Haber

Askerlik borçlanmasını ödedim nasıl görebilirim ?


Askerlik borçlanmamı ödedim makbuzumda yok ama sistemde görünmüyor bu durumda benim ne yapmam gerekiyor sistemde ne zaman görebilirim bu borçlanmayı ?

Çok fazla karşılaştığımız sorulardan bir tanesi de daha önceki yıllardaa askerlik borçlanmasını yaptırarak yatıran ama sistemde göremeyen ve para yatırma makbuzlarını da kaybeden kullanıcılar ile alakalı bir çok soru gelmektedir.

Değerli SGK.NET misafirleri, askerlik borçlanmasını ylaptırdıktan sonra banka yada PTT kanalı ile yatırılan makbuzları mümkün mertebe saklamaya çalışınız. Askerlik borçlanmalarının kurum kayıtlarında adınızaz işlenmesi biraz zaman alacaktır.

asserlik borclanmasi

Makbuzu kaybettim ne yapmalıyım ?

Askerlik borçlanmaması ile ilgili yatırdığınız yeri hatırlıyor iseniz örneğin PTT Genel Müdürlüğü’ne yatırdı iseniz oraya bir dilekçe yazarak yatırılan makbuzun kurum arşivinden taranmasını ve bilgi verilmesini isteyebilirsiniz. Ayrıca, SGK’nun internetteki sitesinde bulunan bilgi edinme bölümüne de yazarak bilgi isteyebilirsiniz. Şayet devlete ait banka kanalı ile paranızı yatırdı iseniz, aynı şekilde ilgili bankaya bir dilekçe ile makbuzunuzu kaybettiğinizi ve tarafınıza bilgi verilmesini isteyebilirsiniz.

Askerlik borçlanması belgesini doldurup kuruma onaylatıp ödemesini yaptıktan sonra ödeme makbuzunuzun orjinali sizde kalmak kaydı ile bağlı bulunduğunuz şehirdeki SGK Müdürlü’ğüne giderek işlemin hızlanması için belgenin nereye nasıl gönderileceği hususunda bilgi almanız mümkün olacaktır. Bu işlemden sonuç alamaz iseniz dilekçe ekinde yatırdığınız makbuzun fotokopisi ile birlikte yine bağlı bulunduğunuz SGK Müdürlüğü’ne yazılı olarak başvuruda bulunup, yatırılan askerlik borçlanmasının, hizmet sürenize aklenmesi hususunu isteyebilirsiniz.

 

SGK.NET

 

Bir önceki yazımız olan Ssk gün sorgulama başlıklı makalemizde e devlet ile ssk hizmet dökümü, sgk sorgulama ve şifresiz ssk sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

SGK.NET Google Aramaları:

askerlik ödemesi sorgulama,askerlik borçlanmasını ödedim nasıl görebilirim,askerlik borçlanması sistemde görünmüyor,askerlik borçlanmasını görme,askerlik borçlanmasını nereye yatıracam,askerlik borçlanmasını nasıl görebilirim,askerlik ödemesi,askerlik borçlanması ödedim görünmüyor,askerlik borçlanması nereye ödenir,askerlik borçlanmasını nasıl işletiriz
Çarşamba, 19 Aralık 2012, 00:49


“Askerlik borçlanmasını ödedim nasıl görebilirim ?” için 10 cevap

 1. ben 2 yil once yurt disi borclanmasi yaptim 34 bin tl para yatirdim ziraat bankasina fakat sonra bana bir mektup geldi 980 gununuz eksik diye tekrar 2 yil icinde calismisliklarimi toplatip sgk ya verdim ama hala bir cevap alamadim lutfen bana yardimci olurmusunuz iginize tesekerler SAYGILARIMLA Alime Duygu BELLER

 2. 1968 doğumluyum. 661 ödenmiş primim var. 2 doğum 1440 gün parasını da ödedim. iş bulup çalışma şansım da yok. ama emekli olmak istiyorum. ssk primlerinde geriye dönük borçlanma çıkacak söylentileri var.
  a) böyle bir çalışma var mı?
  b) kendim prim ödemek istesem en ekonomik ve nasıl öderim.

 3. Selamlar Recep Taşçı,

  Rakkamlar 2014 yılında değişti ama siz diğer yazdığımızda da belirttiğimiz üzere 9 ay 5 gün ödeyebilirsiniz. Hesaplaması için lütfen sgk müdürlüğüne gidiniz.

 4. Merhabalar receb Taşçı,

  İsterseniz 9 gün de ödeyebilirsiniz. Askerlik borçlanmasındaki süre tespiti size bağlıdır. Emekliliğinize 44 gün var ise askerliğinizin bu kadarlık süresini bile ödeyebilirsiniz.

  Saygılar.

 5. askerlik borçlanmasında 9 ay 15 günü ödeyebilirmiyim saygılar

 6. ben 18 ay askerlik yaptım emekliliğime 9 ay 5 gün kaldı 8500 iş günü çalıştım bu 9 ay 5 günü askerlik borçlanması yaparak demek istiyorum
  ne kadar ödemem gerekli teşekkür ediyorum saygılar

 7. Merhabalar Mehila Hanım,

  Ödediğiniz doğum borçlanmaları için sgk müdürlüğüne gidip sorgulama yapınız. E devlet sistemi üzerinden malesef sorgulama yada ödenen paraları görme durumu yok.

Bir Cevap Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
asserlik borclanmasi
SGK askerlik borçlanması sorgulama

Sgk askerlik borçlanması sorgulama işlemi e devlet üzerinden yapılabiliyor mu ? Bu işlemi nasıl yapabilirim yardımcı olur musunuz lütfen ?...

Kapat