Yeni malülen emeklilik yasası 2013

2013 yeni malülen emeklilik yasası ve şartları hakkında bilgiler

SGK’nın malulen emekliliğe ilişkin yeni düzenlemesi yürürlüğe girdi.

21 çeşit hastalıktan emekliye ayrılacaklara 971 lira maaş ödenecek.

Yasa 4 bin kişiyi ilgilendiriyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu malulen emekliliğin kapsamını genişletiyor. Bugün yürürlüğe giren düzenlemeyle 4 bin 250 kişi emekli olabilecek.

Yeni düzenlemeyle malulen emekli olanların sayısı 119 bine çıkacak.

Düzenleme, eski yönetmeliğe göre malullük başvurusu yapıp reddedilenlere tekrar başvuru yapma hakkı getiriyor. Malulen emekli olmak isteyenlerin, çalışma gücünü iş kazası ya da meslek hastalığı nedeniyle en az yüzde 60 kaybettiğini sağlık kurulu raporuyla kanıtlaması gerekecek. Ayrıca en az 10 yıldan beri sigortalı olup, toplam bin 800 gün sigorta primi ödenmiş olma şartı da bulunuyor.

KEMİK İLİĞİ NAKLİ HARİÇmalulen emeklilik

Kemik iliği nakli hariç tüm organ nakilli hastalara maluliyet hakkı geliyor. Hastalara böbrek nakli sonrası uygulanan kontrol muayeneleri yeni düzenlemeyle kaldırıldı. Tüm kanser hastaları tanı aldıktan sonra koşulsuz olarak malul kabul edilecek.

 

1 Eylül 2013 itibari ile malulen emeklilik yürürlüğe girdi. Kimler nasıl emekli olacak? Malulen emekli olmanın şartları nelerdi? Malulen emeklilik detayları burada…

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun kanserden organ nakline, diyabetten çalışmaya engel teşkil edecek genetik hastalıklara kadar 21 çeşit rahatsızlığı ekleyerek kapsamını genişlettiği malulen emekliliğin detayları belli oldu. 971 lira maaşla malulen emekli olacak bu kişilere yönelik düzenleme, 1 Eylül’den itibaren yürürlüğe girecek. Yeni düzenlemeye göre, malulen emekli olunabilinecek hastalıklar ve koşulları şöyle:

ORGAN NAKLİ OLANLAR İÇİN BİR ŞART ARANMAYACAK

Çalışma gücünün veya iş kazası ya da meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünün en az yüzde 60′ını veya vazifelerini yapamayacak şekilde meslekte kazanma gücünü kaybettiği sağlık kurulunca raporlanacak.
Tüm organ nakilli (kemik iliği nakli hariç) hastalara koşulsuz maluliyet verildi.
Böbrek nakli sonrası uygulanan kontrol muayeneleri kaldırıldı.
Diyalize girmeyen kronik böbrek yetmezliği olan hastalara maluliyet hakkı getirildi.

KANSER HASTALIĞI EMEKLİLİK SEBEBİ

Tüm kanser hastaları, tanı aldıktan sonra koşulsuz olarak 18 ay boyunca malul kabul edildi. Bu hastalara ayrıca tedavi süresince maluliyet hakkı verildi.
Kanserlere ve endokrin hastalıklara bağlı gelişen ve tedavisi olmayan ağır elektrolit bozuklukları listeye eklendi. Kemik iliği naklinden itibaren hastalar 12 ay süreyle malul kabul edildi.
Kan kanseri hastalarına tanı aldıktan sonra 24 ay süreyle malul olabilme hakkı getirildi.

NÖROLOJİK HASTALIĞI OLANLAR DA LİSTEYE GİRDİ

Tedavisi olmayan ve kişinin çalışmasına olanak vermeyen genetik hastalıklar maluliyet listesine alındı.
Otizm gibi yaygın gelişim bozuklukları malul sayılma kriterlerine eklendi.
Tek el desteğine rağmen yardım olmaksızın yürüyememe, standart toplu taşıma araçlarını kullanamama durumunda sigortalı malul sayıldı.
MS, Parkinson, Alzheimer hastalığı, demans, sara gibi sık ve güncel nörolojik hastalıklar kapsama alındı.
Kişisel bakımını ve zorunlu ihtiyaçlarını yardımsız yapamayan romatolojik ve nörolojik hastalıklar listeye girdi.
Travma sonrası stres bozukluğu ve obsesif-kompulsif bozukluk gibi sık görülen psikiyatrik hastalıklar maluliyet kriterlerine eklendi.

ŞEKER HASTALARI İÇİN YENİ İMKANLAR

Koroner arter hastalıkları, kalp kapak hastalıkları, aritmiler, kalp yetmezliği gibi güncel ve sık görülen kardiyolojik hastalıklar ile ilgili kriterler ilk kez oluşturuldu.
Sindirim sistemi kanamaları, ülseratif kolit, kaşeksi, kronik pankreatit gibi eski yönetmelikte olmayan birçok hastalık eklendi.
Şeker hastalığına ilişkin maluliyet kriterleri genişletildi, en az 3 organının orta ve ileri düzeyde bozulması maluliyet kriteri olarak kabul edildi.
 
ASTIM HASTASI MALUL SAYILDI

Astım, KOAH, uyku bozuklukları gibi sık görülen solunum sistemi hastalıkları için ilk kez maluliyet kriterleri oluşturuldu.
Solunum yetmezliği nedeniyle yardımcı solunum cihazlarını sürekli kullanan hastalar bakıma muhtaç olarak kabul edildi.
Tedaviye dirençli ve bulaşıcılığı yüksek olan verem hastalarına 2 yıl süreyle maluliyet hakkı getirildi.
Birden fazla hastalığın bir arada olduğu ve tedaviye rağmen sigortalının çalışma olanağının bulunmadığı durumlarda malul olabilme ile ilgili düzenleme yapıldı.

