2012 ssk sgk diyaliz hastalarının hakları ve bilmesi gerekenler

Diyaliz Tedavileri

Hemodiyaliz tedavileri, ev hemodiyalizi, periton diyalizine (sürekli ayaktan periton diyalizi ve aletli periton diyalizi) ilişkin sağlık hizmetleri bedelleri SUT’ da belirtilen usul ve esaslar dahilinde Kurumca karşılanmakta olup sağlık hizmeti sunucuları tarafından herhangi bir ilave ücret talep edilemez.

 

Diyaz hastalarıyla alakalı 2010 yılında çıkan bir haberde aynen şunlar belirtilmektedir.

Bakanlık, diyalizin hasta üzerinde düzgün yapılıp yapılmayacağını kontrol edecek. Etkili diyaliz yapmadığı belirlenen merkezlerin ruhsatları iptal edilecek.

Sağlık Bakanlığı, Diyaliz Yönetmeliği’ni yeniledi. Hekimlerin yanı sıra, hastaları da çalışmalarına ortak eden Bakanlık, diyaliz merkezlerini mercek altına alıyor.

Bugüne kadar diyaliz merkezlerindeki denetimlerin fiziki olarak yapıldığına dikkat çeken Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürü İrfan Şencan, yeni yönetmelik ile yapılan diyalizin yeterliliğinin de kontrol edileceğini belirtti. Şencan, “Etkin diyalizden kastımız, vücuttan uzaklaştırılması gereken toksit maddelerin etkili bir şekilde uzaklaştırılıp uzaklaştırılamadığı.” dedi.

Diyaliz hastalarında, böbreklerin, toksit maddeleri atamadığında kan ve kemik tablosunun bozulduğunu söyleyen Şencan, “Bunun gibi daha bir çok sistem bozuluyor. Zaten diyalizin hedefi de bu sistem bozukluklarını önlemek. Dolayısı ile yapılan diyaliz etkili mi, bu sistem bozukluklarını engelliyor mu, onlara bakacağız.” diye konuştu.

İyi yapılan diyaliz neticesinde hastanın laboratuar sonuçlarının nasıl olması gerektiği konusunda kriterler oluşturulduğunu aktaran Şencan, bu çerçevede aneminin de bir gösterge olduğunu ifade etti. Şencan, “Mesela, bir merkezde hastaların anemi değerleri çoksa o merkez uyarılacak. Gerekli tedbirler alınmıyorsa, yeni hasta kabulü engellenecek ya da en son aşamada ruhsatı iptal edilecek.” şeklinde konuştu.

Şencan, Türkiye’de 40 bin civarında diyaliz hastası, 800 kadar da diyaliz merkezi bulunduğu bilgisini verdi.

Öte yandan, öngörülen yönetmelik değişikliği ile diyaliz merkezleri ile nefroloğun doğrudan bağı ortadan kaldırılacak. Bundan sonra kamuda çalışan bir nefrolog, bir diyaliz merkezinde part time çalışamayacak. Ayrıca, diyaliz merkezlerinde teknisyen bulundurulması şartı da ortadan kaldırılacak.

Bir önceki yazımız olan Ssk Sgk Tüp Bebek Şartları 2012 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

SGK.NET Google Aramaları:

diyaliz hastalarının sosyal hakları,diyaliz hastasına maaş
2012 ssk sgk diyaliz hastalarının hakları ve bilmesi gerekenler makalesi Ana Sayfa, GSS Sorgulama kategorisinde yayınlanmaktadır.

“2012 ssk sgk diyaliz hastalarının hakları ve bilmesi gerekenler” için 2 yorum

  1. mehmet akman diyor ki:

    ben genel anlamda ssk dan memnunum her hastalıkta olduğu gibi günümüzün kuşuları içerısınde temizliyi sever.diyaliz hastaları biraz daha bekklentileri fazla ve farklı hep bir umutla birisının bağış yapmasını veya akrabalardan birinden beklerler.böbrek dışında seyhat etmesıne engel bir durumu yoksa pansiyun hizmeti sunan tatil diyaliz merkezlinın çoğalması en önemlisi mevcut olanları sıkı denetılmesi hakikaten hiç hijen deyiller. mesela datça silifke gördüklerım saygılarımla

  2. mustafa bazlama diyor ki:

    iyi günler ben diyaliz hastasıyım haftada 2 gün giiyorum almanya ya seyahata cıkmak istedim ama emekli sandıgı diyaliz ücretini karşılamıyormuş yardımcı olursnız sevinirim ne yapmamız gerek yada nasıl bilgi alırız

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
Ssk Sgk Tüp Bebek Şartları 2012

Ssk sgk tüp bebek ödemesi hakkında bilmeniz gerekenler 2012 Yardımcı Üreme Yöntemi Tedavileri (Tüp Bebek) 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve...

Kapat