BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ – BES

BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ – BES

 

BES  (Bireysel emeklilik sistemi), devletin vatandaşlarını güvence altına aldığı sosyal güvenlik sistemine ek ve tamamlayıcısı olarak kurulmuş bir sistemdir. Bireysel emeklilik sisteminin amacı, kişilerin hayatları boyunca yaptıkları tasarruflarını yatırım araçlarıyla değerlendirip, bu yatırımlardan doğacak birikimlerle, kişilerin tasarruf yaptıkları zamanlardaki refah seviyesinin ileride emekli olduklarındada devam etmesini sağlamaya çalışmaktır.BES kişilerin gönüllü katılımıyla olur.

Bireysel emeklilik yaptırmak isteyen kişi, emeklilik şirketine başvuruda bulunduktan sonra, kişinin risk ve getiri profil seçeneklerinin sınırları çizilir.Profil belirlenmesinden sonra bireye uygun olduğu düşünülen bir emeklilik planı sunulur.Birey emekliliğiyle ilgili bilgileri içeren formu doğru bir şekilde doldurup imzalar.Bu imzalamayla bireysel emeklilik sözleşmesi imzayı takip eden 30.günde başlamış olur.Bireyin emeklilik sözleşmesi yürürlüğe konulmadan sözleşmeden vazgeçme hakkı vardır.Vazgeçmeden dolayı kişiden giriş aidatı dahil olmak üzere herhangi bir kesinti yapılamaz.Ayrıca herhangi bir fon getirisi varsa oda kişiye geri verilir.

 

Bireysel emeklilik sözleşmesi yapan kişi , emeklilik şirketi tarafın dan belirlenmiş olan minumum katkı payından daha düşük olmamak şartı ile kişilerin gelir seviyeleri ve emekliliğe dair beklentileri göz önünde bulunrularak bir  katkı payı miktarı saptanır.En düşük katkı payı miktarı asgari ücretin %5′inden daha az olamaz.

Bireysel emeklilik katılımcısından , teklif formunun imzalandığı günde geçerli olan aylık brüt asgari ücretin yarısını geçmemek kaydıyla giriş aidatı alınması mümkündür.Bireysel emeklilik şirketi, kişinin hesabına yapılan katkı payları üzerinden en fazla %8 oranında yönetim gideri kesintisi yapabilir.Şirket tahsil ettiği katkı paylarını, kesintiler yapıldıktan sonra emeklilik yatırım fonları olarak değerlendirmeye tabi tutar.BES katılımcısı risklere karar vererk birikiminin hangi fonlarda değerlendirilmesini istediğini belirler.Bu sistemde getiri garantisi verilmiyor.

BES sisteminde, bireysel emeklilik şirketlerinin denetimini yapan kuruluşlar mevcuttur.BES, SPK , Takasbank ,Hazine Müsteşarlığı, Emeklilik Gözetim Merkezi ayrıca bağımsız denetim şirketleri tarafından denetimleri yapılmaktadır.Faaliyetler yılda bir defadan az olmamak üzere SPK tarafından denetlenir. Fonların hesap ve işlemleri de 3′er aylık zaman aralığı ile bağımsız bir şekilde dış denetime tabi olarak yapılır.

 

Bireysel Emeklilik Katılımcısı ,

 

1-Sözleşmesi süresi içerisinde katkı payı tutarını, değiştirebilir.

2-Birden fazla bireysel emeklilik hesaplarının birleştirilmesini talep edilebilir.

3-Başladığı şirkette en az 1 yıl kaldıktan sonra , emeklilik hesabındaki tasarruflarını başka bir emeklilik şirketine geçiş yapabilir.

4-Emeklilik sözleşmesi süresi içinde katkı payı ödemeye ara verebilir. Ancak katkı payı ödenmeyen süre emekliliğe hak kazanılması için gereken sürenin hesabında dikkate alınmaz.

 

Emekliliğe hak kazanan katılımcı, bireysel emeklilik hesabındaki birikimlerinin bir kısmının veya tamamının defaten ödenmesini talep edebilir. Bunun dışında birikimlerinin bir kısmının veya tamamının yıllık gelir sigortasına aktarılmasını talep ederek yapılacak sözleşme çerçevesinde, kendisine belirli bir süre veya ömür boyu maaş bağlanmasını talep edebilir. Ayrıca, belirlenen geri ödeme programına göre birikimlerini kısım kısım şirketten almayı da tercih edebilir.

 

BES sisteminde bireyler ve çalışanları için katkı payı ödeyen işverenler için vergi avantajları vardır.Beyannameye tabi mükellefler, ücretliler kendileri ve eşleri adına ödedikleri katkı payı tutarının, aylık brüt ücretin veya yıllık gelirin % 10’unu ve asgari ücretin yıllık tutarını aşmayan bölümünü gelir vergisi matrahlarında indirim konusu yapabilirler. İşverenler, çalışanları adına ödedikleri katkı paylarını doğrudan gider yazabilmektedirler.

Bireysel emeklilik sisteminde emekli olmak için katılımcının, sisteme ilk giriş tarihinden itibaren 10 yıl süreyle sistemde kalarak katkı payı ödemesi ve 56 yaşını tamamlaması gerekir. Katılımcı isterse, emeklilik hakkını ileri bir tarihte kullanabilir.

Katılımcı, emeklilik sözleşmesi süresi içinde istediği anda sistemden birikimlerini alarak ayrılabilir. Bununla beraber; sistemden emekli olarak ayrılan katılımcıların birikimleri üzerinden %3,75 oranında stopaj kesintisi yapılırken, 10 yıl boyunca katkı payı ödemeden ayrılanların birikimleri üzerinden % 15, 10 yıl boyunca katkı payı ödemekle birlikte sistemden emeklilik hakkı elde etmeden ayrılanların birikimleri üzerinden %10 kesintisi yapılır.

Bir önceki yazımız olan İntibak Öncesi Emekliye Zam başlıklı makalemizde bağkur, emekli maaşı ve intibak yasası hakkında bilgiler verilmektedir.

SGK.NET Google Aramaları:

garanti bireysel emeklilik sorgulama,Bes Sorgulama,halk bankası bireysel emeklilik sorgulama,halkbank bireysel emeklilik sorgulama,bireysel emeklilik sorgulama,halk emeklilik bes,bes emeklilik sorgulama,halk emeklilik bes sorgulama,halk emeklilik,Halk Bireysel Emeklilik Sorgulama
BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ – BES makalesi Ana Sayfa, Emekli Sorgulama kategorisinde yayınlanmaktadır.

“BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ – BES” için 1 yorum

  1. Cemal GÜN diyor ki:

    Lütfen 10 dakika bekletildikten sonra telefona bakan müşteri temsilcisi sesinizi alamıyorum diyerek telefonu kapatmasın yada böyle bir görevi almasınlar müşteri ile dalga geçilmesin bir dekont için ulaşacak kimse bulamadım

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
AGİ Asgari Geçim İndirimi

  1-Hangi Kişiler Asgari Geçim İndiriminden Faydalanır?   Aldıkları ücretin vergilendirilmesi gerçek usulde yapılan gerçek kişiler asgari geçim indiriminden faydalanabilir....

Kapat