Haber

Tc Kimlik No ile İntibak Zammı Sorgulama mümkün olacak


Tc kimlik numarası ile intibak zammı hesaplama, tc kimlik ile ne kadar intibak zammı alacağım nasıl öğrenebilirim ?

Sosyal Güvenlik Kurumu SGK, 17 Ocak’tan itibaren zamlı aylıklarını alacak emeklilerin kafasının karışmaması için özel program hazırladı. Yapılacak olan özel uygulama ile siz emekliler öncelikle tc kimlik numaralırınızı sisteme girip alacağınız zammı göreceksiniz. Daha sonra bu alacaklarınızı maaşlarınızla birlikte alacaksınız.

SGK üzerinden sorgulama linki aktive edildiğinde bunu bu konu üzerinden sizlere duyurup gerekli bilgileri vereceğiz.

İNTİBAK ZAMMINI SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ

( NOT: DEVLETİN RESMİ SİTESİNDE ÇOK FAZLA YOĞUNLUK OLDUĞUNDAN DOLAYI YUKARIDAKİ LİNK AÇILMAYA BİLİR LÜTFEN DAHA SONRA BİR KEZDAHA DENEYİNİZ )

 

Sadece kendi intibakını öğrenebilecek

SGK 1 milyon 900 bin emeklinin hak kazandığı toplam 2 milyar 700 milyon liralık intibak alacağını kişi bazında tek tek bilgisayarlara girdi.

Emeklilerin intibak alacağının miktarını net bir şekilde öğrenebilmesi için yazılım geliştiren SGK, 17 Ocak’ta verilecek emeklilik maaşından önce tüm listeyi internet üzerinden yayınlayacak.

Emekliler bu listede sadece kendi isimlerinin karşısında yazılı olan tutarı görebilecekler. Bunun için de emeklilerin TC kimlik numaralarını sisteme girmeleri yeterli olacak.

Kimlik numarasını SGK üzerinden sisteme giren emekliler, yaklaşık 500 kişilik teknik ekibin aylarca tozlu dosyalar üzerinde çalışıp hesapladığı intibak tutarını görecekler.

BUGÜN’e bilgi veren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yetkilileri, hesaplamaların özel bir programla yapıldığını, dolayısıyla hata oranının çok düşük olacağını tahmin ettiklerini ifade ettiler.

İntibak artı yüzde 4.14 zam intibak zammim

Yetkililerin verdiği bilgilere göre emekliler, içerisinde intibak ayarlaması da olan ilk maaşı 17 Ocak tarihinde alacaklar.

Ancak bu tarihte alınacak maaşın içerisinde ayrıca 2012 yılının ilk 6 aylık enflasyonu olan yüzde 4.14 oranındaki enflasyon zammı da olacak. Dolayısıyla intibakın ve zam oranının ayrı ayrı açıklanmaması halinde emeklilerin kafasında soru işaretleri oluşacağını belirten yetkililer, bu karışıklığı önlemek için şeffaf yolu seçtiklerini söylediler.

En fazla fark 320 lira

Yapılan hesaplamalara göre, 2000 yılından önce emekli olan 207 bin SSK emeklisine 20 TL ve altında, 293 bin emekliye ise 20 ile 50 TL arasında intibak farkı ödenecek. 340 bin emekliye 50 ile 100 TL arasında, 471 bin emekliye 100 ile 150 TL arasında, 291 bin emekliye 150 ile 250 TL arasında, 258 bin emekliye 200 ile 250 bin TL arasında, 45 bin emekliye de 250 TL’nin üzerinde intibak farkı verilecek. En fazla intibak alan emeklinin maaşına ise 320 lira ilave ödeme yansıyacak. 12 bin Bağ-Kur emeklisinin maaşına ise 27 ile 178 bin lira arasında intibak yansıyacak.

 

Bir önceki yazımız olan İntibakta kim ne kadar alacak ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

SGK.NET Google Aramaları:

intibak yasası,2014 ssk emekli maaş zammı,intibak zammı sorgulama,intibak yasası sorgulama,intibak sorgulama,intibak zammı,sgk intibak,intibak zammı sorgulama 2014,sgk tc kimlik no ile prim sorgulama,sgk intibak sorgulama
Pazartesi, 07 Ocak 2013, 00:19


“Tc Kimlik No ile İntibak Zammı Sorgulama mümkün olacak” için 17 cevap

 1. intibak hesablanmasında gösterem degişmiş eski göstergem 13855 yenisi 14775 birikmiş fark olacakmı..

 2. itibak yasasında aldıgım fark benı tatmın etmedı tekrar maşımı hesaplayarak tarafıma ıletılmenızı saygılarımla arz ve rıca ederım

 3. bana bu verilen zammı göemek istiyorum ama çıkmoyorr

 4. Şu an sgk dan saglam olarak emekliyim. Bir kamu kuruluşunda çalşırken %39 sakatlık oranı vermişlerdi.Sol ayagım hem ince hemde 7cm kadar kısa.Tekrar bir rapor için müraccat etsem rapor aldıgımda maaşıma yansırmı..
  Saygılar

 5. Konu içinden size sorgulama yapabileceğiniz linki verdik oradan sorgulama yapabileceksiniz.

 6. Selamlar Miyase Yüce,

  Konu içinden sorgulama yapacağınız linki vermiş durumdayız. Sıkıntı tam olarak nedir ? Yada sorun ?

 7. intibak zamminin tc kimlik numarasi ile ne kadar alacagimizi hangi linke girerek görecegiz.bu sababahtan itibaren haberlerde bakilacak denildi,ama ben haberi buluyorum ama link yok nereden ögrenecegiz lüt
  fen yardimci olun

Bir Cevap Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
engelli
Engellilerin 2022 maaşı sorgulama durumu hakkında bilgiler

Türkiye'de bulunan engellilerin belirli kriterler çerçevesinde özürlü maaşı alma durumu yine kanunlar çerçevesinde 2022 sayılı kanunla düzenlenmiştir. Kısaca Özürlü maaşı...

Kapat