Emeklilikte yaşa takılanlar için yeni formüller üretiliyor

2013 yılı emeklilikte yaşa takılanlar ne olacak ? Yaşa takılanlar için yeni haberler en son durum ve en son gelişmeler şu şekilde

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı , 1999 yılından önce işe başlayanlardan prim gün sayısını doldurmasına rağmen kanunda öngörülen yaşı doldurmadığı için emekli olamayanlara yönelik çalışma başlattı. Buna göre yaş beklemeden biraz düşük maaşla emeklilik mümkün olacak.

Emeklilik için yaşa takılanlar son durum

Emeklilik için yaşa takılanlar son durum

1999 yılında çıkarılan bir yasa ile çalışanların emekli olma şartları değiştirildi. Yasa ile 1999 yılından sonra işe girecek olanlar için, daha önce kadınlarda 38 olan emeklilik yaşı 58′e, erkeklerde 43 olan emeklilik yaşı da 60′a çıkarıldı. Aynı yasa ile SSK’ya tabi çalışanların emekliliği için gereken gün sayısı 7000′e çıkarıldı. Bu tarihten önce işe girenler için 1976 yılına kadar geriye dönük olarak ‘Kademeli Yaş ve Gün Şartı’ getirildi. 5510 sayılı yasayla 30 Nisan 2008′den itibaren işe girenler için ise 65 yaş şartı getirildi. Böylece kademeli yaş düzenlemesi kapsamında prim gün sayısını doldurmasına rağmen yaş şartını tamamlayamadığı için emekli olamayan milyonlarca kişi ortaya çıktı. Türkiye Gazetesi’nde yer alan habere göre ‘emeklilikte yaşa takılanlar’ bir araya gelip sıkıntılarını Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’e anlattı. Bu bilgiler ışığında bürokratlara çalışma yapma talimatı veren Çelik, sıkıntı hakkında şöyle konuştu: “1999 yılında 10 yıl çalışıp, ’10 yıl sonra ben emekli olacağım’ diye bekleyen vatandaşa diyelim ki 4 yıllık ilave bir süre geldi. Vatandaşlarımız, ‘bizim prim ve gün sayımız doldu’ diyor. Vatandaşımız, ‘Biz oyun oynarken kural değişti, bizim ne günahımız var’ diyor. Tabii ki bakıldığında haklı, kamu düzenleme yapabilir mi? Yapabilir. Ne yapılabilir, dünyadaki örnekleri nedir? Bir haksızlık var mı? Var. Kısmî emeklilik çerçevesinde değerlendirilebilir veya uzatılan süre dikkate alınarak maaş bağlanırken ona göre maaş bağlanılabilir. Tüm bu hesapları dikkate alarak, geleceğe dönük projeksiyonlar yaparak sistemi tahrip etmeden bir çözüm arayışı içerisindeyiz.” Çözümün ‘yaş beklemeden biraz düşük maaşla emeklilik’ şeklinde gerçekleşmesi halinde ilk etapta 500 bin kişinin emekli olması bekleniyor.

Bir önceki yazımız olan Emekliye ödenecek promosyon ne oldu 2013 başlıklı makalemizde emekli promosyon haberleri, emekli promosyon ne zaman verilecek ve emekli promosyon sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.


Emeklilikte yaşa takılanlar için yeni formüller üretiliyor makalesi Ana Sayfa ve Emekli Sorgulama ve SSK kategorilerinde yayınlanmaktadır.

“Emeklilikte yaşa takılanlar için yeni formüller üretiliyor” için 3 yorum

  1. cengiz diyor ki:

    bakanım ben 46 yaşındayım 6500 günüm var sizin yasanıza göre daha 4 senem var 3 senedir kalp hastasıyım eğer müdürüm değişirse beni işten çıkarırlar ozaman ben ne yapacam bana kim iş verir cevap verilirse memnun kalırım

  2. DEVRİM ÇELİK diyor ki:

    Sayın Bakanım ben özel sektörde çalışan biriyim 3 yıl sonra günüm doluyor ve emekli olamıyorum özel sektörde 50 yaşında kim bizi çalıştıracak ne iş verecek o süreçte ne yapabiliriz evimizin geçimini nasıl sağlayacağım.ben bunları düşünüyorum.erken emeklilik yazısı çıktığında çok sevindim özel sektör de çalışmak çok zor bana kamu kuruluşundan bir iş verin 60 yaşına kadar çalışayım başbakanım gerçekten özel sektörde çalışanlar belli bir yaştan sonra çalışma olanağı vermezler fabrikalarda çalışanlar olabilir ama küçük ölçekli işyeri asla çalıştırmazlar genç nesili isterler.

  3. fatoş cavlak diyor ki:

    sayın başbakanım ben özel sektörde çalışan biriyim 3 yıl sonra günüm doluyor ve emekli olamıyorum özel sektörde 50 yaşında kim bizi çalıştıracaklar ne iş verecekler o süreçte ne yapabiliriz evimizin geçimini nasıl sağlayacağım.ben bunları düşünüyorum.erken emeklilik yazısı çıktığında çok sevindim 1 kızım var ve ona zaman ayıramıyorum özel sektör de çalışmak çok zor bana kamu kuruluşundan bir iş verin 60 yaşına kadar çalışayım başbakanım gerçekten özel sektörde çalışanlar belli bir yaştan sonra çalışma olanağı vermezler fabrikalarda çalışanlar olabilir ama küçük ölçekli işyeri asla çalıştırmazlar genç nesili isterler.

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
Erken Emeklilik Yasası
2013 yılı erken emeklilik yasası ne oldu ?

Erken emeklilik yasası çıkacak mı ne zaman çıkacak ne zaman görüşülecek ne zaman çıkar  ? Erken emeklilik yasası hakkında en...

Kapat