Bağ-Kur Prim borcu olanlar nasıl emekli olur ?

Bağkur prim borcu bulunanların emekliliği, borcu olanlar emekli olabilir mi ?

Merhabalar Ben Zeynep Saat sizlere bir soru yönetlmek istiyorum. Bu sorum yakın bir komşumun annesiyle alakalı. Komşum bundan iki yıl önce boşandı ve bu evlilikten de 11 yaşında bir kızı var. Artı boşandığı eşi de geçtiğimiz aylarda vefat etti. Vefat eden eski boşandığı eşinin Bağ-Kur borçları var ve 99 yılından da kayıtlı SSk’sı bulunmakta. Bu komşumun kızına aylık bağlatmak istiyor ama birikmiş Bağ-Kur borçları toplamda 15.800 TL yi buluyor. Bunuda ödemekte çok zorluk çekecekleri için ödeyemeyecekler heralde. Şimdi bu bağkur affı var diye birşeyler duyduk ne yapmamızı tavsiye ediyorsunuz ?

kiz

Zeynep Saat

Merhabalar Sayın Zeynep SAAT Bağ-Kur prim borçlarına af şu anda gelmedi yüksek ihtimal ile seçimden hemen önce gelecektir. Rahmetli olan babasının Sosyal GÜvenlik Kurumu’na toplamda 900 prim günü var ise ( Bağ-Kur İmtina Davası ile ) Daha yüksek bir aylıkla Sgk’dan emekli olabilir.  TBMM’den geçen ve sizin duyduğunuzu söylediğiniz şey aslında mini af. Daha doğrusu Emekliler İçin Sosyal Güvenlik Destek Prim borçlarına ( SGDP) ye gelen aftır. Normal Bağ-Kur prim borçlarına af gelemedi belirttiğimiz üzere 900 gün ssk primi var ise dava açmanızdan sonra yüksek bir maaşla ( Bağkurdan daha yüksek bir maaş alacaktır ) emekli olabilir.

SGK.NET

Bir önceki yazımız olan Ssk gün sorgulama başlıklı makalemizde e devlet ile ssk hizmet dökümü, sgk sorgulama ve şifresiz ssk sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.


Bağ-Kur Prim borcu olanlar nasıl emekli olur ? makalesi Ana Sayfa, Sgk Soru Cevaplar kategorisinde yayınlanmaktadır.

“Bağ-Kur Prim borcu olanlar nasıl emekli olur ?” için 2 yorum

  1. mehmet salih aladağ diyor ki:

    Ben 1995 yılında bir giyim uzerine dukan açtım.vergi levhası benim adımaidi 10.ay kadar sonra dukanı kapatım.bağkurdan bana herhangi bir yazı gelmedi,geldisede elime geçmedi.sorgulama yaptım ama ne gun ve nede borç gorunmuyor.borç silinmiş olabilir.ben karaciğer nakli olmuş 1800.gunu tamamlamaya çalışıyorum acaba ogunleri tekrar aktifleştirip kazanabilirmiyim.ve nasıl nereye başvurmalıyım.

  2. eyup diyor ki:

    iyi günler. bağkur imtina davası açtığımda ne kadar sürede sonuçlanır acaba?birde emeklilik tarihimi doldurmadan bu davayı açabilirmiyim? cevaben dönerseniz sevinirim.saygılarımla,

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
isci
İşveren maaşımı düşürdü ne yapmalıyım ?

Merhabalar Ben Ozan Atabey, 2008 yılından beridir özel bir firmada çalışmaktayım. Yaklaşık 2008 yılından bu yana sigortalılığım devam etmektedir. İşverenim...

Kapat