Memur emekli sandığından yetim aylığı alabilir mi ?

Soru: 1993’te vefat eden babamın maaşından yetim aylığı alabilmem için SSK’lı olarak çalışmam gerekiyormuş. SSK’lı, Emekli Sandığı’ndan yetim aylığı alıyor. Fakat Emekli Sandığı çalışanı SSK’dan neden yararlanamıyor? Bu büyük haksızlık. Biz Emekli Sandığı çalışanlarının da mağduriyetinin giderilmesi için bir çalışma var mı?

Sevim ÇELEBİ Cevap: SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) maalesef tek çatı, norm ve standart birliğini, ilk defa 30 Nisan 2008’den sonra çalışma hayatına dahil olanlarda sağladı. Bu tarihten itibaren memur, sigortalı veya Bağ-Kur’lu olarak çalışmaya başlayanların sosyal güvenliğinin sağlanmasına ilişkin düzenlemelerde birlik ve beraberlikten söz edilebilir. Maalesef bu tarihten önce çalışma hayatına atılanların tabi olduğu yasalar farklı. Dolayısıyla uygulamalar da farklı. SSK ve Bağ-Kur kanununa göre; sigortalı çalışan veya emekli aylığı alan kız çocuklarına anne veya babalarından dolayı yetim aylığı bağlamazken, Emekli Sandığı, SSK ve Bağ-Kur’a tabi olarak çalışana bağlıyor. Buna mukabil memur olarak sandığa tabi olarak çalışanlara bağlamıyor. Bunun nedeni Emekli Sandığı Kanunu’nda yer alan düzenlemeler. Maalesef bu uygulamanın değiştirilmesi yönünde bir çalışma mevcut değil.

Ekrem Sarısu’nun yazısıdır.

mail: ekremsarisu@yaklasim.com

Bir önceki yazımız olan Emeklilik Öğrenme başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Memur emekli sandığından yetim aylığı alabilir mi ? makalesi Ana Sayfa, Emekli Haberleri kategorisinde yayınlanmaktadır.

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
bagkur
Bağkura borcu olanlar dikkat

Götürü vergi mükellefi olarak bağkurlu olan babam için memur olarak çalışan birisinin yapacağı birşey var mı ? Sağlıktan yararlanamıyor ?...

Kapat