2013 yılı erken emeklilik son durum son gelişmeler son haberler

Türkiye nüfusunun giderek yaşlanması yetkilileri harekete geçirdi

Türkiye nüfusunun giderek yaşlanması ve doğurganlık hızının düşmesine çare olacak önlemler geliyor. 7 aşamalı önlemler arasında, çocuk sayısına göre emeklilik yaşının kademeli olarak düşürülmesi de var.

TÜİK’in projeksiyonuna göre Türkiye’nin nüfus artış hızının düşmesi ve Türkiye’nin asla 100 milyonluk bir ülke olamayacağının anlaşılması bir dizi tedbir alınmasını gündeme getirdi.

erken emeklilik

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın asgari 3 çocuk sözlerinin bilimsel gerçekliğine dikkat çekerek, hem çalışan kadınlar için hem de iş gücüne katılacak kadınlar için üzerinde durdukları teşvik çalışmalarını açıkladı. Çelik, doğum izninin 24 haftaya çıkarılması, doğum sonrası işe dönüşlerin ve kreşlerin zorunlu hale getirilmesi ile çocuk sayısına göre emeklilik yaşının kademeli hale getirilmesi gibi çalışmalar yürüttüklerini söyledi.

Bakan Faruk Çelik, Ankara Plaza Otel’deki ‘Ebeveyn İzni ve İş-Yaşam Dengesi Yaklaşımı Çerçevesinde Esneklik’ konulu TAIEX Semineri’ne katıldı. Çelik, burada yaptığı konuşmada, kadının iş gücüne katılımı için yürütülen çalışmalara değindi. Aile bütünlüğünün Türk toplumu için önemli olduğunu vurgulayan Bakan Çelik, sağlık örgütlerine göre sağlıklı birey için bebeklerin 2 yıl emzirilmesi gerektiğine işaret ederek, bir yandan sağlıklı toplum yetiştirmek bir taraftan da kadın istihdamı artırmanın temel hedefleri olduğunu dile getirdi. Ebeveyn izinlerinin önemine dikkat çeken Bakan Çelik, şu rakamları paylaştı:

“Avrupa’ya baktığımız zaman bu izinler Almanya’da 14 hafta, Fransa’da 32 hafta, İngiltere’de 52 hafta, Türkiye’de ise 16 hafta. 8 haftadan 16 haftaya taşıdık. Şimdi bizim ne yapmamız gerekiyor? Biz, istihdam gücünü artırırken nüfus artış hızını gözeten bir politika izlememiz gerekiyor. Aile birliğini sağlayan bir istihdam politikası. Sağlıklı nesillerin yetişmesini sürekli hale getiren çalışmalar yapmamız gerekiyor.

Kadınlar çocuk da yapacak kariyer de

Bakan Faruk Çelik kadın istihdamının teşviki ile birlikte nüfus artış hızını gözeten politikaları devreye sokacaklarını belirtirken 7 aşamalı planı da şöyle aktardı:

1. Doğum izni 16 haftadan 24 haftaya çıkartılacak, maliyetinin devlet tarafından karşılanması sağlanacak.

2. Doğum iznine ayrılan kadının doğum sonrası işe alınması zorunlu kılınacak.

3. Çocuk yardımları artırılacak.

4. Kamuda kreş zorunluluğu getirilecek.

5. Şu anda sadece SSK’lı anneler 2 çocuğa borçlanabilirlerken bu sayı artırılacak.

6. Çocuk sayısına göre emeklilik yaşı kademeli hale getirilecek. Çok çocuk yapan anneler daha erken emekli olabilecek.

7. Çocuk yapan annelere yarı zamanlı çalışma imkanı sağlanacak.

Tercüman

Bir önceki yazımız olan Fazla prim emekli aylığını düşürür mü etkiler mi ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

SGK.NET Google Aramaları:

son haberler
2013 yılı erken emeklilik son durum son gelişmeler son haberler makalesi Ana Sayfa, Emekli Sorgulama kategorisinde yayınlanmaktadır.