SAYI 119 BİNE ULAŞACAK

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun malulen emekliliğin kapsamını genişletmesiyle 4 bin 250 kişi emekli olabilecek. 1 Eylül’den itibaren yürürlüğe girecek olan düzenleme ile malulen emekli sayısı 114 bin 624′ten 119 bine çıkacak.

Bir önceki yazımız olan 26.05.2013 En Son erken emeklilik haberi başlıklı makalemizde 2013 haziran erken emeklilik yasası ve 2013 Mayıs erken emeklilik haberleri hakkında bilgiler verilmektedir.

SGK.NET Google Aramaları:

Malulen Emeklilik 2013 kanunu,2013 eylul malulen emeklılk yasası,torba yasasında kanser hastalarına erken emeklilik 2014,malulen emeklilik sorgulama,malulen emeklilik şartları yeni yasa,Malulen Emeklilik Şartları 2013,malulen emekli maaşı sorgulama,by pass olanlar malulen emekli olabilirmi,5 is gucu kaybi raporum var ne zaman emekli olurum,yeni yasaya göre malulen emeklilik şartları 2013
Yeni malülen emeklilik yasası 2013 makalesi Ana Sayfa, Emekli Sorgulama kategorisinde yayınlanmaktadır.

“Yeni malülen emeklilik yasası 2013” için 28 yorum

 1. Dinçer diyor ki:

  selam
  5 yıl 4 ay tarım bagkurlulugum ve 1109 gün sigortalıyım
  13 yasından beri seker hastasıyım
  emekli olabilirmiyim nereye basvuru yapmalıyım

 2. fatos diyor ki:

  merhaba…benim eniştem askerden malulen emekli olmuş…şimdi malulen emekli olan kişilerin çocuklarına da maaş bağlanıyormuş..gerçekten böyle bir şey mı ?? şimdiden teşekkür ederim…

 3. ahmet diyor ki:

  merhaba ben 2007 tarihinde bel kısmında omurilik kemiği büyümemesinden ameliyat oldum belimde şu an platin ve ufak bir tüp koydular fakat ağrılarım geçmedi ayakta durmakta zorluk çekmekteyim malulen emekli olabilirmiyim 1992 yılından beri sigortalıyım 3600 iş gününü geçtim cevabınız için şimdiden teşekkürler

 4. Funda diyor ki:

  Merhaba;
  01 Eylül 2013 de uygulamaya başlanan değişiklikte yer alan ‘Kemik iliği naklinden itibaren hastalar 12 ay süreyle malul kabul edildi.Kan kanseri hastalarına tanı aldıktan sonra 24 ay süreyle malul olabilme hakkı getirildi’ ibaresine göre;
  eşim 10 yılı aşkın süredir sgk lı ve yaklaşık 2.800 gün prim ödemesi mevcut. 01 Ekim 2013 tarihinde kan kanseri teşhisi ile hastanede tedavi görmeye başladı. Aralık ayı içerisinde de ilik nakli yapılması planlanıyor.
  1- eşim için ne zaman malulen emeklilik başvurusunda bulunabiliriz
  2- malulen emeklilik hakkından bunda sonraki hayatı boyunca mı yararlanacak yoksa ilgili maddelerde geçtiği 12 yada 24 ayla sınırlı mı yararlanabilecek?
  şimdiden cevabınız için teşekkürler

 5. Dursun Ali Baysal diyor ki:

  merhaba ben 3249 gün bağkur yatırdım,iki yıldır da sigortalı çalışıyo gözüküyorum 35 yaşındayım ve 20 yıldır şeker hastasıyım emekli olabilirmiyim eğer olursamda ssk danmı yoksa bağkurdanmı olurum cevaplarsanız sevinirim.

 6. Ali Doğan diyor ki:

  Bir yakınım bir kaç yıldır kanser hastasıdır.1978_81 rası 78 günü,1986 da 120 günü ve 01.04.2005 den beri de devamlı bağ-kur’u var.Yani 9 yıl 40 gün net günbü var.Yeni maluluk yasası çerçevesinde SGK ya başvurmuş,18.11.2013 tarihine heyet günü vermişler.Bu sigortalı heyetin raporunu onaylamasını beklemeden mevcut raporuyla malulen emekliliğini isteyemez mi.İyi günler.

 7. Abdulvahap diyor ki:

  Merhaba,
  01.01.1963 doğumluyum,sigorta girişim 01.09.1985 gün toplamım 2942 gün dür.Askerliği ödersem pirimlerimi 3600 tamamlarsam,emekli olabilirmiyim,ne zaman emekli olabilirim?2 adet kalp damarlarıma stend takıldığından %35 raporum bulunuyor.

  Saygılarımla,
  A.Filiz

 8. erdoğan cinbaş diyor ki:

  benim askerden raporum var 20 12 1994 gata askeri hastanesinde asamtomatik idrar bozuklugu olarak verildi bu rapor ile malulen yeni yasaya göre emekli olabilirmiyim teşekürler

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
trafik ceza afi
MTV ve Trafik cezalarına af geldi 2013

2013 mtv ve trafik cezalarına af geldi işte başvuru şartları ve başvuru tarihi hakkında haberimiz Trafik cezalarına ne kadar af...

Kapat