Haber

İntibak Yasası Maliyet Açıklandı


İntibak Yasasıyla ilgili yazılı açıklamalarda bulunan SGK Antalya İl Müdürü Selim Erol, SGK sisteminde intibakın , prim gün sayıları ve ödenen miktarları eşit olan, ama emekliliklerinin farklı tarihlerde olmasından dolayı aylık hesaplamalarındaki farkların giderilmesi için uygulamaya sokulduğunu söyledi. SSK aylıklarındaki oluşan farkın 2000 yılı öncesi emekli olanlar ile 2000 sonrası emekli olanlar arasında oluştuğunu belirten Erol, bu sebepten dolayı intibak yasası kapsamının 2000 yılından önce emekli olan 2 milyon 743 bin 371 SSK emeklisini ilgilendirdiği söyledi.

Erol sözlerine şöyle devam etti,İntibak Yasası kapsamında 2000 yılı öncesi emekli olan kişilere maaş zammı yapılmasını sağlayacaktır.
İntibak dahilinde 2000 yılından önce kendisine veya hak sahiplerine bağlanan maaşlarda % 75 oranında bir artış yapılacaktır.Bu suretle yapılacak olan düzenlemenin yaklaşık maliyetinin 2.5 milyar TL olacağını belirtti. İntibak yasası ile yapılacak en yüksek artış 322 TL olacaktır. 2000 yılından önce kendisine veya hak sahiplerine aylık bağlanan kişilerden 971 bin 503 kişinin aylığında 100 TL ve üzerinde artış meydana gelecektir.”

 

Bir önceki yazımız olan İntibak Yasası Oranları Belli Oldu başlıklı makalemizde aylık, emekli ve intibak yasası hakkında bilgiler verilmektedir.

SGK.NET Google Aramaları:

intibak açıklandımı
Etiketler: , , ,
Perşembe, 19 Ocak 2012, 14:05


Bir Cevap Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
SGK ve Yeni Sistem

SGK VE YENİ SİSTEM Sigortasız çalışanlar işi olmayanlar; 18 yaşını doldurmuş , okumayan erkek çocuklar; kız çocuklar; 25 yaşında işsiz...

Kapat