alan kimse bu dul maaşına kredi kullandığında kredi borcu bitmeden evlenebilir mi evlenirse kredi borcu ne olur ve diğer yetim maaşı alan kardeşlerin maaşından geri kalan kredi borcu kesilir mi bu konuda aydınlatıcı bir cevap bekliyorum

 9. slm çilem ben babamdan yenı maasa baglanıorum ve esmden ayrılmısdımm nıkahsız bebek olursa bu maas kesıle bılırmı cvabınızı beklıorum

 10. slm .ben şuanda annem ve babamdan ssk tarafından yetim maaşı alıyorum. kendim emekli olabilmem için ssk dan sadece yaş şartını bekliyorum .songünlerde konuşulan ve mağdur sadece emekli olabilmek için yaşını bekleyenlerdenim.eğer düşük maaşa erken emeklilik gerçekleşirse,aldığım yetim maaşı kesilirmi öğrenmek istiyorum .teşekkürler .iyi çalışmalar.

 11. dul yetim maaşı alırken evlenmeye karar verdim aldıgım maaşı tekrar elimden alırlarmı,ne yapmam gerekir

 12. Sayın ilgili makam kişi veya yetkili ye Şahsım çok ciddi şekilde hasta pisikiyatrive bedenen hastakişiyim.01.04.2012 tarihinde ölen babam ve annemden ölüm aylıgı almaya baslamışltım.Fakat buay yani mart 2013 aylgım ödenmedi.Ben aylık alıyorumdiye gecikmiş borçlarımı ödemek için aylıgmı aldıgım vakıf ban ala şehir şubesinden 25.000.000tl tüketici kredisi almış tım .Madur edilişim nedeniyle her dakika intihar etmeyi düşünü yorum. ŞAHSIMA BİR NEBZE YARDIM CI OLUSANIZ SEVİNİRİM.İBRAHİM PEKER.TLF :05358378586

 13. yetımmaası alıyorum yanlız evlenınce çeyız parası varmış ne kadar onu ögrenmek istiyordum

Bir Cevap Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
askerlik
Askerken askerde iken sigortalı sgklı olmak mümkün mü ?

Askerde iken ssk sgk lı olmam mümkün mü ben iki ay sonra askere gideceğim ve sigorta primini babam devam ettirip...

Kapat