Doğuştan engelli olanların emekliliği

Doğuştan rahatsızlığı olan malulen emekli olamıyor Soru: Benim 1963 doğumlu doğuştan sara hastalığı olan amcam var. Amcamın bugüne kadar SSK’ya toplam 2300 gün civarında prim ödemesi var. Hastalığı nedeniyle askerlik yapmadığından gerek askerlik nedeniyle gerekse sivil hastaneden aldığı çalışamayacağına dair sağlık raporu var. Amcam yeni çıkan malul emekliliğinden yararlanarak emekli olabilir mi? Bu konuda ne yapmamız gerektiği konusunda bilgilendirirseniz sevinirim.Cemallettin OLĞUN Cevap: Doğuştan veya ilk defa sigortalı olduğu tarihte hastalığı ve rahatsızlığı olanlar maalesef malulen emekli olamıyor. Amcanızın rahatsızlığı doğuştan olduğundan malulen emekli olamaz. Ancak yüzde 40’ın üstünde işgücü kaybı raporu ve vergi indirim hakkı alırsa, engellilere tanınan erken emeklilikten yararlanır. Engelli hakkıyla ne zaman emekli olacağı, sigorta başlangıç tarihi ve rapor oranına göre değişir. Amcanızın sigorta başlangıç tarihini ve rapor oranını bildirdiğinizde, sorunuza daha net cevap verebiliriz.Yorum Gönder

 1. HALİL diyor ki:

  slm ben doğustan engelliyim 100/42 raporum va vergiden muafım 3. derece 2003/ 9 ay sigorta baslangıç tarihim suan 3400 oldu tabloyu inceledim 4400 gün 20 yıl diyor 4400 doldumu emekli olabilirmiyim bu 20 yıl neyin nesi bilgisi olan varmıı

  1. ismet aytek diyor ki:

   ben ssk emeklisiyim.kızım var 19 yaşımda lise mezunu ve doğuştan yüzde 65 engelli.kızım sağlık sigortasından nasıl faydalanabilir.ne yapmalıyım.

   1. neslihan keskin diyor ki:

    malulen emekli olmak istiyorum. 1998 de ssk lı olarak işe başladım. Toplam prim günüm 1267 gün. Şu an çalışmıyorum. Şeker hastasıyım. 2 sefer de ameliyat oldum. kadın hastalıkları ve safra kesesi ameliyatı. Ayrıca eksik olan 533 gün primi nasıl ödeyebilirim.

    1. göker diyor ki:

     Herkese kolay gelsin. Öncelikle yaptığım işi/iş yerini devir yapamıyorum.Malulen emeklilik de istenilen en önemli şey işimin/iş yerimin olmaması. Göker Erkek 1978 Ben ise %90+ raporum olan 2003 den beri(trafik kazası) 1999-2003 e kadar 4/A 800 gün 2003-2013 devam 4/B 7 yıl 10 ay 13 gün hizmet sürelerim var. Lütfen yardım eder misiniz? Ben nasıl emekli olabilirim? Bağlı olduğum vergi dairesi malulen emeklilik den başka şansın yok diyor.Ben zaten malulen emekli olduğumu yıllar öncesinden biliyordum.Boşunamı bekledim veya ödemeye devam ettim primlerimi.Bana erken emeklilik(erken yaş da emeklilik) den bahsedilmişti.Şu anda herkes öyle bir şey yok diyor.Ben ise erken emekli olabileceğimi düşünerek bunca süre malulen emekli olmadan bekledim. - Şimdi ne yapabilirim? - Ne önerirsiniz? - Malulen emeklilik den başka şansım yoksa ödediğim fazla primlere ne olacak? - Sizce kendi içinde ki avantajlarına göre malulen emeklilik mi? Erken emeklilik mi? avantajlı. - Başka seçeneklerim var mı? İlginiz için şimdiden teşekkürler.

     Etiketleri :