Öğretmenlerin Emekli maaşlarına zam geliyor

Emekli öğetmenlerin 2013 yılı maaşlarına zam geliyor. Emekli öğretmenlerin emekli maaşlarına ne zaman zam gelecek ? 22.10.2012

Maliye Bakanlığı, memurlar arasındaki maaş dengesizliğini gidermek için ikinci perdeyi açıyor. Ek gösterge dengesizliğini ortadan kaldıracak çalışma ile öğretmen ve emeklilerinin 3000 olan ek göstergesi 3600′a yükseltilecek. Bakanlık yetkililerinden alınan bilgiye göre, ek gösterge düzenlemesi ile, emekli öğretmenlerin maaşlarına 270 TL’den başlayan zam yapılması planlanıyor. Bu artıştan mevcut öğretmenler de emekli olduklarında yararlanacak. Emekli öğretmenlerin aylıklarındaki zammın, maaş düşüklüğünden dolayı emekli olmayan öğretmenleri de teşvik edeceği belirtiliyor.

EK GÖSTERGE AYARI
Öte yandan çalışmayla, bakanlıklarda görev alan, ek göstergesi 3000 olan daire başkanları için de düzenleme yapılacak. Ek göstergeleri 3600′a yükseltilecek. Yine genel müdür yardımcılarının 3600 olan ek göstergesi de 5300′e çıkarılacak. Üniversitelerde görev yapan daire başkanlarının 3000 olan ek göstergeleri de 3600 olacak. Emekli ve çalışanların maaşlarını yükseltecek, emekli ikramiyelerini artıracak çalışmanın 2013′ün 2. yarısında yürürlüğe girmesi bekleniyor.

EŞiT iŞE EŞİT ÜCRET
Maliye Bakanlığı, 2011′de de, kamu çalışanlarının bazı mali haklarına ilişkin düzenleme yapmıştı. Kamuda eşit işe eşit ücret düzenlemesi ile kariyer uzmanların ek göstergesi 3600′a çıkarılmış ve aralarındaki ek gösterge dengesizliği giderilmişti. Bakanlığın hazırladığı son tasarı ile diğer çalışanların da ek gösterge dengesizliği kademeli olarak giderilecek. Tasarının yasalaşması ile birlikte kamuda aynı görevi yapan çalışanlar arasındaki ek gösterge sorunu tarihe karışacak.

Bir önceki yazımız olan Emekli maaşları ne zaman ödenecek ( 2012 ) başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

SGK.NET Google Aramaları:

emekli öğretmenlerin 2014 maaş artışları
Öğretmenlerin Emekli maaşlarına zam geliyor makalesi Ana Sayfa, Emekli Sorgulama kategorisinde yayınlanmaktadır.

“Öğretmenlerin Emekli maaşlarına zam geliyor” için 2 yorum

  1. Mustafa ÇINAR diyor ki:

    Emekli öğretmenlere 3600 Ek gösterge uygulanırsa hayırlı olsun deriz ama Emekli Veteriner Sağ.Teknisyenlerinede uygulanmasını isteriz.Çünkü bizde bu vatana hizmet ettik,vergi verdik,Askerlik yaptık,ürettik.Haksa hak bizde dag başlarında binbir zorlukla hizmet verdik.Az degil 32 yıl 10 ay bir ömür bu memleketin Hayvan sağlıgına emek verdik.Bin bir türlü hastalıkla müçadele ettik.Hizmet vermek için olumsuz şartlarda hizmet verdik.Yüksek tahsilse onuda yaptık.Bir kısmımıza Emekli şartıyla Teknikerlik verildi,bir kısmımıza oda verilmedi.Uzunça bir zaman Ünvanımızı Hayvan Saglıgı Memuru olarak anmayı reva gördüler.Trafikte bir ceza yerse Öğretmen Polise Öğretmenine ceza yazmayı kendine yakıştırırsan yaz diye sitem etmeyi hak gördülerde bu Millete hak ve adalet duygusunu veremeyenlere şimdide öğretmen diye hak verileceğini ögreniyoruz.Ögretmenler okulda öğretmediğini dershane tuzagı ile zaten bu toplumu tırpanlıyor.Sizler bizim gibi hakkı tırpanlanan,insan yerine konulmayan Veteriner Sağlık Teknisyenlerinin hakkından nerede kurtulaçaksınız ey bakanlar.başbakanlar,ey sivil toplum örgütleri,ey vijdan sahipleri,ey halkım,ey Allahtan korkanlar neredesiniz.Bizlerinde sesine kulak verin bizlerde 3600 Ek gösterge istiyoruz.

  2. muratmercan diyor ki:

    emekli maaşı öğrenme

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
sigortalı
Sigortalı çalışan bir kişi şirket kurduğunda bağkurlu olur mu ?

Hayır sigortalı çalışan bir kişi şirket kurduğunda yada şirket ortağı olduğunda Bağ-Kur'lu olmasına gerek kalmayacaktır.  Ancak ilgili kişinin sigortalılık süreci...

Kapat