Emekli olanlar kıdem ihbar tazminatı alabilir mi

Emeklilerde kıdem ihbar tazminatı var mı emeklilikte tazmınat ödenir mi emekli olanların tazminat durumu hakkında bilgiler ?

Sitemizdeki bir konuya yorum yazan Sayın İBRAHİM TUNA’nın bu konuyla alakalı sorusu şu şekildedir. Ben 2011 yılında emekli oldum başka özel bir şirkette 20 aydır çalışıyorum.sebepsiz olarak işten çıkardılar tazminat alma hakkım varmı.cevabınıza şimdiden teşekkürler.

 

SAYIN TUNA ;

Bu konuyla alakalı sayın Ali Teze’lin haberturk.com sitesinde yapmış olduğu açıklamayı sizlerle paylaşmak istiyoruz.  İş hukukuna göre ister emekli isterse işçi farketmiyor tüm çalışanların kıdem tazminatı alma hakları vardır.

EMEKLİ KIDEM TAZMİNATI ALMA HALLERİ

1475 Sayılı ( eski ) İş Kanununun 14. maddesi hangi hallerde kıdem tazminatı alınabileceğini belirtiyor

1-Ahlak ve iyiniyeti uygun olmayan davranışlarla haklı çakarmak hariç işveren tarafından işten çıkartılma

2- İşçi tarafından haklı sebeplerle işi bırakmak

3- Emekli olmak için işten çıkmak,

4-Erkeklerin askere gitmesi

5-Kadınların evlenmesi

6- Emeklilik için yaş hariç diğer şartları tamamlamak ve en sonuncusu

7- Ölüm durumu

Siz emekli olduğunuz sebebi ile tazminat alabilme hakkında sahipsiniz. Tabiki hangi şartlara göre sigortalı gösterildiğinizi belirtmemişsiniz, ya emekli aylığınızı durdurup normal çalışmışsınızdır yada SGDP ÖDEMİŞtir işvereniniz sizin adınıza. Bu durumda işvereninize bir ihbar göndermeniz gerekiyor tam olarak ne zaman çıktığınızıda belirtmemişsiniz. Bir iş hukuku avukatına giderek durumunuzu anlatırsanız mahkeme açabilir ve hakkınızı alabilirsiniz. Kıdem tazminatı alma hakkınız var.

 

Saygılar SGK.NET

Bir önceki yazımız olan Emekli Başvurusu sorgulama hakkında bilgiler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Emekli olanlar kıdem ihbar tazminatı alabilir mi emekli olunca ihbar tazminatı alınır mı,emekli olan ihbar tazminatı alabilir mi,emekli olursam kıdem tazminatı alabilir miyim,gkk emekli oldumu tazminat alabilirmi,emekli olurken ihbar tazminatı alınır mı makalemiz hakkında sorularınızı, aşağıdaki bölümden bize gönderebilirsiniz.


Emekli olanlar kıdem ihbar tazminatı alabilir mi makalesi Ana Sayfa, Emekli Haberleri kategorisinde yayınlanmaktadır.

“Emekli olanlar kıdem ihbar tazminatı alabilir mi” için 2 yorum

  1. hikmet karataş diyor ki:

    ben 2002 de kamuya temizlikci olarak başladım.nisan 2012 de emekli oldum vehic bir tazminatalmadım ama aynı yerde emekli olarak işe başladım şu günlerde kadro ver4ilecek diyorlar bana kadro varmı emekli oldugum icin ve ben bu yılları nasıl tazminat alırım teşek kürler

  2. OKAN HAFIZ diyor ki:

    SGK DAN EMEKLI FAKAT ÖZEL ŞİRKETTE ÇALIŞAN BİRİ KENDI ISTEGIYLE ISTEN AYRILIRSA TAZMINAT ALABILIRMI TESEKKULER

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.