Ssk Sgk Tüp Bebek Şartları 2012

Ssk sgk tüp bebek ödemesi hakkında bilmeniz gerekenler 2012

Yardımcı Üreme Yöntemi Tedavileri (Tüp Bebek)

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 63.maddesinde yardımcı üreme yöntemi tedavileri finansmanı sağlanacak sağlık hizmetleri arasında sayılmış ve genel şartlar belirtilmiştir. Ayrıca Sağlık Uygulama Tebliği’nin 4.5.4.K- yardımcı üreme yöntemi tedavileri adlı maddesinde de açıklanmıştır. Buna göre;

a) İnvitro Fertilizasyon (IVF)

Evli olmakla birlikte eşlerden her ikisinin evlat edinilmiş çocukları hariç soybağı kurulmuş sağ çocuğunun olmaması (birden fazla yapılan evliliklerde de çiftlerden her ikisinin sağ çocuk sahibi olmaması) koşuluyla; genel sağlık sigortalısı kadın ise kendisine, erkek ise bakmakla yükümlü olduğu karısına, en fazla iki deneme (siklus) ile sınırlı olmak üzere uygulanan IVF tedavilerine ilişkin giderler, aşağıda belirtilen şartların birlikte gerçekleşmesi halinde Kurumca karşılanır.
- Yapılan tıbbî tedavileri sonrasında normal tıbbî yöntemlerle çocuk sahibi olamadığının ve ancak yardımcı üreme yöntemi ile çocuk sahibi olabileceğine dair sağlık kurulu raporu düzenlenmiş olması,
- 23 yaşını doldurmuş, 40 yaşından gün almamış olması,
- Uygulamanın yapıldığı merkezin Kurum ile sözleşmeli olması,
- En az beş yıldır genel sağlık sigortalısı veya bakmakla yükümlü olunan kişi olup, 900 gün genel sağlık sigortası prim gün sayısının olması,
- Son üç yıl içinde diğer tedavi yöntemlerinden sonuç alınamamış olduğunun Kurumla sözleşmeli sağlık hizmeti sunucusu sağlık kurulları tarafından belgelenmesi.
IVF tedavisine başlanan kadının deneme öncesi 40 yaşından gün almış olması durumunda, IVF tedavisine ait bedeller, tedaviye daha önce başlanmış olsa dahi Kurumca karşılanmaz.   Örnek; 08 Mart 1985 doğumlu kadının, IVF tedavisi giderlerinin karşılanabilmesi için; 08 Mart 2008 tarihinden sonra, 08 Mart 2024 tarihinden önce tedavinin yapılmış olması gerekir.

IVF bedellerinin ödenebilmesi için IVF uygulanacak kadında gebeliğin sürdürülmesine engel olabilecek sistemik hastalık bulunmaması gerekmekte olup gebeliğin sürdürülmesine engel olabilecek sistemik hastalığın bulunmadığının IVF tedavisi için gerekli sağlık kurulu raporunda belirtilmesi yeterlidir.

b) Yardımcı Üreme Yöntemi Katılım Payları

1) Yardımcı üreme yöntemi tedavilerinde birinci denemede  %30, ikinci denemede % 25 oranında olmak üzere bu tedaviler için belirlenen bedeller üzerinden katılım payı alınır.
2) Yardımcı üreme yöntemi katılım payları, tedavinin sağlandığı sağlık hizmeti sunucusunca kişilerden tahsil edilir.

c) Kök Hücre Vericisi Kardeş Doğmasına Yönelik IVF Tedavisi

Hasta çocuk sahibi olup, tedavisinin başka tıbbî bir yöntemle mümkün olmaması ve tıbben zorunlu görülmesi halinde bu çocuğun tedavisi amaçlı preimplantasyon genetik tarama yapılarak uygun kök hücre vericisi kardeş doğmasına yönelik olarak, bünyesinde kemik iliği transplantasyon merkezi bulunan üçüncü basamak sağlık hizmeti sunucuları sağlık kurulları tarafından hasta çocuk adına düzenlenen bu durumların belirtildiği tıbbi genetik uzmanının yer aldığı sağlık kurulu raporuna dayanılarak yapılan IVF tedavilerine ilişkin giderler, SUT’un 4.5.4.K.1 (İnvitro Fertilizasyon (IVF)numaralı maddesinde yer alan hükümler uygulanmaksızın Kurumca karşılanır. Bu durum dışında preimplantasyon genetik tarama ve bu işlem ile birlikte yapılan IVF bedelleri Kurumca karşılanmaz.

Aileler, söz konusu sağlık kurulu raporuna istinaden Kurumla sözleşmeli üremeye yardımcı tedavi merkezlerinden (tüp bebek merkezi) birine başvurabilirler.

Bir önceki yazımız olan Hangi kişilerden sgk ssk katkı payları alınmayacaktır ? başlıklı makalemizde katılım payı ödemeyecek hastalar ve kimlerden katılım payı alınmaz hakkında bilgiler verilmektedir.


Ssk Sgk Tüp Bebek Şartları 2012 makalesi Ana Sayfa, GSS Sorgulama kategorisinde yayınlanmaktadır.

“Ssk Sgk Tüp Bebek Şartları 2012” için 1 yorum

  1. FUNDA DENİZ diyor ki:

    merhaba.iyi çalışmalar 2.5 yıllık evliyim 2 kez düşük yaptım 1.hamile olduğumu öğrendim 3 gün sonra kanamam oldu doktora gittim tahlillerde var fakat ultrasonda görünmedi düşmüş dediler.2.hamileliğimde de yine tahlil sonuçlarında var fakat ultrasonda görünmedi.8 hafta sonunda hala tahlillerde var fakat ultrasonda yoktu.sol tüpümde ağrı ve kramplar vardı dış gebelik oluşmuş 150 ml metatraksat aldıktan sonra 8 haftalıkken alındı.hem eşimden hem benden kromozom analizleri yapıldı sorun yok rahim filmi çekildi 2 tüpümünde tıkalı olduğu normal yolla gebe kalamayacağımı tüp bebek yapılmasının gerektiği söylendi.bu masrafları karşılayacak durumda değilim hastaneden bana 3 yılı doldurman gerekiyor dendi. benim sorum böyle bir durumda sgk dan yararlanmak için 3 yıllık evlilik şartı ve diğer tedavi yöntemlerinin uygulanması zorunlu mu? beklemem gerekiyor mu? başka bir sitede tüpler tıkalı olduğu zaman 3 yıl şartı gerekmiyor diye okudum.yardımcı olursanız sevinirim şimdiden tşk ederim iyi çalışmalar. birde cevabınızı adresime özel mail atarsanız sevinirim

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
Hangi kişilerden sgk ssk katkı payları alınmayacaktır ?

Hangi hastalardan katılım payı alınmayacaktır hususunda sgk.gov.tr adresinden edindiğimiz bilgileri sizlerle paylaşmak istiyoruz. Katılım Payı Alınmayacak Haller, Sağlık Hizmetleri ve...

Kapat