“2013 yılı erken emeklilik son durum son gelişmeler son haberler” için 7 yorum

 1. medine ceylan diyor ki:

  benim çocuklarım sigortalı olmadan önce doğdu birini kaybettim iki çocuğum var çocuk ödemesi yapamıyorum böyle bir kanun çıktımı

 2. kemal diyor ki:

  slm emeklilik yaşı düşmeyecekmi biz ölüncemi emekli olucaz 2008 yılında 9.ayda sigorta girişi yaptım 65 yaşında emekli olucam bu allaha revamı sayın başbakanım bi el atın şu işe

 3. sinan bilmez diyor ki:

  02 06 l965 doğumlu 01 05 1989 yılında sigortalı olarak işe başladım l438 gün s s k pirimi ödeditwkrar 01 01 2003 t5arihinde bağ kur pirimi yatırıyorum bu güne kadar 10 yıl bağkur yaqtırdım bağkur dan ne zaman emekli olabilirim

 4. halit çelikbilek diyor ki:

  t.c kimliğini taşıyan bir vatandaşım. para sıkıntıları sebebiyle geçmişteki hükümet böyle bir yasa çıkardı. soruyorum size bir insan kaç yaşına kadar yaşar ? ne zaman dinlenir? gel gelelim ülkemizde bu düzenide bozdular. ölene kadar çalış, öldükten sonra, sen çalışmanın yorgunluğunu, toprakta varisin varsa eğer o da kısa süreli ya emekli maaşından faydalansın ya da devlete çalıştığın hakları bırak seviyesine getirdiler.

 5. hatice diyor ki:

  65 doğumluyum 1981 yılından 542 gün sigortam var 3 çocum var ne kadar ödemem gerekir daha

 6. metin diyor ki:

  22,06,1970 doğumluyum 01,08,19940tarihinde ssk oldum suan aralıksız 5800 günüm var nezaman emekli olabilirim

 7. Seyfettin mete diyor ki:

  1970 doğumluyum ve benim SGK’ya girişim 1986. 1989 ve 1990 yılında basın işine başladım. Bu yıllarda bir yılım 2 A üzerinden yattı. Sonraki yıllarda basın işine devam ettim ancak primlerim basından yatmadı. Bir süre basın işine ara verdikten sonra 2001 yılının 1 Ağustos ayında yeniden basın işine devam ettim. Ancak 2007 yılının 9 ayına kadar basın yasasından yatmadı. Yani yaklaşık 6 yılım basın kuruluşunda olmama rağmen normal sigortadan yattı. Sonra 01.09 2007 yılında sigortam yeniden 14 aylık 3 A üzerinden yattı. Ancak bu yasa 01.09.2008 tarihinde bildiğiniz gibi kaldırıldı. Şimdi yasa yeniden çıktı. Ben aynı basın kuruluşunda halen çalışıyorum. Yeni çıkan yasada bu haktan yararlanmak isteyenlerden sarı basın kartı isteniyor. Ben 2012 yılında sarı basın kartı aldım. 2008- 2012 arasında kalan süreyi basın yasasından borçlanma hakkım olup olmadığını öğrenmek istiyorum. SGK görevlileri bu yasadan yararlanmak ve borçlanmak için bu süre içerisinde de basın kartının olması lazımdı diyorlar, ama kesin bir şey bilmiyorlar.
  Benim anladığım yeni yasa çıktıktan sonra yeni işe başlayanlardan kart istendiği. Birde 10 yıldır basın kuruyuşunda muhabir olarak çalışan ancak basın kartı olmayanların durumu ne olacak? Acil bilgilendirirseniz sevinirim.

  Seyfettin Mete

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
tazminat
Kıdem tazminatı tavanı nasıl belirlenir?

Kıdem tazminatı tavanının hesabında Başbakanlık Müsteşarına yapılan emekli ikramiyesi esas alınmaktadır. Bu çerçevede, maaş hesaplamasında esas alınan verilerde değişiklik olduğunda...

Kapat