GSS YAPILANDIRARAK BORCUNUZU SİLDİRİYORSUNUZ

11.09.2014 tarihinde resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 6552 Sayılı Torba Yasa Sosyal Güvenlik prim borcu olanların borçlarına da yapılandırma imkanı getirmiştir. Yapılandırma kapsamında olan ve halen yapılandırma için başvuru süresi devam eden Sosyal Güvenlik Borçlarından birisi de Genel Sağlık Sigortası prim borçlarıdır.

Bilindiği üzere 01.01.2012 tarihinden itibaren güvencesi olmayanların ikametlerinin bulunduğu yerdeki Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına giderek gelir testi başvurusunda bulunmaları gerekiyordu. Gelir tespitine elinde olan ya da olmayan sebeplerle başvuru yapmayan kişilere Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yüksek olan gelir seviyelerinden Genel Sağlık Sigortası başlatılmış ve bu durumdaki kişilere yüksek miktarlarda borçlar çıkartılmıştır.

Yukarıda bahsi geçen 6552 Sayılı Torba Yasa bu durumda olanların borçlarının silinmesini ya da büyük bir kısmından kurtulmasını sağlamaktadır. Peki nasıl mı?

30.09.2015 Tarihine kadar gelir testine başvurulması gerekiyor

01.01.2012 tarihinden itibaren hiç gelir tespiti başvurusu bulunmayan ve Genel Sağlık Sigortası kapsamında yüksek gelir seviyelerinden re’sen tescilleri yapılan kişilerin 30.09.2015 tarihine kadar bağlı bulundukları Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına gelir tespiti başvurusunda bulunmaları halinde Genel Sağlık Sigortası tescilleri çıkan gelir sonucuna göre en baştan itibaren güncellenmektedir.

Dolayısıyla gelir sonucu asgari ücretin bürüt tutarının üçte biri altında çıkan kısaca C-1 yani yeşil kart çıkanların Genel Sağlık sigortası tescilleri bu sonuca göre en baştan itibaren güncelleneceğinden, tüm Genel Sağlık Sigortası borçları silinmiş olacaktır.

Yine gelir sonucu asgari ücretin bürüt tutarının üçte biri ile asgari ücret arasında çıkanların kısaca G-1 çıkanların Genel Sağlık sigortası tescilleri bu sonuca göre en baştan itibaren güncelleneceğinden bu kişilerinde borçlarının büyük bir kısmı silinmiş olacaktır.

Genel Sağlık Sigortası borçlarını yapılandırmak için son başvuru tarihi ne zaman?

Genel sağlık sigortası borçlarının 6552 Sayılı torba yasa kapsamında yapılandırılabilmesi için son başvuru tarihi 02.11.2015 tarihidir.

Yapılandırma başvurusu nasıl ve nereye yapılır?

Genel   sağlık sigortası prim alacakları için başvuru formu doldurulmak suretiyle elden veya posta yoluyla ikametgâhının bağlı bulunduğu sosyal   güvenlik il müdürlüğüne/ sosyal güvenlik merkezine başvurulması gerekmektedir.

Başvuruların posta yolu ile yapılması halinde,   taahhütlü, iadeli taahhütlü, PTT Kargo (kapıdan kapıya teslim) ya da APS   yolunun tercih edilmesi halinde, başvuru formunun postaya verildiği   tarih Sosyal Güvenlik Kurumu’na verildiği tarih olarak kabul edilmekte, buna karşın adi   posta yolunun tercih edilmiş olması halinde, başvuru formunun SGK   evrak kayıtlarına giriş tarihi SGK’ya verildiği tarih olarak kabul edilmektedir.

Yapılandırılan Genel Sağlık Sigortası Borçlarının İlk Taksit Son Ödeme Süresi Ne zamandır?

Genel Sağlık Sigortası borçlarını yapılandıran peşin ya da taksitle ödeme seçeneğini seçen sigortalıların ilk taksit son ödeme tarihi 30.11.2015 tarihidir.

Hangi GSS Borçlarına Yapılandırma Yapılıyor?

2014/04 dönemi ve öncesi Genel Sağlık Sigortası borçlarına yapılandırma yapılmaktadır.

GSS Borçları İçin Peşin Ödeme Seçeneği Seçtiğimde Borcun Ne Kadarı Silinir?

Yapılandırma kapsamında sigortalı Genel Sağlık Sigortası borçlarını peşin olarak ödeme seçeneğini seçtiğinde 2014/04 dönemi ve öncesi borçların sadece anaparalarını ödemektedir.

GSS Borçları İçin Taksitli Ödeme Seçeneği Seçtiğimde Gecikme Zammı ya da Gecikme Faizi Uygulanır mı?

Taksitler halinde ödenecek olan tutarın tespiti sırasında, öncelikle kapsama giren alacaklara ilişkin alacak aslı ile TEFE/ÜFE/Yİ-ÜFE oranları esas alınarak gecikme cezası ve gecikme zammı yerine dikkate alınacak tutar hesaplanmakta, ardından bulunan bu tutar, borçlularca talep edilen taksit sayısına göre;

 · Altı eşit taksit için (1,05),

· Dokuz eşit taksit için (1,07),

· Oniki eşit taksit için (1,10),

· Onsekiz eşit taksit için (1,15), katsayısı ile çarpılmaktadır.

Gss borcunu yapılandıran sağlık hizmetlerinden faydalanır mı?

Genel Sağlık Sigortası borcunu yapılandırarak taksitle ödeme seçeneği seçen sigortalar 2014-04 dönemi ve öncesi toplam borçları ile yapılandırdıkları borcun ilk taksidini ödediklerinde sağlık hizmetlerinden faydalanmaya başlayabilmektedirler.

Aynı şekilde borcunu yapılandırarak peşin ödeme seçeneği seçen sigortalılar ise 2014/04 dönemi ve öncesi toplam borcu ve yapılandırmış oldukları toplam borcu ödediklerinde sağlıktan faydalanmaya başlamaktadırlar.

Yapılandırılan Genel Sağlık Sigortası Borçları Nasıl Ödenir?

Yapılandırılan Genel Sağlık Sigortası prim borçları Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşmalı tüm banka ve PTT şubelerine yatırılabilmektedir.

Yapılandırdığım GSS borcunu Kredi Kartı İle Ödeyebilir miyim, Kredi Kartına Taksit Var mı?

Yapılandırılan Genel Sağlık Sigortası borçlarının https://onlinetahsilat.sgk.gov.tr/WebTahsilat/index.jsf adresinden kredi kartı ile ödenme imkanı bulunmaktadır. Kredi kartına taksit yapılmamaktadır.

-Yapılandırma kapsamında olmayan GSS borcunu SGK internet sitesinden kredi kartı ile ödemek için sırasıyla:

1-Diğer Ödemeler,

2-GSS Prim,

3-T.C Kimlik Numarası girilir ve ödeme yapılır.

- Yapılandırma kapsamındaki GSS borcunu SGK internet sitesinden kredi kartı ile ödemek için sırasıyla:

1-Diğer Ödemeler,

2-GSS 6552 Yapılandırma Tahsilatı,

3-T.C Kimlik Numarası ile girilir ve ödeme yapılır.

Mehmet ERBEYYorum Gönder

  1. aliriza dogan diyor ki:

    ölmüş kişinin yapılandırılan borcunu ödememiliyim ödemezsem ne olur bilgisi olan yazarsa sevinirim.

    Etiketleri :